Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Pełzanie

    PEŁZANIE U NIEMOWLAKA – KIEDY I JAK?

    Dzisiaj będzie krótko, konkretnie i mam nadzieję bardzo praktycznie o… pełzaniu!

    Od kiedy dziecko zaczyna pełzać? Czy pełzanie do tyłu jest OK? A co, jeśli Maluch pełza jak foka lub odpycha się od podłoża tylko jedną nóżką? Czy takie pełzanie jest nieprawidłowe? Jak wspomóc Maluszka w nauce pełzania?

    To właśnie takie pytania dostaję od Was najczęściej, a w tym wpisie postaram się na nie odpowiedzieć. 😊

    Jeśli Twój Maluszek jest już na etapie pełzania i… jeśli było Ci dane podpatrywać ten etap również u innych dzieci, to zapewne wiesz, że pełzanie… niejedno ma imię – a dokładniej… niejedną wersję.

    Dzieci mogą pełzać ruchem naprzemiennym (wywołując tym samym zachwyt tych, którzy tą aktywność obserwują – szczególnie fizjo), mogą pełzać jak foka podciągając się jedynie na rączkach albo na przykład prezentować pełzanie „na rannego żołnierza”, w którym odpychają się tylko jedną, za każdym razem tą samą nóżką, podczas gdy druga niemal zupełnie nie bierze udziału w tej aktywności…

    Czy to normalne?

    Za moment opowiem Ci o tym więcej, a teraz… zacznijmy od samego początku – dosłownie. 😊

    KIEDY DZIECKO ZACZYNA PEŁZAĆ?

    Tak naprawdę pierwsze ruchy pełzania możesz zauważyć, kiedy tuż po narodzinach Maluszek zostanie położony na Twojej klatce piersiowej/ brzuchu i… po upływie około 15 minut, które potrzebne mu będą na szybki odpoczynek, zacznie przemieszczać się w kierunku Twojej piersi.

    Badania mówią, że niemal wszystkie niemowlęta położone w ten sposób potrafią samodzielnie dotrzeć do celu, a aż 85% z nich potrafi również samodzielnie uchwycić brodawkę i rozpocząć ssanie.

    Co prawda zajmuje im to trochę czasu, bo ssanie rozpoczyna się zazwyczaj po upływie godziny od narodzin, ale breast crawling, bo tak nazywa się ten rodzaj odruchowego pełzania, niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla Mamy, jak i dla Maluszka (opowiem o tym więcej w innym wpisie).

    Dzisiaj jednak zajmiemy się pełzaniem, które nie jest już odruchowe, ale które wynika z o wiele bardziej uświadomionej chęci małego człowieka do osiągnięcia konkretnego celu.

    Kiedy takie pełzanie się pojawia?

    Najczęściej możesz zauważyć je u swojego dziecka na przełomie 6/7 miesiąca życia (u wcześniaków bierzemy pod uwagę wiek korygowany).

    JAK WYGLĄDA „IDEALNE” PEŁZANIE?

    Oczywiście marzeniem każdego fizjoterapeuty jest zobaczyć pełzanie, które odbywa się w sposób naprzemienny czyli takie, w którym Maluszek odpycha się raz jedną, raz drugą nóżką, podciąga raz na jednej, raz na drugiej rączce i płynnie przenosi ciężar ciała z jednej strony na drugą, a wszystko zwieńczone jest wisienką na torcie czyli odepchnięciem z dużego palca stopy…

    Ale… czy takie pełzanie występuje od razu?

    Niekoniecznie!

    My, Rodzice często zachwycamy się tym, co Maluszek właśnie osiągnął… Widzimy efekt końcowy jego działań czyli opanowanie konkretnej umiejętności. Ale warto pamiętać, że zawsze, do upragnionego celu, prowadzi jakaś droga.

    Do tego, aby opanować pełzanie dziecko potrzebuje:

    • dobrej kontroli głowy, obręczy barkowej i tułowia,
    • umiejętności przenoszenia ciężaru ciała na boki,
    • rotacji tułowia oraz rozdzielenia pracy poszczególnych stron ciała i obręczy barkowej od biodrowej,
    • wprawnej pracy małych stópek i ich kontaktu z podłożem.

    CZY KAŻDE DZIECKO OD RAZU ZACZYNA PEŁZAĆ NAPRZEMIENNIE?

    Gdyby tak było, mniej Rodziców martwiłaby się o to, że z ich dzieckiem jest coś nie tak…

    Pełzanie, szczególnie w samych początkach, może wyglądać bardzo różnie, ale… nie ma w tym nic dziwnego! Dziecko testuje przecież dopiero swoje możliwości, sprawdza różne warianty po to, by obrać taki, dzięki któremu będzie w stanie dotrzeć do upragnionego celu jak najmniejszym kosztem energetycznym.

    JAK MOŻE PEŁZAĆ?

    Niektóre dzieci w początkach tej drogi pełzają jak foka – do przemieszczania się wykorzystują jedynie podciąganie się na rękach, podczas gdy nogi praktycznie nie biorą udziału w tym ruchu.

    Inne… pełzają „na rannego żołnierza” odpychając się tylko jedną nóżką…

    Czy to normalne?

    Tylko jedna aktywność lub jej brak nigdy nie przesądza o rozwoju dziecka, ale jako fizjoterapeuta muszę napisać, że do pełzania naprzemiennego zdecydowanie warto dążyć.

    Taaaa… Łatwo napisać… Ale… jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

    • U Maluszków pełzających jak foka zwróciłabym uwagę na to, aby miały okazję doświadczać kontaktu stóp z podłożem. Ale… spokojnie! Zanim postawisz na nóżkach swoje dziecko wiedz, że nie chodzi mi o pionizację 😉

    Kontakt stóp z podłożem to w leżeniu na brzuszku uderzanie paluszkami stóp o matę… to dotykanie stópkami podłoża podczas pivotów, zabaw w pozycji bocznej, ale też… pocieranie stópką o stópkę, wkładanie paluszków stóp do buzi czy w leżeniu na pleckach łapanie przedmiotów przy pomocy małych stópek. Jednym słowem… wszystko, czego Maluszek w normalnych warunkach doświadcza (więcej pisałam o tym w tym wpisie: >>>SPRAWDŹ<<<).

    • Na co warto zwrócić uwagę u Maluszka, który pełza jednostronnie – na „rannego żołnierza”?

    Z pewnością na to, aby pokazywać mu zabawki raz z jednej, raz z drugiej strony, zachęcać do pivotów raz w jednym, raz w drugim kierunku, pamiętać o naprzemienności i zmienianiu stron podczas podnoszenia czy noszenia (przeczytaj o „przyjaznej pielęgnacji”)… o tym, aby pamiętać o wydłużaniu i skracaniu stron (zobacz o co w tym chodzi: >>>SPRAWDŹ<<<)…

    Dlaczego to takie ważne? Bo naprzemienność w ruchu to praca nad koordynacją poszczególnych stron ciała, a także niezastąpiona rzecz dla budowania jego prawidłowego schematu – naprawdę dobra inwestycja na przyszłość!

    Jakie Maluszki mogą mieć trudność z naprzemiennym pełzaniem?

    Bardzo często takie, które mają/ miały pewną preferencję stron… takie, u których występuje lub występowała asymetria. Nawet, jeśli wydaje nam się , że temat był już dawno zażegnany, to w nowych umiejętnościach, a także w takich, które odbywają się w coraz wyższych pozycjach problem może uwidocznić się na nowo. To może być jedynie chwilowe, ale warto mieć takiego Maluszka na oku…

    HMMM… A CO Z PEŁZANIEM W TYŁ? CZY TO NORMALNE?

    Myślę, że jednym zdaniem mogłabym podsumować to w ten sposób:

    Pełzanie w tył czyli… rodzic płacze, fizjoterapeuta się cieszy.

    Dlaczego?

    Dla Rodzica może to być bardzo trudny etap. Dziecko, chcąc się przemieścić, zamiast przybliżać się do celu, tylko się od niego oddala. Nie trzeba chyba pisać, że wywołuje to frustrację Malucha, a ta… nie pozostaje przecież bez wpływu na Rodzica.

    Dlaczego fizjoterapeuta się cieszy? Bo odpychanie się od podłoża to idealna okazja do budowania stabilności obręczy barkowej i tułowia. Tak naprawdę ważna rzecz już od pierwszych dni życia (>>>SPRAWDŹ<<<).

    Dlatego… jeśli Twoje dziecko próbuje się przemieszczać, ale póki co jedynie oddala się od upragnionego celu, to nie jest to powód do zmartwienia. Etap pełzania w przód bardzo często poprzedzony jest przemieszczaniem się do tyłu.

    Frustracja dziecka, kiedy cel się oddala zamiast przybliżać.

    JAK POMÓC MALUSZKOWI?

    Zanim zaczniesz rwać włosy z głowy ze zmartwienia o to, że nie za bardzo wiesz jak pomóc swojemu dziecku w nauce pełzania zastanów się czy rzeczywiście musisz to robić.

    Mały człowiek ma naturalny pęd do tego, aby się rozwijać, więc tak czy inaczej będzie dążył do tego, by osiągać coraz to nowe umiejętności.

    Ale czy to znaczy, że jako Rodzic nie masz na nic wpływu? Oczywiście, że masz! Dlatego zadbaj o najważniejsze, a zarazem o najprostsze rzeczy!

    • zwróć uwagę na codzienną pielęgnację, na naprzemienność tego, co proponujesz Maluszkowi podczas podnoszenia, noszenia lub codziennych zabaw…
    • pamiętaj o wydłużaniu i skracaniu stron,
    • o tym, by na siłę nie przyspieszać rozwoju Maluszka, ale podążać za nim,
    • bawiąc się pokazuj zabawki raz z jednej, raz z drugiej strony, zachęcaj do obrotów i pivotowania w obydwóch kierunkach (o pivotach pisałam w fizjo- słowniku >>>SPRAWDŹ<<<),
    • podczas zabaw szczególnie wspieraj te umiejętności, które są ważne w pierwszym półroczu życia (pisałam o nich tutaj: >>>SPRAWDŹ<<<)
    • zadbaj o dobrą motywację oraz o to, aby Maluszkowi łatwo było się przesuwać. Pamiętaj o tym, że dziecko sunie brzuszkiem po podłożu (więc pełzanie na dywanie może być dość trudne, bo dywan stawia opór), a odpycha się pacami stóp, wewnętrznymi stronami kolan oraz podciąga na przedramionach, dlatego powinny mieć one okazję do stabilnego podparcia – nie powinny się ślizgać (więc np. zdejmij Maluszkowi skarpety, albo (osoby wrażliwe na to, że dziecku będzie zimno proszę teraz o wyłączenie odbiorników)… jeśli to tylko możliwe pozwól dziecku pełzać w samym body lub krótkich rampersach.

    To są bardzo proste rzeczy, ale… MAJĄ ZNACZENIE!

    Ciekawostka:

    Etap pełzania nie powinien być zbyt długi (może być baaaardzo krótki). Jeśli trwa ponad 2 miesiące może świadczyć o tym, że Maluszek ma trudność z „pójściem” w górę, w czworaki. Taką sytuację warto skonsultować.

    A jak Twój Maluszek? Pełza już czy ta przygoda jeszcze przed Wami? Daj znać!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    [autopromocja]

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    • Huśtawka dla niemowlaka – jaka, od kiedy i czy dla wszystkich?

    • HIGH NEED BABY. WYMAGAJĄCE DZIECKO 8 LAT PÓŹNIEJ – NASZA HISTORIA.

    1 Comment

  • Reply Kasia, mama Wojtusia at

    Ta-daaaam! To mój pierwszy komentarz w centrum Twojego terapeutycznego Serca internetowego!
    Przeczytałam, a w międzyczasie wymyśliłam to, o czym napisałam Ci na priv IG. Zdjęłam mu skarpetkę z mniej aktywnej stopy. A potem jeszcze podciągnęłam nogawkę wyżej, żeby zwiększyć na lewej powierzchnię przyczepną, a aktywna prawa nadal się ślizga w nogawce i skarpetce. Dodatkowo skupiam się na pivotach w lewo. I zmieniam stronę kołysania na rękach. Coś zadziałać musi! 🙂

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

TAKI RABAT PRĘDKO SIĘ NIE POWTÓRZY!

SKORZYSTAJ Z RABATU

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ
ZOBACZ
ZOBACZ
ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
Wiem, że takie przypadki nie zdarzają się częs Wiem, że takie przypadki nie zdarzają się często, ale bądźcie uważni. ❤️🙌
Udostępnijcie lub zostawcie komentarz, jeśli uważacie, że ten post powinien dotrzeć do większej ilości osób.
❤️💬📥↗️
Zdrowie niemowlaka
Rozwój dziecka
#mamafizjoterapeuta
#noworodek
#noworodekwdomu 
#bedemama 
#polog 
#rodzew2023
#rodzew2024
Też robisz czasem dziwne miny, kiedy rozmawiasz z Też robisz czasem dziwne miny, kiedy rozmawiasz ze swoim niemowlakiem?😉
Ja zdecydowanie tak 😅
Obejrzałam ostatnio jeden z filmików, który mój mąż nagrał podczas mojej zabawy z Kaziem i… sama byłam w lekkim szoku. 🙈
Nie sądziłam, że mina mimika jest AŻ tak bogata! 😉🤪❤️
Ale to dobrze, bo jest naprawdę ważna dla rozwoju. ❤️🙌
👉 Poeksperymentuj w tym tygodniu z naprawdę bogatą mimiką - jestem przekonana,  będziecie mieli z tego mnóstwo frajdy! 🔥
Twój maluszek lubi takie zabawy? 🥰 💬👇
Pomóż temu postowi dotrzeć do większej ilości osób
❤️💬📥↗️
Naturalne wspieranie rozwoju dziecka
Rozwój niemowlaka
Kontakt wzrokowy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#rozwojniemowlaka
#bedemama
#zabawazniemowlakiem
#rozwojniemowlaka
#rodzew2023
#rodzew2024 
#mojewszystko
#noworodekwdomu
Dzisiaj jesienno - edukacyjnie… A co! 🙂💪 Dzisiaj jesienno - edukacyjnie… A co! 🙂💪
Często dostaję od Was pytania o naszą edukację domową…
To temat rzeka, ale takie zabawy są nam w tym bardzo pomocne! 
Super czas i okazja do rozmowy z dzieckiem.
Polecamy nie tylko na sobotę 😉
Do zabawy potrzebne są:
✅ Rysunki zwierzątek i miejsc w których mieszkają,
✅ Kilka żołędzi, jesiennych liści,
✅ Kilkanaście makaronów w kształcie rurek,
✅ Patyczek kosmetyczny,
✅ Klej (najlepiej na gorąco),
✅ Karton,
✅ Kredki,
✅ Nożyczki,
✅ Sznurek,
✅ Taśma klejąca,
✅ Kartka z bloku technicznego.
Przygotowanie:
Na kartce rysujemy zwierzątka, o których chcemy porozmawiać oraz ich “norki”.
Wycinamy.
Po jednej stronie kartonu przyklejamy zwierzątko, po drugiej norkę.
Pomiędzy obiektami naklejamy makaronową ścieżkę (warto zwrócić uwagę aby makarony nie były zbyt blisko tak, aby z łatwością można było manewrować patyczkiem).
Na trasie można nakleić dodatkowe rzeczy - np. orzeszki, żołędze dla wiewiórki.
Zadaniem dziecka jest doprowadzić zwierzątko do jego domku.
👉 Edukacyjnie niech to będzie dobra okazja do tego, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. ❤️🔥
❤️💬📥↗️
#mamafizjoterapeuta #czaszdzieckiem #malamotoryka #zabawanajesien
Co to może być za okazja…?🤔👇💬 A tak Co to może być za okazja…?🤔👇💬
A tak serio, to daję znać, że do sklepu właśnie wskoczyła urodzinowa promocja. 🔥🎈🎊🎉
Z kodem URODZINY kupisz moje Kursy i Przewodniki 15% taniej i otrzymasz specjalny BONUS.🎁
📍Link do sklepu znajdziesz w bio oraz w relacji.
A jeśli chcesz zawalczyć o dowolny Kurs lub Przewodnik dla siebie lub przyjaciółki, to zostaw tutaj swój komentarz.💬👇
Możesz napisać co chcesz, ale najlepiej coś miłego dla mnie lub tej urodzinowej pary.😉❤️❤️
Spośród osób, które skomentują, we wtorek, 28.11 wybiorę:
👉 jedną, do której pofrunie dowolny produkt cyfrowy z mojego sklepu oraz…
👉 dwie, które otrzymają specjalny kod rabatowy o wartości 50%
Skomentuj i weź udział w zabawie! 💬👇
Zaproś znajomych! ↗️
Ps. I trzymaj za mnie kciuki, bo organizacja urodzin nie jest moja najmocniejszą stroną… 😬🤭
Rabat na zakupy
Prosto o rozwoju niemowlaka
Rozwój dziecka 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#urodzinowapromocja
#noworodek
#urodzinowazanawa
#rodzew2023 
#rodzew2024 
#wyprawkadlaniemowlaka 
#babyshower
Jakie zabawki wybierać? 👇 👉 mobilizujące Jakie zabawki wybierać? 👇
👉 mobilizujące do aktywności (uciekające)👋
👉 uczące rozwiązywania problemów, 🤔
👉przyjazne dla komunikacji, mobilizujące maluszka do wskazywania palcem,🗣️👆
👉 pomagające zrozumieć stałość przedmiotu (to, że coś, co znika z pola widzenia nie przestaje istnieć 🤗
👉 doskonalące chwyt,🤌
👉 umilające czas spędzany w wodzie. 💦
Jeśli potrzebujesz gotowych inspiracji, zajrzyj do nowego wpisu na blogu. ❤️
Jest tam też o tym, że na tym etapie rozwoju nie tylko zabawki się liczą! ❤️🔥
👉 Czy Twój maluszek ma jakieś ulubione zabawki?
Jest coś czym wyjątkowo lubi się bawić?
Daj znać w komentarzu! 💬👇
Ps. Prezentownik 0-6 też jest już dostępny. 
—
Jakie zabawki dla niemowlaka
Pomysł na prezent dla niemowlaka
Co na gwiazdkę dla dziecka
Zabawki wspierające rozwój
#mamafizjoterapeuta
#pomyslynaprezent
#prezentownik
#swietazniemowlakiem
#pierwszeswie
Jak wietrzyć materac? 👇 Wietrzenie materaca t Jak wietrzyć materac? 👇
Wietrzenie materaca to najprostszy sposób na to, aby o niego zadbać.
Lubię go, ponieważ nie trzeba robić nic szczególnego - wystarczy zdjąć prześcieradło i pozwolić mu oddychać. 🥰
👉 Praktykujesz takie wietrzenie?
Albo… pozwalasz czasem swoim dzieciom na to, żeby nie ścieliły łóżka?😉 🛏️
Nam zdarza się to często!
Szczególnie pilnujemy tego wtedy, kiedy wyjeżdżamy na kilka dni. 🚐
👉 Więcej wskazówek już niebawem udostępnię Wam w Przewodniku Materacykowym, który będzie można pobrać z mojego bloga.
A tymczasem… zapraszam Was do poznania materaca FizjoMAX ❤️🔥
To cudownie twardy, sprężysty i maksymalnie przewiewny materacyk dla maluszka.
Do poniedziałku, z kodem BLACKFRIDAY możecie kupić go 10% taniej.
Kod obowiązuje na wszystkie produkty @manufakturamateracy 
👉 Link do materaca w bio, na blogu i w relacji.
Wskakujcie!
❤️💬📥↗️
Materac dla niemowlaka
Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka
Najlepiej oddychający materac
Jaki materac do łóżeczka.
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#materacdlaniemowlaka
#materacdladziecka
#materacykdolozeczka
#zdrowysendziecka
#bezpiecznysenmaluszka
#współpracareklamowa
No właśnie - kiedy był u Was ostatni przegląd No właśnie - kiedy był u Was ostatni przegląd szafy? 👇
Jak często w ogóle raki robicie?
U nas… pierwszy przegląd odbył się po niespełna 3 tygodniach… 
Teraz, robimy jeden na miesiąc, dwa i zawsze jest coś do odłożenia… 😉🫣
Być może zastanawiasz się dlaczego takie wyzwanie pojawia się na moim fizjo-profilu. Czy ono w ogóle może mieć coś wspólnego z rozwojem?🤔
Oczywiście, że tak!
Dzieci naprawdę bardzo szybko rosną, a odpowiednio dobrane ubranka dają im tak potrzebną swobodę ruchów! ❤️
To jeden z pierwszych, podstawowych kroków do ułatwienia maluszkowi zdrowego startu.
Pamiętaj:
👉 zbyt długie rękawki, poprzez drażnienie wewnętrznej części dłoni, mogą stymulować zamykanie piąstek,
👉 zbyt ciasne śpioszki nie tylko ograniczają swobodę ruchów rączkom i bioderkom, ale też nie zapewniają jej stópkom, przez co maluszek może je nadmiernie napinać,
👉 zbyt małe skarpety uciskają stópki, przez co paluszkom trudniej będzie swobodnie się wyprostować.
To co… Podejmujesz wyzwanie? 😉
Daj znać w komentarzu! 💬
Zaglądaj w tym tygodniu do moich relacji w mediach. Będę tam publikować ubrankowe ciekawostki i kod rabatowy na naprawdę cudowną kolekcję! 🙂❤️
❤️💬📥↗️
Ubranka dla niemowlaka
Jak często robić przegląd szafy.
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#rozwojniemowlaka
#rodzew2023
#mojewszystko
Wcześniak to nie miniaturka dziecka urodzonego o Wcześniak to nie miniaturka dziecka urodzonego o czasie…
Nie porównujmy. 
Wcześniak to zupełnie inna historia… Każda niesamowita i absolutnie wyjątkowa. 💜
Jeśli jesteś mamą/ tatą wcześniaka, możesz podzielić się tutaj swoją historią. To może pomoc wielu Rodzicom. 👇💬
Ze swojej strony wszystkim wcześniakom życzę dużo zdrowia, a Rodzicom sił, nadziei i wytrwałości! 
Na blogu znajdziecie wpis o wcześniactwie. I choć wiem, że jest to jedynie kropla w oceanie, to myślę, że warto go przeczytać. 💜
Przejdźcie na bloga www.mamafizjoterapeuta.pl 
i w lupce wpiszcie wcześniak
Aktywny link czeka na Was w relacji.
❤️💬📥↗️
#mamafizjoterapeuta 
#wcześniak
#swiatowydzienwczesniaka
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.