Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące

    DZIECKO PRĘŻY SIĘ PODCZAS KARMIENIA: 3 RZECZY,KTÓRE MOGĄ OKAZAĆ SIĘ POMOCNE

    Kiedy myślimy o prężeniu się podczas karmienia i o tym, co może być przyczyną „odginania” się Maluszka, w pierwszej kolejności może przyjść nam do głowy temat… napięcia mięśniowego (pisałam o nim m.in. tutaj: >>>SPRAWDŹ<<<).

    Ale czy wiesz, że… nie zawsze „problem” tkwi właśnie w owym napięciu?

    Ono rzeczywiście może być obecne, jednak najczęściej nie jest trudnością samą w sobie…

    Dziecko może napinać się z bardzo różnych powodów  i… dopóki nie dowiemy się co jest tego przyczyną, to „rozprawienie” się z napięciem może przypominać walkę z wiatrakami…

    W poznaniu przyczyny najlepiej pomoże nam specjalista, dlatego jeśli jest coś, co nas niepokoi, to z pewnością warto to skonsultować.

    Jednak zanim już całkowicie zje nas stres i zanim wyrwiemy wszystkie włosy z głowy w obawie o to czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo, upewnijmy się, że zarówno „problem”, jak i jego rozwiązanie nie jest bliżej, niż może się nam wydawać.

    Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis. 😊

    Nie ulega wątpliwości, że odginanie się Malucha podczas karmienia nie jest zjawiskiem ani korzystnym, ani pożądanym. Poza tym, że może skutecznie uprzykrzać karmienie nam samym, to dla dziecka może stanowić naprawdę spore wyzwanie.

    Kiedy Maluch się odgina, dochodzi do napięcia mięśni prostowników tułowia, a jego główka odchyla się. W takich warunkach prawidłowe objęcie brodawki czy smoczka butelki jest praktycznie niemożliwe…

    Zdecydowanie trudniej jest utrzymać szczelność czy skoordynować ssanie, połykanie i oddech. O zwiększonym wysiłku podczas pobierania pokarmu już nie wspomnę… To wszystko może potęgować stres (zarówno nasz, jak i naszego dziecka) i napędzać błędne koło…

    Przyczyn napinania się może być wiele (poza oczywistym skojarzeniem z zaburzeniami ze strony układu nerwowego, napięcie może być np. sposobem na zapewnienie sobie stabilności, reakcją obronną na odczuwany dyskomfort, „skutkiem ubocznym” skróconego wędzidełka czy po prosu – jedną z oznak zdenerwowania…)

    Dzisiaj zajmiemy się jednak tym, na co mamy wpływ tu i teraz. Może się bowiem okazać, że… to właśnie o to chodziło i że żadna dalsza interwencja nie jest już potrzebna.

    CO MOŻE OKAZAĆ SIĘ POMOCNE, KIEDY MALUSZEK PRĘŻY SIĘ PODCZAS KARMIENIA?

    USIĄDŹ WYGODNIE.

    Możesz pomyśleć: „Jakie to ma znaczenie?… Co ma piernik do wiatraka czyli pozycja, w której karmię Malucha do tego czy się on odgina czy nie? Przecież to bez sensu, to nie o mnie tutaj chodzi!”.

    Nooo… nie do końca! Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że to właśnie NASZE CIAŁO zapewnia dziecku podparcie i… że to tak naprawdę od naszej pozycji zależy to czy Maluszek będzie w stanie poczuć się pewnie i stabilnie, nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, że o własny komfort warto zadbać właśnie w pierwszej kolejności!

    Zdarzyło Ci się kiedyś karmić w niewygodnej pozycji? Znasz to uczucie, kiedy zamiast relaksować się karmiąc Malucha myślisz tylko o tym, żeby to się już skończyło? No właśnie…

    Jeśli my sami nie będziemy czuli się dobrze, jeśli po kilku minutach karmienia czy to piersią, czy przy pomocy butelki będziemy myśleć już tylko o tym, aby jak najszybciej tę pozycję zmienić, to nasze ciało zacznie się odruchowo napinać. A jak pewnie się domyślasz, nie pozostanie to bez wpływu nie tylko na komfort karmienia, ale również na to, jak „zachowuje się” dziecko.

    Co możesz zrobić, aby zadbać o swoją wygodę?

    Tak naprawdę nie ma tutaj jednego, uniwersalnego rozwiązania, ale to, o czym koniecznie trzeba pamiętać (i to niezależnie od pozycji, w której karmimy), to wygodne podparcie pleców i rąk oraz… w przypadku pozycji siedzącej – podparcie stóp na niewielkim podwyższeniu (podczas karmienia na leżąco pomocne może okazać się zgięcie i ułożenie górnoleżącej nogi na wygodnej poduszce). Dzięki temu nasz kręgosłup będzie miał okazję złapać oddech. 😊

    Jak zapewne wiesz, karmienie – szczególnie w samych początkach – może przedłużać się w czasie, dlatego… chyba nikt nie ma wątpliwości, że zadbanie o własną wygodę to naprawdę ważna sprawa.

    UPEWNIJ SIĘ, ŻE POZYCJA, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ DZIECKO JEST PRAWIDŁOWA.

    Taaa… Łatwo powiedzieć. Ale co to tak naprawdę oznacza? Jaka to jest PRAWIDŁOWA pozycja dziecka? A nawet jeśli wiem jak „powinna” ona wyglądać, to… jak ułożyć w niej Malucha, który się odgina?

    Tak, to nie jest łatwe. Przystawienie i „utrzymanie” przy piersi prężącego się dziecka może graniczyć z cudem… Czasami zdarza się, ze już na samą myśl oblewają nas siódme poty i wcale nie mamy ochoty kolejny raz próbować…

    Co zrobić, żeby było ciut łatwiej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

    Być może Cię zaskoczę, ale prawidłowa pozycja dziecka podczas karmienia to nie tylko ułożenie go brzuszkiem do brzuszka z główką na wysokości piersi… Oczywiście to wszystko jest bardzo ważne, ale… może nie wystarczyć, jeśli nie będziemy pamiętać o STABILNOŚCI.

    Prawidłowa pozycja podczas karmienia jest przede wszystkim STABILNA – zapewnia dziecku pewne podparcie dzięki czemu mały człowiek nie musi tracić cennej energii na to, aby się w niej w ogóle utrzymać. Energia może być z powodzeniem spożytkowana na ssanie. 😊

    Jak zapewnić dziecku stabilność?

    Przede wszystkim zadbać o własną wygodę i… obserwować. Czasami dla większej stabilności potrzebna jest niewielka modyfikacja sposobu, w jaki trzymamy Malucha. Innym razem – np. zamiana miękkiej poduszki, na której ułożone jest dziecko na coś bardziej twardego, w czym mały człowiek nie będzie się zapadał będzie tym, czego akurat potrzebujemy.

    Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować swojego ciała w warunkach działania siły grawitacji, dlatego potrzebują do tego naszego wsparcia. Tak, jak w przypadku „Przyjaznej Pielęgnacji” (>>>SPRAWDŹ<<<) starajmy się więc mu je zapewnić dając Maluchowi pewną, stabilną bazę.

    To, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę to również POZYCJA GŁOWY oraz to, jak ułożona jest miednica Maluszka.

    Główka powinna być ułożona dokładnie w przedłużeniu tułowia. Nie powinna pochylać się na boki, nie powinna być przygięta do mostka ani – to, co dzisiaj najbardziej nas interesuje – odgięta. Dlaczego? Ponieważ Toniczny Odruch Błędnikowy, pod którego wpływem znajduje się nasze dziecko będzie sprawiał, że kiedy główka Malucha odchyli się, wyprostują się rączki i nóżki, a aktywność mięśni prostowników wzrośnie. Jak zapewne się domyślasz zwiększona aktywność mięśni prostujących tułów nie jest czymś, czego wypatrujemy z utęsknieniem u Maluszków, które mają tendencję do odginania się…

    A co z pozycją miednicy? Będzie idealna, kiedy karmiąc na siedząco nóżki Malucha będą zgięte w stosunku do tułowia pod kątem ok. 90 stopni.

    JEŚLI KARMISZ PIERSIĄ, SPRÓBUJ ROBIĆ TO W TZW. POZYCJI ODCHYLONEJ.

    Jak ta pozycja wygląda i dlaczego właściwie miałaby być pomocna? Już tłumaczę!

    Pozycja odchylona to taka, w której my sami znajdujemy się w pozycji półleżącej, a Maluszek ułożony jest na naszym ciele brzuszkiem do naszego brzucha.

    Dlaczego może okazać się pomocna w przypadku „prężącego się” dziecka? Ponieważ niejako wymusza ruch do przodu – żeby uchwycić i utrzymać się przy piersi, Maluch aktywizuje mięśnie przedniej ściany tułowia, co będzie równoważyło aktywność prostowników (a o równowagę w życiu przecież chodzi 😉). Co więcej, to właśnie te wzorce – wzorce zgięciowe są niesłychanie ważne w prawidłowym realizowaniu ssania czy przełykania pokarmu. Naprawdę ważna rzecz – warto spróbować. 😊

    Oczywiście temat prężenia, odginania i innych wygibasów, które może prezentować nasze dziecko nie jest tutaj w pełni wyczerpany (więcej informacji znajdziesz np. tutaj: >>>SPRAWDŹ<<<), ale w przypadku karmienia może okazać się bardzo pomocny – warto spróbować! 😊

    Jestem ciekawa jak sprawdzi się u Ciebie – daj znać! 😊

    CIEKAWOSTKA: W okolicach 3 – 4 miesiąca życia Maluszek zaczyna bardziej interesować się światem. Intensywnie się rozgląda, żywo reaguje na dźwięki…

    Możesz pomyśleć: „O, jak fajnie! Wreszcie zaczyna istnieć coś więcej niż tylko mama!”. Jednak z drugiej strony… jest to czas kiedy podczas karmienia dziecko może często się rozpraszać…

    Co może okazać się pomocne? W takiej sytuacji wyjście do innego pomieszczenia, w którym nie ma tak wielu „rozpraszaczy” lub np. tak, jak u nas – karmienie w TIPI może zdecydowanie ułatwić życie. 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Przyjazna pielęgnacja i zabawy powoli i… KROK PO KROKU? To proste! Wskakuj!

    ZOBACZ MOJE KURSY

    Źródła:

    1. Materiały szkoleniowe z Kursu: „Problemy w Laktacji”,
    2. „Karmienie Piersią”. M. Nehrig – Gugulska, M. Żukowska – Rubik, Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, Warszawa 2006
    3. „Pozycjonowanie w terapii logopedycznej” M. Czajkowska, Wydawnictwo Goo Goo, Zabrze 2021.
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    • SKOCZEK DLA NIEMOWLAKA. HIT CZY KIT?

    • UPADKI – POMAGAĆ CZY NIE POMAGAĆ? – OTO JEST PYTANIE…

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już końca, ale podsyłam dzisiaj małą plażową przypominajkę. 😉
A co do plażowych akcesoriów…
👉 Co najlepiej sprawdziło się u Was?🔥
My w tym roku z najmłodszym Maluszkiem raczej stroniliśmy od takich miejsc, ale hitem ubiegłego sezonu był u nas mały basenik kąpielowy i konewka.😉
Dajcie znać co podbiło serca Waszych Maluchów! 🔥🔥🔥
#mamafizjoterapeuta #wakacjezniemowlakiem #rozwojdziecka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to wiesz już, że zdrowo rozwijającemu się dziecku nie ma potrzeby proponować podobnych "udogodnień"...
👉 Ale... co konkretnie jest tutaj "nie tak?"🤔
Daj znać co myślisz!
Zajrzyj też do mojej dzisiejszej relacji, gdzie znajdziesz ciekawe linki do wpisów!🔥
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/11/17/zaokraglone-plecki-podczas-siadu/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Dzieci są niesamowite! 😍 Powoli, krok po kroku Dzieci są niesamowite! 😍
Powoli, krok po kroku, ale do przodu!
I to nie tylko kilkulatki! 🙂
👉 Zauważasz czasem jak wytrwale trenuje poszczególne umiejętności Twój niemowlaczek?👶
👉 Jakie „zawody” ostatnio wygrał??? Jaką umiejętność opanował??? 🔥🔥🔥
Daj znać w komentarzu! 🙂✅
Ciekawy wpis w tym temacie znajdziesz tutaj:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/22/nie-od-razu-rzym-zbudowano-czyli-dlaczego-nie-mozemy-od-razu-wymagac-od-dziecka-perfekcji/
Aktywny link do wpisu w mojej dzisiejszej relacji.
Ps. Dziękujemy @tatracyclingevents za super czas!😍
#mamafizjoterapeuta #noszeniemaznaczenie #rodzew2022 #rodzew2023 #bedemama #rozwojdziecka #noworodek #niemowle #ciaza #poród
👉 Jaka była/ jest Twoja mleczna droga?
Moja… bardzo wyboista…
Mam wrażenie, że doświadczyłam dosłownie wszystkiego, czego można było doświadczyć…
Od radości i wielkich nadziei, poprzez bezsilność i rezygnację, aż do otarcia się o naprawdę ekstremalnie trudne emocje…
Byłam mamą karmiącą mlekiem modyfikowanym… Byłam mamą KPI… Byłam mamą karmiącą w sposób mieszany… Byłam/ jestem mamą karmiącą piersią…
I wiesz co? Dopiero teraz, kiedy tak naprawdę odpuściłam i pomyślałam sobie, że… co ma być, to będzie, jest naprawdę dobrze. ❤️
Karmię bez stresu i poczucia winy. Bez poczucia, że jestem/ byłam gorszą mamą…
Karmienie naturalne jest oczywiście wspaniałe! Korzyści, które ze sobą niesie można byłoby mnożyć, dlatego podpisuję się pod nim obiema rękami… Ale dla mnie było też tematem tabu… 
Kiedy rodziłam swojego pierwszego synka, nikt nie powiedział mi, że karmienie może być trudne… 
Wydawało mi się, że skoro jest NATURALNE, to przyjdzie z łatwością…
Ale rzeczywistość była zupełnie inna… Nie udawało się, a ja… zamiast cieszyć się z macierzyństwa wpędzałam się w poczucie winy…
Każde słowo… każdą „dobrą radę” interpretowałam jak atak i ocenę…
Musiałam urodzić piąte dziecko, żeby uwolnić się od tego uczucia… 🙈🙈🙈
Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią powoli dobiega już końca, a ja… życzę Wam dużo spokoju i wiary w to, że… niezależnie od sposobu karmienia jesteście wspaniałymi Mamami!❤️❤️❤️
Dziś z tej okazji podsyłam dość nietypowy, wpis.
Wejdź na bloga i w lupce wpisz: OSOBISTY WPIS 🔥🔥🔥
Ps. Dziękuję @doradcalaktacyjnylodz za Twoją pracę! To m.in. dzięki Tobie tym razem jest tak dobrze! ❤️💪
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #karmieniepiersia #tydzieńkarmieniapiersią
👉 Kto lubi takie noszenie? 👉Czy jest dla Was 👉 Kto lubi takie noszenie?
👉Czy jest dla Was wygodne?
👉Dajcie znać! ❤️
Aktywne linki do polecanych wpisów za moment wylądują w mojej dzisiejszej relacji.
Link do bloga znajdziecie w bio. ❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie się z Maluszkiem na boki?😉
👉 Pisz śmiało! Ja tutaj widzę całe mnóstwo korzyści! 🥰
Po więcej koniecznie zajrzyj na bloga i do wyróżnionych relacji! 🥰
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestemmama #jestemwciazy #noszebokocham #noszeniemaznaczenie #bedemama #rodzew2022 #noworodek #noworodekwdomu #instamama #instamateczki #przyjaznapielęgnacja #bedetata #jestembojestes #niemowle #wyprawkadlanoworodka #wyprawkadlamalucha
Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze cz Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze czekasz na Maluszka, czy… masz na stanie Starszaka, to od teraz będę mogła poprowadzić Cię za rękę po świecie rozwoju? 😍🔥
👉Nowa odsłona bloga właśnie ujrzała światło dzienne! 🔥🔥🔥
👉 Daj znać na jakim etapie jesteś i czy jest Ci łatwiej odnaleźć się w tak uporządkowanych treściach.
Włożyłam w to całe swoje serce! ❤️
Jestem BARDZO ciekawa Twojej opinii! Podziel się nią! 🙏
👉 Aktywny link do bloga w moim bio oraz w relacji!
#mamafizjoterapeuta #przewodnikodm #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców za W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców zatroskanych o rozwój swojego dziecka… Czasami są tak przejęci, że nie potrafią… nie są już w stanie w pełni cieszyć się rodzicielstwem…🥺
To trudny temat…
Kiedy Maluch boryka się z trudnościami rozwojowymi chyba nie ma nic gorszego niż porównywanie go do innych dzieci, które… osiągnęły daną umiejętność o wiele wcześniej… 
Jasne! Przecież „znajomy syna sąsiadki babci na pół roczku to już biegał po domu… A Twój? Sześć miesięcy i nie siedzi?!” 😱
❌ Powstrzymajmy się od podobnych komentarzy… 
Nie znamy historii… Nie znamy kontekstu… Nie wiemy ile wysiłku kosztuje czasami najdrobniejszy sukces…
Jako mama doświadczyłam wielu podbramkowych sytuacji. Wiem jak czasami może być trudno…
Ale wiem też jak ważne jest dostrzeżenie potencjału, jaki tkwi w dziecku… 💪
Wiem jak ważne jest to, aby cieszyć się nawet z małych rzeczy.
Oczywiście bądźmy czujni, ale pamiętajmy też, że rozwój, to nie wyścig!
Dzisiaj podsyłam wpis o OKNACH ROZWOJOWYCH, czyli przedziałach czasowych, w których dane umiejętności powinny się pojawiać.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/11/26/okna-rozwojowe-cz-1/
Tutaj znajdziesz tekst o tym czy szybki rozwój Maluszka powinien martwić.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/09/28/szybki-rozwoj/
Aktywne linki do wpisów są w mojej dzisiejszej relacji.
👉👉👉 Jak jest u Ciebie? Zauważasz te małe wielkie rzeczy?
Daj znać w komentarzu!
Dobrej nocy! ❤️
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda