Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy RÓŻNE

    7 najczęstszych pytań o chusty.

    Jeśli czytaliście już mój poprzedni wpis, który był wstępem do większego cyklu o chustonoszeniu, to zapewne wiecie, dlaczego czasami zdania dotyczące tego tematu są tak bardzo podzielone. >>>ZOBACZ POST<<<

    Jeśli chodzi o moje zdanie – nie tylko jako mamy, ale również jako fizjoterapeuty uważam, że chusty mogą przynieść naprawdę mnóstwo dobrego pod warunkiem, że są dobrze zamotane, a my i nasze maleństwo akceptujemy taką formę bliskości.

    Czy są dla wszystkich?

    Za moment jeszcze dokładniej to wyjaśnię, ale… jeśli tylko my sami czujemy, że przygoda z chustą może być czymś właśnie dla nas, to… z pewnością warto spróbować! 😊

    Oczywiście, jak niemal każdy „okołodziecięcy” temat, chusty budzą czasami kontrowersje. Czy dziecku nie jest tam ciasno? Czy ma czym oddychać? Jak to tak nosić je w pionie od urodzenia? Te i temu podobne pytania nurtują sporą część rodziców, którzy przymierzają się do podjęcia decyzji o rozpoczęciu noszenia.

    W dzisiejszym wpisie odpowiem na 7 pytań, z którymi jako fizjoterapeuta spotykam się najczęściej.

    1. PIONIZACJA- CZY TO NIE ZA WCZEŚNIE, ABY NOSIĆ DZIECKO W PIONIE?

    Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka dziecko w chuście wygląda, jakby przyjmowało pozycję pionową. Jednak jeśli zagłębimy się w temat nieco bardziej i zaczniemy przyglądać dokładniej pozycji maluszka, szybko zauważymy, że… jak to zwykle bywa… małe rzeczy mają ogromne znaczenie.

    W prawidłowo zamotanej chuście pupka dziecka jest delikatnie „podwinięta”, a jego kręgosłup, dokładnie podparty na całej swojej długości. W takich warunkach, o przedwczesnej pionizacji nie może być mowy. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie i nie dochodzi do osiowego obciążania kręgosłupa.

    Jeśli natomiast chusta zamotana jest niepoprawnie i nie zabezpiecza odpowiedniej pozycji miednicy, a co za tym idzie – wszystkiego, co powyżej, kręgosłup dziecka rzeczywiście może być narażony na przeciążenia.

    Pamiętajcie, że maluszek, który nie ma jeszcze wystarczającej kontroli nad swoim ciałem może się w takich warunkach z łatwością osuwać przybierając nieprawidłowy układ ciała. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego długotrwałe utrzymywanie takiej pozycji nie jest korzystne…

    Część dzieci na szczęście szybko manifestuje taki dyskomfort swoim niezadowoleniem. Inne… potrafią do takiej pozycji przywyknąć. Dlatego szczególnie ważna jest tutaj nasza czujność i świadomość tego, jak wygląda prawidłowa pozycja dziecka w chuście.

    NO WŁAŚNIE… JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWA POZYCJA DZIECKA W CHUŚCIE?

    Tak naprawdę pozycja dziecka w chuście powinna być dostosowana do jego wieku, ale niezależnie od tego z jakiego wiązania będziemy korzystać, powinna być ona przede wszystkim stabilna. Warto pamiętać, że dobra pozycja to przede wszystkim odpowiednie ułożenie miednicy maluszka – u najmłodszych dzieci pupka powinna być „podwinięta”, a kręgosłup swoim kształtem powinien przypominać literę C i być podparty na całej długości.

    To, czy uda na się osiągnąć dobrą pozycję miednicy zależy w dużej mierze od tego, jak ustawione są nóżki malucha. I tutaj… myślę, że możemy spokojnie przejść do punktu drugiego, czyli bioderek dziecka…

    2. CO Z BIODERKAMI? CZY W CHUŚCIE NIE SĄ ROZSUNIĘTE ZBYT SZEROKO?

    Spotykam się czasami z opiniami, że w chuście, nóżki dziecka są rozsunięte zbyt szeroko. Rzeczywiście – kiedy pomyślimy o pozycji dziecka w chuście może stanąć nam przed oczami obraz maluszka, którego kolanka rozsunięte są bardzo mocno na zewnątrz i przypominają wspomnianą już przeze mnie w jednym z poprzednich wpisów „pozycję żabki” >>>ZOBACZ WPIS<<<

    Natomiast jeśli przyjrzymy się temu bliżej i „pod lupę” weźmiemy maluszka, który zamotany jest w chustę prawidłowo, zbyt mocne odwiedzenie w stawach biodrowych nie może mieć miejsca.

    DLACZEGO?

    Bo od tego, jak ułożone są nóżki dziecka bardzo wiele zależy, a doradcy noszenia zwracają na ten element szczególną uwagę.

    Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale aby uzyskać odpowiednią pozycję miednicy, a co za tym idzie prawidłową pozycję reszty ciała, bardzo ważne jest to, jak ułożone są bioderka. Jeśli będą one rozsunięte na boki zbyt mocno, uzyskanie odpowiedniej pozycji miednicy nie będzie możliwe. To dlatego kąt pomiędzy nóżkami dziecka powinien mieścić się w przedziale 60 stopni u młodszych do 90 stopni u nieco starszych maluchów.

    Źródło: mp.pl

    Jeśli odwiedzenie w stawach biodrowych będzie zbyt duże, uzyskanie właściwej pozycji miednicy nie będzie możliwe.

    Pamiętajmy więc – bioderka maluszka nie powinny być rozsunięte zbyt szeroko. Pupka dziecka, szczególnie u najmłodszych, powinna być lekko „podwinięta”, ale nie powinna zwisać zbyt nisko. Jeśli pupka będzie zanadto opadać, doły podkolanowe maluszka będą uciśnięte, czego oczywiście chcemy uniknąć.

    I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz – podczas noszenia w chuście paluszki stópek powinny być skierowane na zewnątrz.

    Żródło: mp.pl

    3. NO DOBRZE, WIĘC JEŚLI TAK, TO OD KIEDY?

    Tak naprawdę… o ile zarówno my sami, jak i maluszek jesteśmy już na to gotowi, przygodę z chustonoszeniem można rozpocząć już od pierwszych dni życia. W zasadzie, im dłużej zwlekamy z zaprzyjaźnieniem dziecka z chustą (np. do 3. – 4. czy 5. miesiąca), tym bardziej prawdopodobne, że na początku z jego strony napotkamy opór. Najczęściej jest to „opór” przejściowy związany z tym, że dziecko nie miało wcześniej okazji doświadczyć takiego noszenia. Często taki „opór” pojawia się w trakcie samego aktu motania, po czym mija i razem z maluchem możemy cieszyć się bliskością.

    Oczywiście warto pamiętać, że po porodzie możemy przez jakiś czas nie czuć się jeszcze w pełni sił, dlatego wstrzymałabym się z chustą do momentu, kiedy byłabym pewna, że moje ciało jest na tyle silne, aby sobie poradzić.

    4. CZY DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI ROZWOJOWYMI MOGĄ BYĆ NOSZONE?

    Kolejny ważny temat. 😊

    Oczywiście nie jestem w stanie z tego miejsca powiedzieć: „tak, wszystkie dzieci mogą być noszone”. To tak naprawdę bardzo indywidualna sprawa i jeśli nasz maluszek z jakiegoś powodu jest pod opieką specjalisty, to najlepiej będzie to właśnie jego zapytać o stanowisko w tej sprawie.

    Mnie osobiście dość często zdarza się dawać zielone światło maluszkom z różnego rodzaju zaburzeniami napięcia mięśniowego, ale… muszę być pewna jak zamotana jest chusta i jak czuje się w niej zarówno mama, jak i dziecko.

    Tak się złożyło, że również na swojej, macierzyńskiej drodze, miałam okazję doświadczyć jak wiele może zdziałać DOBRZE ZAMOTANA chusta. Doświadczyłam więc tego, jak to wygląda od tej drugiej strony.

    W naszym przypadku chusta była szczególnie pomocna w czasie nasilonych ulewań czy wtedy, kiedy moja córeczka miała problemy z bioderkiem. Stała się wybawieniem również w momentach, w których starsze dzieci potrzebowały mojej uwagi podczas gdy nowo narodzony członek rodziny miał swoje plany na ten czas i nie wahał się tego bardzo dobitnie wyrażać…

    Wracając jednak do tematu trudności rozwojowych – myślę, że w wielu sytuacjach chusta może zdziałać wiele dobrego, dlatego nigdy nie odrzucam chusty „z założenia”. Każdy maluszek jest inny, inaczej reaguje na to, co mu proponujemy, dlatego warto szukać rozwiązań, które sprawdzą się w tym konkretnym przypadku.

    Jeśli np. dziecko ma refluks i pręży się, a my, przekonani o tym, że w przypadku „wzmożonego napięcia mięśniowego” powinniśmy zrezygnować z chusty, to nie damy sobie furtki, aby spróbować czegoś, co rzeczywiście może okazać się bardzo pomocne dla tego maluszka…

    Jednak warto pamiętać, że kiedy nasze dziecko boryka się z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi, decyzję o noszeniu warto podejmować w porozumieniu ze specjalistą, który wie najlepiej co będzie dobre dla naszego dziecka.

    W obecnych czasach pojawia się pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin coraz więcej współpracy – oczywiście nadal jest jeszcze wiele do zrobienia, ale coraz częściej jesteśmy otwarci na dialog i wspólne działanie, co… w mojej ocenie jest w ogóle podstawą sukcesu.

    Jeśli będą do tego jakieś przeciwwskazania, specjalista, pod którego opieką jesteśmy, z pewnością nam o tym powie.

    I tutaj… pozwolę sobie na małą dygresję. 😊 To, że sama zostałam mamą sprawiło, że stałam się bardziej otwarta na szukanie rozwiązań. Wcześniej łatwo było mi myśleć zero jedynkowo, natomiast teraz widzę jak niesamowicie ważne jest spojrzenie na całokształt funkcjonowania nie tylko samego dziecka, ale tak naprawdę całej rodziny. Rozwiązanie zawsze jest, tylko czasami trzeba włożyć dużo więcej wysiłku w to, żeby znaleźć odpowiednie. 😊

    5. A CO Z NOSZENIEM NA PLECACH? OD KIEDY MOŻNA NOSIĆ DZIECKO W TEN SPOSÓB?

    Jeśli chodzi o noszenie maluszka na plecach, to tak, jak najbardziej, można nosić maluszka również w ten sposób. Technicznie dobrze można to zrobić już bardzo wcześnie, jednak warto pamiętać o tym, że pierwsze miesiące życia to dla dziecka okres adaptacyjny. Maluch może mieć trudności z przyswojeniem dużej ilości bodźców, a… kiedy nosimy go z przodu, zawsze ma szansę się w nas wtulić, usłyszeć znajome bicie serca i odizolować od tego, co serwuje mu świat zewnętrzny.

    • O „brakującym czwartym trymestrze” pisałam tutaj: >>>ZOBACZ WPIS<<<

    Dlatego dla „plecaczka” zdecydowane tak, ale ja osobiście nosiłabym w ten sposób dopiero po tym, kiedy minie okres adaptacyjny.

    6. NOSZENIE PRZODEM DO ŚWIATA?

    Zdecydowanie nie.

    I chociaż nadal spotykam osoby, które noszą dziecko w ten sposób, warto pamiętać, że ani chusta, ani żadne nosidło nie są w stanie w takim wypadku zapewnić maluchowi odpowiedniej pozycji.

    Nosząc dziecko przodem do świata nie mamy żadnej kontroli nad pozycją miednicy, a nóżki dziecka, zamiast pozostawać podparte na całej długości ud, bezwładnie zwisają po bokach.

    Kiedy pozycja miednicy nie jest prawidłowa, wszystko to, co znajduje się powyżej również nie układa się dobrze, a w związku z tym narażone jest na przeciążenia.

    Dodatkowo… kiedy układ nerwowy maluszka w pewnym momencie nasyci się już bodźcami, które zewsząd do niego docierają, dziecko nie będzie miało okazji do tego, aby wtulić się w mamę.

    Noszeniu przodem do świata zarówno w chuście, jak i nosidle mówię zdecydowane nie.

    7. A MOŻE NOSIDŁA?

    Nosidła rzeczywiście mogą być alternatywą dla chusty, ale warto pamiętać, że nosidło nosidłu nie jest równe, dlatego nie odważę się tutaj napisać, że można bez ograniczeń nosić w nosidle nawet najmłodsze maluchy. Nie.

    Dla najmłodszych dzieci absolutnie bezkonkurencyjnie wypada chusta, ponieważ można tak dostosować wiązanie, że precyzyjnie zabezpieczymy każdy centymetr ciała maluszka.

    Jednak… dla części rodziców, dla których motanie chusty wydaje się zbyt mocno stresujące i mają poważne obawy czy są w stanie zrobić to prawidłowo, dobrze dobrane nosidło może stać się całkiem przyzwoitą alternatywą.

    Jeśli nie znam malucha, nie widziałam tego, jak wygląda jego pozycja w nosidełku, to nie polecam stosowania nosideł wcześniej niż wtedy, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć.

    Jeśli natomiast nosidło dobierane jest pod okiem przeszkolonego doradcy noszenia i mam pewność, że pozycja dziecka w takim nosidełku jest odpowiednio zabezpieczona, to oczywiście dopuszczam taką opcję już wcześniej.

    JAKIE NOSIDŁO?

    Myślę, że taka informacja jest już jedynie formalnością, ale… wybieramy nosidła ergonomiczne, z miękkim panelem i możliwością regulacji. Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli  i decyzja o tym, który wybrać nie jest łatwa, ale… tak naprawdę problem związany z wyborem nosidła może również rozwiązać wizyta doradcy noszenia. 😊

    Wpis zawiera informację o promocji.

    My aktualnie korzystamy z nosidła MultiSize Adamant marki Luna Dream,

    Kupując dowolny produkt z tego linku lub wpisując w pole KOD KUPONU hasło mamafizjoterapeuta otrzymujecie 15% rabatu na wszystkie produkty Luna Dream. 🙂

    Źródło: International Hip Dysplasia Institute.

    Osoby zajmujące się poradnictwem w zakresie noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich mają mnóstwo okazji do tego, aby obserwować jak w praktyce sprawdzają się różnego rodzaju rozwiązania. Dlatego… chcąc zaoszczędzić sobie dylematów związanych z wyborem, warto zasięgnąć takiej porady. Doradca oceni czy konkretne nosidło lub chusta dobrze sprawdzi się właśnie u nas.

    PODSUMOWUJĄC.

    Dajmy chustom zielone światło. Decyzję o noszeniu w chuście dzieci z trudnościami rozwojowymi podejmujemy we współpracy ze specjalistą. Szukamy rozwiązań. Pamiętamy o tym, by dostarczać maluchowi różnorodnych bodźców. Bawimy się również na macie. Słuchamy siebie, bo jako rodzice często intuicyjnie wiemy, co jest dobre dla nas i naszego dziecka. Dajemy sobie pomóc, a… jeśli „nie czujemy” ani chust, ani nosideł, to pamiętamy, że… można być blisko jeszcze na milion innych sposobów. 😊

    ***Ps. Jednym z nich jest… „Przyjazna pielęgnacja” >>>ZOBACZ WPIS<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Rozwój dziecka jest dla Ciebie ważny, ale nie wiesz jak się w tym temacie odnaleźć?

    SPRAWDŹ MOJE KURSY I E-BOOKI! PROSTO, PRAKTYCZNIE I… KROK PO KROKU!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET ZABAW


    Mama-ktora-czeka-i-mama-0-3
    ZOBACZ KURSY O ROZWOJU

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    chustaczy można nosić w chuście dziecko z napięciem mięśniowymjak nosić w chuścienoszenie w chuście
    • Kolka u niemowlaka.

    • SCHODY- wyzwanie dla maluszka.

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności