Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Obroty Unoszenie nóżek Wysoki podpór

    Kiedy dziecko się pręży…

    13 listopada 2018

    Przypuśćmy… taka sytuacja:

    Widzimy, że nasze dziecko trochę się pręży… Nie jest to jakiś wielki kłopot, ale zauważamy, że podczas wykonywania niektórych czynności maluch jest napięty, ma trudności ze zmianą pozycji, nie do końca lubi leżeć na brzuszku… Dla świętego spokoju chcemy to skonsultować.

    Idziemy więc np. do pediatry… Lekarz bada dziecko i stwierdzając wzmożone napięcie mięśniowe zaleca wizytę u fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta obserwuje malucha, ocenia wg konkretnej skali,  ćwiczy z nim i… tłumaczy nam, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe!!!

    W myślach przeklinamy już zarówno jednego, jak i drugiego „specjalistę”, a wychodząc z gabinetu poruszamy niebo i ziemię po to, by zdobyć namiary na fachowca najlepszego z najlepszych…

    W międzyczasie przegrzebujemy internet i naprawdę zaczyna boleć nas już głowa od ilości informacji, które z trudem przychodzi nam wyselekcjonować w taki sposób, aby rozwiały nasze obawy…

    Tymczasem… czy któraś z osób, do których trafiliśmy na początku rzeczywiście się nie znała???

    Hmmm… być może Was zaskoczę, ale wcale nie jest to takie oczywiste! Bardzo możliwe, że… obydwie strony mogły mieć tutaj rację!

    Jak to?

    To bardzo proste! Najzwyczajniej w świecie mogły mieć one na myśli coś zupełnie innego… Pediatra prawdopodobnie mówił o napięciu mięśniowym „na obwodzie”– czyli w rączkach i nóżkach, a fizjoterapeuta… o napięciu centralnym, czyli napięciu mięśniowym w obrębie tułowia.

    Tak… zgadzam się z tym, że dobrze byłoby mówić jednym głosem… Można byłoby dzięki temu uniknąć naprawdę wielu sytuacji, w których Rodzic czuje się zdezorientowany, a terapeuta lub lekarz wychodzi na osobę, która nie jest do końca obeznana w temacie… Z pewnością życie byłoby wówczas łatwiejsze dla każdej ze stron 😉

    Ale do rzeczy:

    Jaka jest w takim razie zależność między napięciem mięśniowym „na obwodzie” a tym w „centrum”?

    Jak doskonale wiecie, w pierwszych miesiącach życia dziecko w dużej mierze pracuje nad stabilnością tułowia. Stabilny tułów daje maluchowi solidną podstawę do tego, aby mógł on wykonywać swobodne, „izolowane” ruchy „na obwodzie”.

    Ważne hasło fizjoterapeutów brzmi:

    Jeśli tułów malucha (który jest podstawą do tego, aby dziecko mogło kontrolować swoją postawę) nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form  kontroli postawy– np. napinając swój „obwód”.

    Mamy wtedy właśnie obraz dziecka, które się napina, pręży, w leżeniu na pleckach przykleja rączki do podłoża, nie do końca radzi sobie „jakościowo” z leżeniem na brzuszku… Noszone odgina się w tył, czasami trudno jest nam wykonać podstawowe czynności pielęgnacyjne, jest nerwowe, a nawet ma kłopoty ze spokojnym snem…

    Oczywiście kwestia “napięcia mięśniowego” to nie tylko jego wielkość i dystrybucja. To też to, jak współpracują ze sobą poszczególne grupy mięśniowe- ale… to już temat dla fizjo 🙂

    Co powinno zapalić pomarańczową lampkę?

    – jeśli w pierwszych tygodniach życia dziecka nie pojawił się u niego tzw. „uśmiech anielski” (nieuświadomiony), a w okolicach 6- 8 tygodnia życia maluch nie zaczyna odpowiadać uśmiechem na nasz uśmiech (uśmiech społeczny)

    – jeśli po 3 miesiącu życia mamy z dzieckiem słaby kontakt wzrokowy, dziecko nie skupia wzroku na przedmiocie lub twarzy pochylającej się nad nim osoby

    – kiedy dziecko pręży się cały czas, bez względu na sytuację

    – kiedy dziecko od początku ma trudności ze ssaniem, przełykaniem pokarmu…

    – kiedy nie obserwujemy u malucha postępów w rozwoju motorycznym (zobacz: OKNA ROZWOJOWE >>>KLIK<<<)

    Jak pomóc dziecku?

    Oczywiście kiedy słyszymy, że nasze dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym możemy porządnie się wystraszyć… Wiedząc, że napięcie mięśniowe regulowane jest przez centralny układ nerwowy nie tak trudno „wkręcić” sobie, że z naszym dzieckiem jest bardzo źle…

    Na szczęście takie historie zdarzają się naprawdę rzadko, a kłopoty naszego malucha najczęściej mają inne podłoże…

    – po pierwsze musimy mieć świadomość, że układ nerwowy dziecka w dalszym ciągu dojrzewa… noworodek to nie mniejsza wersja dorosłego;) Początkowo maluch pozostaje pod wpływem prymitywnych/ pierwotnych reakcji odruchowych, które stopniowo ulegają integracji, a w ich miejsce pojawiają się świadome, zaplanowane i w pełni kontrolowane czynności ruchowe. Ale aby się tak stało, potrzeba czasu… Ile? Jedne dzieci potrzebują go trochę więcej, inne minimalne mniej, ale warto pamiętać, że najbardziej intensywnym pod tym względem okresem są pierwsze 3- 4 miesiące życia dziecka- tzw. okres adaptacyjny.

    – częstą przyczyną „kłopotów” z napięciem mięśniowym jest też to, że my, rodzice, zazwyczaj zupełnie przypadkowo dostarczamy dziecku sporo bodźców, które sprawiają, że maluch czuje się… zagrożony!!! i w reakcji na to zagrożenie napina swoje ciało…

    Zapytacie… jak to możliwe?

    Tak, z pewnością każdy z Was  dba o swoje dziecko z całych sił… troszczy się aby było najedzone, aby było mu ciepło itp… Ale warto wziąć też pod uwagę to, w jaki sposób na co dzień pielęgnujemy swojego maluszka…

    Tak, jak wspomniałam już wcześniej, okres adaptacyjny jest czasem szczególnym, ponieważ maluch musi nauczyć się funkcjonowania w zupełnie nowych warunkach. Jeśli w tym czasie czynności pielęgnacyjne będziemy wykonywać zbyt szybko lub np. podnosząc dziecko bardzo gwałtownie ograniczymy jego płaszczyznę podparcia- nic dziwnego, że maluch się napnie. Jeśli bodźce te będą się powtarzać, dziecko nauczy się, że napięcie ciała jest fantastycznym sposobem na poprawę kontroli- nic więc dziwnego, że tą strategię chętnie wykorzysta również w przyszłości…

    (O co chodzi z przyjazną pielęgnacją, przeczytacie tutaj: >>>KLIK<<<)

    – po trzecie bawiąc się z dzieckiem warto wybierać podłoże, które sprawi, że maluch będzie w stanie optymalnie wykorzystać swój potencjał. Oczywiście dziecko potrzebuje różnorodnych doświadczeń, ale możliwie twarda, płaska powierzchnia to jest coś, co będzie mobilizować do działania. Unikałabym miękkich materacy, leżaczków/ bujaczków PRZYNAJMNIEJ do czasu, kiedy tułów dziecka pozwoli na łączenie rączek w linii środkowej czy wysuwanie ich w stronę zabawki, zbliżanie dłoni do ud… ( najczęściej 4-5 miesiąc życia)

    (O tym, jak rozpoznać czy bujaczek nie szkodzi, przeczytacie tutaj: >>>KLIK<<<)

    – po czwarte warto pamiętać, że przyczyną prężenia może być ból- jeśli dziecko ma np. kłopoty ze zrobieniem kupki, ma kolkę lub refluks… bardzo prawdopodobne, że zareaguje napięciem. Wtedy zawsze trzeba podejść do tematu kompleksowo! (Czy ulewanie może mieć wpływ na rozwój? >>>KLIK<<<)

    – po piąte… jeśli dziecko potrzebuje wsparcia… nie wyobrażam sobie prowadzenia terapii bez współpracy z Rodzicami! Oczywiście chyba żaden fizjoterapeuta nie odważyłby się zrzucać odpowiedzialności na Rodzica „ucząc go” terapii, ale pokazanie, w jaki sposób, np. poprzez zabawę i pielęgnację wspierać malucha… to już inna kwestia. (Przykładowe zabawy oraz przyjazne sposoby pielęgnacji dla poszczególnych przedziałów wiekowych znajdziecie w moich Kursach on-line, a także w e-booku o najfajniejszych zabawach z dzieckiem>>>KLIK<<<)

    Musimy pamiętać, że to Rodzic spędza ze swoim dzieckiem większość czasu i jeśli to, co próbujemy osiągnąć podczas np. 45 minut zajęć zupełnie mija się z tym, czego maluch doświadcza w domu… efekty pewnie nie będą spektakularne.

    Jak w prosty sposób, podczas codziennej zabawy pomóc dziecku w zminimalizowaniu prężenia się? Zerknijcie na jedną z propozycji 🙂

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    2 komentarze
    prężenie sięrozwój dzieckasposoby na prężenie sięwzmożone napięcie mięśniowe
    • 3 rzeczy, które pomogą rozpoznać właściwą aktywność!

    • Czy leżenie na brzuszku jest AŻ tak ważne???

    Zobacz również

    Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    1 października 2020

    Podciąganie w wózku do siadu…

    17 kwietnia 2018

    Zespół Dziecka Potrząsanego

    10 kwietnia 2019

    2 komentarze

  • Reply Basia 13 listopada 2018 at 21:57

    Trudne kwestie, wyjaśnione prostymi słowami, dzięki 🙂
    PS: Pierwszy “klik” nie działa 🙂

  • Reply Magda 22 listopada 2018 at 16:53

    A co jeśli 4msc. Dzidzia łączy rączki, pięknie trzyma i łapie zabawki, kontakt wzrokowy super, bawi się rączkami w leżeniu na pleckach, śpi cudnie, próbuje się przewracać na brzuch i plecki (czasami z sukcesem)… ale nie chce zbytnio dźwigać nóżek i się nimi bawić a pediatra stwierdził, że ma lekko wzmożone napięcie w nóżkach? Czy to też jest niestabilne centrum? Czy taka uroda i sposób rozwoju?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
🔘 wzrok,
🔘 słuch,
🔘 węch,
🔘 smak,
🔘 dotyk, 
🔘 czucie głębokie,
🔘 zmysł równowagi,
🔘 czucie trzewne...

To świat naszych zmysłów...
Ale... które z nich to te najważniejsze? BAZOWE, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach odgrywają w życiu dziecka kluczową rolę?🤔
Możesz wybrać 3.🙂
A... jeśli masz wątpliwości, zerknij do wpisu, który wczoraj wskoczył na mojego bloga.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #zabawyzdzieckiem #wcosiebawic #mojewszystko #jestembojestes #instamama #instacorka #instasyn #rodzew2020 #rodzew2021 #bedemama
Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie przymierzają się do rozszerzania diety, a jeszcze nie ogarnęły pozycji siedzącej?
Jeśli tak, to zerknijcie do wpisu na blogu! 
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 
👉W poniedziałek, temat gotowości fizycznej do rozszerzania diety, poruszałyśmy również wspólnie z Anią z @alaantkoweblw 
Jeśli nie udało się Wam być na żywo,  powtórkę możecie obejrzeć tutaj: @alaantkoweblw 
Rozwikłana zostanie tam zagadka dziwnie wyglądającej pozycji ze zdjęcia 😜
A może... macie jakiś pomysł dlaczego mój synek, posadzony w foteliku, w ten sposób zapierał się stópkami???🤔

#mamafizjoterapeuta #rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #noszeniemaznaczenie #jestembojestes #mojewszystko #bedemama #niemowle #rozwojdziecka #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #instamama #nieidealna #przyjaznapielęgnacja
Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność #przyjaznapielegnacja
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny