Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy

    Kręcz szyi u niemowlaka- to trzeba wiedzieć

    Kręcz szyi (torticollis) jest to nieprawidłowość, którą stosunkowo łatwo zauważyć. Dotyczy zazwyczaj mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego lub struktur kostnych kręgosłupa szyjnego.

    Dziecko z kręczem szyi układa główkę zawsze w jedną ze stron z jednoczesnym pochyleniem jej w stronę przeciwną. W związku z tym, że kości czaszki u niemowlaka bardzo szybko reagują na jednostronny ucisk, u malucha pojawia się spłaszczenie główki oraz utrata włosków po stronie, w którą dziecko patrzy. Po kilku tygodniach zauważalna może być już również asymetria twarzy: buzia po stronie, w którą maluch patrzy staje się dłuższa, a w związku z jednostronnym kierowaniem wzroku- oko większe. Druga połowa twarzy staje się węższa, oko mniejsze. Pojawia się również asymetryczne ustawienie uszu oraz nieprawidłowe ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych.

    Deformacje w obrębie główki nie są jednak jedyną konsekwencją. W związku z tym, że dziecko porusza się we wzorcach globalnych, w jego ruchach uczestniczy całe ciało. Jakiekolwiek ograniczenie ze strony możliwości ruchowych głowy wpływa na całościowy rozwój malucha i może być przyczyną pojawienia się u dziecka tzw. zespołu siedmiu objawów, który poza deformacjami w obrębie główki obejmuje m.in. asymetrię w obrębie tułowia, miednicy, nieprawidłowe ustawienie bioder z dysplazją włącznie, a nawet wady stóp. Pomijam już kwestię rozwoju ruchowego, który w takich warunkach nie ma szans przebiegać prawidłowo.

    Dlatego każda asymetria w obrębie głowy powinna zostać poddana terapii jak najwcześniej. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Jeśli szybko wyeliminujemy problem pierwotny, nie dojdzie do powstania deformacji wtórnych.

    KRĘCZ SZYI – WAŻNA INFORMACJA:

    Niektórzy rodzice mają wątpliwości, ponieważ dziecko zazwyczaj układa główkę na jedną ze stron. Wyraźnie preferuje daną stronę, ale potrafi też swobodnie obrócić główkę w stronę przeciwną. Mamy wówczas do czynienia z tzw. stroną preferowaną, która uznawana jest za zjawisko fizjologiczne. W tym przypadku nie jest konieczna terapia, jedynie świadomość, że należy jak najczęściej zachęcać malucha do obracania główki w mniej lubianym kierunku oraz czujność, która pozwoli zareagować odpowiednio wcześnie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości. >>>ZOBACZ WPIS O STRONIE PREFEROWANEJ<<<

    JAK WYGLĄDA TERAPIA?

    Terapia w przypadku kręczu musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb i możliwości małego Pacjenta. Polega ona na wykonywaniu określonych ćwiczeń, które poprawią ustawienie główki. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie terapii metodą Vojty oraz terapii NDT Bobath. Konieczny jest również dokładny instruktaż codziennej pielęgnacji- podnoszenia, noszenia i układania malucha. >>>ZOBACZ<<< Pomocniczo stosuje się również Kinesiotaping.

    Terapeutą jest przede wszystkim rodzic. Bez jego pomocy i współpracy nawet najlepszy fizjoterapeuta niewiele zdziała. W przypadku kręczu konieczna jest pełna świadomość tego, że każdego dnia, każda aktywność jest ważna. Dlatego współpraca rodziców jest nieoceniona. Na szczęście jak dotąd mam zaszczyt pracować niemal wyłącznie z takimi wspaniałymi, odpowiedzialnymi ludźmi :) (z tego miejsca pozdrawiam szczególnie mamę: Jasia, Krzysia, Wiktorii, Nikoli, Kamilka, Łucji, Lenki, które w ostatnim czasie są dla mnie wielką inspiracją. :))

    ASYMETRYCZNE UŁOŻENIE GŁÓWKI DZIECKA W LEŻENIU NA BRZUSZKU.

    Wymuszone pochylenie głowy- lewe ucho dziecka bliżej lewego barku (przed terapią oraz na trzecim spotkaniu).

    kręcz szyi u niemowlaka

    PRZYKŁADOWA POZYCJA DO ĆWICZEŃ W DOMU:

    Układamy dziecko między swoimi udami, pupa malucha nieco w górze (miednica w tyłopochyleniu) ,główka ułożona w przedłużeniu tułowia tak, aby nosek, bródka, mostek, pępek i spojenie łonowe znajdowały się w jednej linii.

    Dłonie rodzica ułożone pod potylicą dziecka wykonują delikatny ruch go góry (w przedłużeniu kręgosłupa), jakby chciały wydłużyć tylną stronę szyi malucha. Nosek, bródka, mostek, pępek, spojenie łonowe nadal w jednej linii.

    Utrzymujemy tę pozycję przez 5- 10 minut.

    Nie spodziewam się, że maluch, który ma problem z ustawieniem główki od razu pokocha to ćwiczenie i jestem pewna, że nie zawaha się tego zademonstrować a rodzic oczywiście będzie cierpiał, że dziecko płacze, jednak kluczem do sukcesu jest przede wszystkim wytrwałość i konsekwencja!

    • O kręczu szyi przeczytasz również tutaj: >>>ZOBACZ<<<
    • O 12. rzeczach, na które warto zwrócić uwagę pisałam w tym wpisie: >>>ZOBACZ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18


    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    kręczkręcz szyiplagiocefaliaspłaszczona główka
    • Nasza przygoda z masażem niemowląt

    • Sposoby układania niemowlaka a rozwój dziecka.

    3 komentarze

  • Reply Joanna at

    Czy przy kręczu szyi niemowlak potrafi swobodnie przekręcać główkę w obie strony, czy raczej nie przekręca głowy w stronę z kurczem?

    • Reply Basia at

      Mój swobodnie przekręca głowę i nie ma żadnych problemów. Tylko główka jak patrzy na wprost jest lekko odchylona na bok.

  • Reply Basia at

    Moje dziecko ma 4 miesiące. Główkę układa-pochyla na bok (na prawą stronę) Ćwiczymy symetrię i ogólnie cały czas go rehabilituję. Co mogę jeszcze poradzić na to, żeby dziecko i pochylało głowy na prawo. Widzę duży postęp, ale głowa bez zmian.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.