Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące

    DZIECKO PRĘŻY SIĘ PODCZAS KARMIENIA: 3 RZECZY,KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POMOCNE

    Kiedy myślimy o prężeniu się podczas karmienia i o tym, co może być przyczyną „odginania” się Maluszka, w pierwszej kolejności może przyjść nam do głowy temat… napięcia mięśniowego (pisałam o nim m.in. tutaj: >>>SPRAWDŹ<<<).

    Ale czy wiesz, że… nie zawsze „problem” tkwi właśnie w owym napięciu?

    Ono rzeczywiście może być obecne, jednak najczęściej nie jest trudnością samą w sobie…

    Dziecko może napinać się z bardzo różnych powodów  i… dopóki nie dowiemy się co jest tego przyczyną, to „rozprawienie” się z napięciem może przypominać walkę z wiatrakami…

    W poznaniu przyczyny najlepiej pomoże nam specjalista, dlatego jeśli jest coś, co nas niepokoi, to z pewnością warto to skonsultować.

    Jednak zanim już całkowicie zje nas stres i zanim wyrwiemy wszystkie włosy z głowy w obawie o to czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo, upewnijmy się, że zarówno „problem”, jak i jego rozwiązanie nie jest bliżej, niż może się nam wydawać.

    Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis. 😊

    Nie ulega wątpliwości, że odginanie się Malucha podczas karmienia nie jest zjawiskiem ani korzystnym, ani pożądanym. Poza tym, że może skutecznie uprzykrzać karmienie nam samym, to dla dziecka może stanowić naprawdę spore wyzwanie.

    Kiedy Maluch się odgina, dochodzi do napięcia mięśni prostowników tułowia, a jego główka odchyla się. W takich warunkach prawidłowe objęcie brodawki czy smoczka butelki jest praktycznie niemożliwe…

    Zdecydowanie trudniej jest utrzymać szczelność czy skoordynować ssanie, połykanie i oddech. O zwiększonym wysiłku podczas pobierania pokarmu już nie wspomnę… To wszystko może potęgować stres (zarówno nasz, jak i naszego dziecka) i napędzać błędne koło…

    Przyczyn napinania się może być wiele (poza oczywistym skojarzeniem z zaburzeniami ze strony układu nerwowego, napięcie może być np. sposobem na zapewnienie sobie stabilności, reakcją obronną na odczuwany dyskomfort, „skutkiem ubocznym” skróconego wędzidełka czy po prosu – jedną z oznak zdenerwowania…)

    Dzisiaj zajmiemy się jednak tym, na co mamy wpływ tu i teraz. Może się bowiem okazać, że… to właśnie o to chodziło i że żadna dalsza interwencja nie jest już potrzebna.

    CO MOŻE OKAZAĆ SIĘ POMOCNE, KIEDY MALUSZEK PRĘŻY SIĘ PODCZAS KARMIENIA?

    USIĄDŹ WYGODNIE.

    Możesz pomyśleć: „Jakie to ma znaczenie?… Co ma piernik do wiatraka czyli pozycja, w której karmię Malucha do tego czy się on odgina czy nie? Przecież to bez sensu, to nie o mnie tutaj chodzi!”.

    Nooo… nie do końca! Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że to właśnie NASZE CIAŁO zapewnia dziecku podparcie i… że to tak naprawdę od naszej pozycji zależy to czy Maluszek będzie w stanie poczuć się pewnie i stabilnie, nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, że o własny komfort warto zadbać właśnie w pierwszej kolejności!

    Zdarzyło Ci się kiedyś karmić w niewygodnej pozycji? Znasz to uczucie, kiedy zamiast relaksować się karmiąc Malucha myślisz tylko o tym, żeby to się już skończyło? No właśnie…

    Jeśli my sami nie będziemy czuli się dobrze, jeśli po kilku minutach karmienia czy to piersią, czy przy pomocy butelki będziemy myśleć już tylko o tym, aby jak najszybciej tę pozycję zmienić, to nasze ciało zacznie się odruchowo napinać. A jak pewnie się domyślasz, nie pozostanie to bez wpływu nie tylko na komfort karmienia, ale również na to, jak „zachowuje się” dziecko.

    Co możesz zrobić, aby zadbać o swoją wygodę?

    Tak naprawdę nie ma tutaj jednego, uniwersalnego rozwiązania, ale to, o czym koniecznie trzeba pamiętać (i to niezależnie od pozycji, w której karmimy), to wygodne podparcie pleców i rąk oraz… w przypadku pozycji siedzącej – podparcie stóp na niewielkim podwyższeniu (podczas karmienia na leżąco pomocne może okazać się zgięcie i ułożenie górnoleżącej nogi na wygodnej poduszce). Dzięki temu nasz kręgosłup będzie miał okazję złapać oddech. 😊

    Jak zapewne wiesz, karmienie – szczególnie w samych początkach – może przedłużać się w czasie, dlatego… chyba nikt nie ma wątpliwości, że zadbanie o własną wygodę to naprawdę ważna sprawa.

    UPEWNIJ SIĘ, ŻE POZYCJA, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ DZIECKO JEST PRAWIDŁOWA.

    Taaa… Łatwo powiedzieć. Ale co to tak naprawdę oznacza? Jaka to jest PRAWIDŁOWA pozycja dziecka? A nawet jeśli wiem jak „powinna” ona wyglądać, to… jak ułożyć w niej Malucha, który się odgina?

    Tak, to nie jest łatwe. Przystawienie i „utrzymanie” przy piersi prężącego się dziecka może graniczyć z cudem… Czasami zdarza się, ze już na samą myśl oblewają nas siódme poty i wcale nie mamy ochoty kolejny raz próbować…

    Co zrobić, żeby było ciut łatwiej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Być może Cię zaskoczę, ale prawidłowa pozycja dziecka podczas karmienia to nie tylko ułożenie go brzuszkiem do brzuszka z główką na wysokości piersi… Oczywiście to wszystko jest bardzo ważne, ale… może nie wystarczyć, jeśli nie będziemy pamiętać o STABILNOŚCI.

    Prawidłowa pozycja podczas karmienia jest przede wszystkim STABILNA – zapewnia dziecku pewne podparcie dzięki czemu mały człowiek nie musi tracić cennej energii na to, aby się w niej w ogóle utrzymać. Energia może być z powodzeniem spożytkowana na ssanie. 😊

    Jak zapewnić dziecku stabilność?

    Przede wszystkim zadbać o własną wygodę i… obserwować. Czasami dla większej stabilności potrzebna jest niewielka modyfikacja sposobu, w jaki trzymamy Malucha. Innym razem – np. zamiana miękkiej poduszki, na której ułożone jest dziecko na coś bardziej twardego, w czym mały człowiek nie będzie się zapadał będzie tym, czego akurat potrzebujemy.

    Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować swojego ciała w warunkach działania siły grawitacji, dlatego potrzebują do tego naszego wsparcia. Tak, jak w przypadku „Przyjaznej Pielęgnacji” (>>>SPRAWDŹ<<<) starajmy się więc mu je zapewnić dając Maluchowi pewną, stabilną bazę.

    To, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę to również POZYCJA GŁOWY oraz to, jak ułożona jest miednica Maluszka.

    Główka powinna być ułożona dokładnie w przedłużeniu tułowia. Nie powinna pochylać się na boki, nie powinna być przygięta do mostka ani – to, co dzisiaj najbardziej nas interesuje – odgięta. Dlaczego? Ponieważ Toniczny Odruch Błędnikowy, pod którego wpływem znajduje się nasze dziecko będzie sprawiał, że kiedy główka Malucha odchyli się, wyprostują się rączki i nóżki, a aktywność mięśni prostowników wzrośnie. Jak zapewne się domyślasz zwiększona aktywność mięśni prostujących tułów nie jest czymś, czego wypatrujemy z utęsknieniem u Maluszków, które mają tendencję do odginania się…

    A co z pozycją miednicy? Będzie idealna, kiedy karmiąc na siedząco nóżki Malucha będą zgięte w stosunku do tułowia pod kątem ok. 90 stopni.

    JEŚLI KARMISZ PIERSIĄ, SPRÓBUJ ROBIĆ TO W TZW. POZYCJI ODCHYLONEJ.

    Jak ta pozycja wygląda i dlaczego właściwie miałaby być pomocna? Już tłumaczę!

    Pozycja odchylona to taka, w której my sami znajdujemy się w pozycji półleżącej, a Maluszek ułożony jest na naszym ciele brzuszkiem do naszego brzucha.

    Dlaczego może okazać się pomocna w przypadku „prężącego się” dziecka? Ponieważ niejako wymusza ruch do przodu – żeby uchwycić i utrzymać się przy piersi, Maluch aktywizuje mięśnie przedniej ściany tułowia, co będzie równoważyło aktywność prostowników (a o równowagę w życiu przecież chodzi 😉). Co więcej, to właśnie te wzorce – wzorce zgięciowe są niesłychanie ważne w prawidłowym realizowaniu ssania czy przełykania pokarmu. Naprawdę ważna rzecz – warto spróbować. 😊

    Oczywiście temat prężenia, odginania i innych wygibasów, które może prezentować nasze dziecko nie jest tutaj w pełni wyczerpany (więcej informacji znajdziesz np. tutaj: >>>SPRAWDŹ<<<), ale w przypadku karmienia może okazać się bardzo pomocny – warto spróbować! 😊

    Jestem ciekawa jak sprawdzi się u Ciebie – daj znać! 😊

    CIEKAWOSTKA: W okolicach 3 – 4 miesiąca życia Maluszek zaczyna bardziej interesować się światem. Intensywnie się rozgląda, żywo reaguje na dźwięki…

    Możesz pomyśleć: „O, jak fajnie! Wreszcie zaczyna istnieć coś więcej niż tylko mama!”. Jednak z drugiej strony… jest to czas kiedy podczas karmienia dziecko może często się rozpraszać…

    Co może okazać się pomocne? W takiej sytuacji wyjście do innego pomieszczenia, w którym nie ma tak wielu „rozpraszaczy” lub np. tak, jak u nas – karmienie w TIPI może zdecydowanie ułatwić życie. 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Przyjazna pielęgnacja i zabawy powoli i… KROK PO KROKU? To proste! Wskakuj!

    ZOBACZ MOJE KURSY

    Źródła:

    1. Materiały szkoleniowe z Kursu: „Problemy w Laktacji”,
    2. „Karmienie Piersią”. M. Nehrig – Gugulska, M. Żukowska – Rubik, Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, Warszawa 2006
    3. „Pozycjonowanie w terapii logopedycznej” M. Czajkowska, Wydawnictwo Goo Goo, Zabrze 2021.
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    • SKOCZEK DLA NIEMOWLAKA. HIT CZY KIT?

    • UPADKI – POMAGAĆ CZY NIE POMAGAĆ? – OTO JEST PYTANIE…

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności