Pokonywanie schodów to wyzwanie nie tylko dla maluchów – mogą być przeszkodą dla każdego.
Wspinanie się po nich zależy przecież od naszego stanu zdrowia, siły mięśniowej, wydolności, równowagi czy koordynacji ruchowej.
Schody są wyzwaniem i równocześnie niebezpieczeństwem. Upadek z jednego czy dwóch raczej nie grozi niczym więcej niż guzem czy siniakiem, ale stoczenie się z biegu schodów może skończyć się wizytą w szpitalu.
Równocześnie każdy, kto posiada w domu schody wie, że czasami już 7 miesięczne dzieciaki potrafią niepostrzeżenie wpełznąć na pierwsze piętro.. Często wtedy rodzice w popłochu instalują bramki zabezpieczające. Dlatego nie czekajcie na ten moment i zapobiegajcie katastrofie!
Schody kuszą dzieciaki, które uwielbiają sprawdzać trudno dostępne dla nich miejsca. ..Przecież to właśnie ciekawość świata cechuje wszystkie młode umysły. A my jako rodzice możemy im pomóc, aby zdobywali kolejne umiejętności bezpiecznie!
Żeby wspierać rozwój naszego chodzącego już maluszka zastanówmy się jak będzie on pokonywać schody. Pamiętajmy, że może to wyglądać różnie, ale przeważnie rozwój tej umiejętności u dziecka przebiega w ten sposób:
- Pierwsze próby to „chód dziecięcy”, czyli wspinanie/schodzenie rozpoczyna jedna noga, druga dostawiana jest na ten sam schodek. Dziecko trzyma się poręczy dwoma rękami i przy wchodzeniu do góry wygląda to trochę jak wspinaczka wysokogórska 😉
(okres pojawienia się umiejętności: 15,5/16,5-20/21miesiąc) - Następnie „chód dziecięcy” przy pomocy poręczy której dziecko trzyma się tylko jedną ręką. (0kres pojawienia się umiejętności: 18-23miesiąc)
- Po pewnym czasie pojawia się „chód dorosły”- naprzemienny. Dziecko (dalej trzymając się poręczy) wchodzi/schodzi na stopień jedna noga, a druga ląduje na następnym. (Okres pojawienia się umiejętności: 25/29-32/37miesiąc)
- Na koniec dziecko rezygnuje z używania poręczy, jest w stanie wchodzić/schodzić bez dodatkowego punktu podparcia. (okres pojawienia się umiejętności: 35-45miesiąc).
Jak widać rozwój tej umiejętności zgodny jest ze stopniowaniem trudności.
Oceń na którym etapie jest twoje dziecko i czego jeszcze nie potrafi. Zastanów się czego mu potrzeba, aby osiągnął tą umiejętność.
Warto zauważyć, że przy pokonywaniu stopni (szczególnie w dół) wpływ na ruch dziecka będzie miała nie tylko siła mięśniowa czy równowaga, ale także integracja sensoryczna. Może się zdarzyć, że przeszkodą jest na przykład lęk przed przestrzenią i musicie zacząć od schodzenia z
krawężnika, a nie schodów.
Jak wspierać dzieciaki w nauce wchodzenia po schodach?
- Ćwiczcie równowagę stojąc na jednej nodze– zacznijcie od zabawy w kopanie piłki,
- wzmacniajcie mięśnie nóg .
I przede wszystkim nie wyręczajcie dzieciaków biorąc je na ręce 😉 Wasze plecy też wam podziękują.
Tekst napisała dla Was Danusia Czaplicka, fizjoterapeuta.
Literatura:
Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa.Cz.II TheodorHellbrugge.
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.
A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!
GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!
E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:
#noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️