W drugim półroczu życia, w rozwoju małego człowieka bardzo dużo się dzieje.
Z maluszka, który do tej pory leżał tam, gdzie został położony wyrasta człowiek, który staje się coraz bardziej mobilny.
Dziecko ma coraz lepszą kontrolę i świadomość własnego ciała. Zaczyna się przemieszczać, doskonali chwyt i umiejętność jego rozluźniania. Zaczyna nawiązywać z rodzicem wspólne pole uwagi, co stanowi podwalinę komunikacji. Pojawia się lęk przed obcymi oraz lęk separacyjny, rozwija się stałość przedmiotu…
Jednym słowem – dzieje się naprawdę dużo – i to w każdej sferze rozwoju.
Zabawa i zabawki mogą być wspaniałą pomocą w odkrywaniu nowych możliwości, ale tak, jak w poprzednich miesiącach, nadal kluczowy jest wspólny czas spędzony z rodzicem.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy przytłaczać malucha swoja obecnością 24h/dobę, bo czas na nudę, a także chwila koncentracji na wykonywanej czynności też jest niesłychanie istotna, ale kiedy dziecko tego potrzebuje, warto starać się dać mu swój czas.
Czym się kierowałam tworząc tę listę?
Przede wszystkim tym, aby zabawki, które zaproponuję, pozwalały dziecku na kreatywność. Aby można je było wykorzystać na wiele sposobów i aby dopasowane były do potrzeb i możliwości maluszka na tym etapie rozwoju.
Zależało mi na tym, aby były proste, aby przynosiły radość, by nie zrujnowały rodzinnego budżetu i nie były wyłącznie czymś na jeden raz.
Większość z tych produktów znamy z własnego doświadczenia i nie obawiamy się tego, by je polecić. 🙂
Jakich zabawek warto szukać na tym etapie rozwoju?
W tym wpisie znajdują się linki afiliacyjne z Allegro. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu poprzez kliknięcie w dany link, ja otrzymam punkty w programie Allegro Share.
Oto kilka propozycji:
Kaczuszka może służyć jako zabawka do wody, ale u nas świetnie sprawdziła się również podczas aktywności na brzuszku. Pokazywana z boku zachęcała dzieci do przenoszenia ciężaru ciała na boki, a kiedy uciekała, mobilizowała do pełzania czy czworaków.
>>>ZOBACZ KACZUSZKĘ<<<
Piłeczki sensoryczne można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Poza tym, że dotykając ich, maluch doświadcza różnych faktur, mogą być świetną pomocą w zmobilizowaniu dziecka do przemieszczania się. Maluch może uderzać piłką o piłkę, kiedy trzyma każdą z nich w dłoni, a także trenować rozluźnianie chwytu – wystarczy, że kiedy będzie miał w każdej z rączek po jednej piłeczce, Ty zaproponujesz mu trzecią. 😉
>>>ZOBACZ PIŁECZKI<<<
Świetne do trenowania rzutów i mobilizujące do pogoni. Wystające wstążeczki są taaakie ciekawe!
>>>ZOBACZ PIŁECZKĘ<<<
Roler może dobrze się sprawdzić podczas nauki przemieszczania się. Ma dużo ciekawych elementów, które zainteresują maluszka i będą mobilizowały rączki do aktywności.
>>>ZOBACZ ROLER<<<
Bardzo prosta, ale ciekawa grzechotka, która może uciekać.
>>>ZOBACZ GRZECHOTKĘ/ ROLER<<<
Cudowne elastyczne klocki, które można wkładać do buzi, zabierać ze sobą do kąpieli, rzucać nimi i tworzyć niesamowite budowle. Lubię zabawy wymagające koncentracji i skupienia, ponieważ mogą pomóc maluszkowi się wyciszyć.
>>>ZOBACZ KLOCKI<<<
Co prawda kubeczki to zabawka 12m+, ale my, wspólnie korzystaliśmy z nich sporo wcześniej. Można przyklejać do lustra i zachęcać maluszka do sięgania, można budować wieże czy np. zabierać ze sobą do kąpieli i przelewać wodę do woli! 🙂
>>>ZOBACZ KUBECZKI<<<
Bardzo ciekawe, duże przyssawki. Dają mnóstwo możliwości zabawy. Są miękkie, więc maluch z pewnością skorzysta z nich również, kiedy jego dziąsełka będą wołały o pomoc.
>>>ZOBACZ PRZYSSAWKI<<<
Świetny, intrygujący sorter. Duży plus za elastyczne ścianki, dzięki czemu dziecko, które dopiero uczy się sprawnego manipulowania przedmiotami, może odnieść sukces i włożyć/ wyciągnąć wybrany kształt z wnętrza kostki.
>>>ZOBACZ SORTER<<<
Bardzo ciekawy sorter z ciekawymi elementami do nakładania. Bardzo podoba mi się to, że poszczególne elementy są różnorodne, dzięki czemu maluch ma okazję doskonalić różne rodzaje chwytu.
>>>ZOBACZ SORTER<<<
To zabawka 2+ i rzeczywiście, dziecko ogarnie samodzielną zabawę piłką dopiero wtedy, ale u nas służyła do wspólnej zabawy z rodzicem. Bardzo fajny sposób na łagodne oswajanie maluszka z wodą. 🙂
>>>ZOBACZ DESZCZOWĄ PIŁKĘ<<<
Bardzo intrygująca i solidnie wykonana grzechotka. Na etapie, w którym maluch czerpie mnóstwo radości z wprawiania tego rodzaju sprzętów w ruch, z pewnością świetnie się sprawdzi. 🙂
>>>ZOBACZ GRZECHOTKĘ<<<
Kocham klasyczne zabawki. Myślę, że dalszy komentarz jest zbędny. To po prostu ponadczasowa rzecz.
>>>ZOBACZ PIRAMIDĘ<<<
Grzechotka ciekawi i intryguje. Fajne wyzwanie dla małych rączek. Wyciągnięcie i włożenie piłeczki wymaga skupienia uwagi i koncentracji, a to w takich zabawkach kocham najbardziej.
>>>ZOBACZ TRÓJKĄT<<<
Takie klocki moje dzieci dostały w spadku po innym dziecku. Są niezniszczalne. 🙂 Sprawdzają się nie tylko w domu, ale też w gabinecie.
>>>ZOBACZ KLOCKI<<<
Kolejna ponadczasowa zabawka. Podoba mi się prostota, która nie jest banalna, ale pobudza kreatywność. Kubeczki można wykorzystać do zabaw w domu, w piasku i w wodzie.
>>>ZOBACZ KUBECZKI<<<
Łódka zdecydowanie umila czas mojego najmłodszego synka w wodzie. 🙂 Bardzo podoba mi się to, że można ją rozłożyć i dokładnie wyczyścić każdy element.
>>>ZOBACZ ŁÓDKĘ<<<
Bardzo ciekawa kostka. Jest w niej sporo elementów, które mogą intrygować małego człowieka. Duży plus za lusterko. 🙂
>>>ZOBACZ PRZYTULANKĘ<<<
Bardzo fajna, pierwsza tablica manipulacyjna. Przepięknie wykonana. Nie jest duża, a mieści mnóstwo ciekawych elementów.
>>>ZOBACZ TABLICĘ<<<
Bardzo fajne wyzwanie dla małych rączek. Wciskanie poszczególnych bąbelków jest bardzo intrygujące. 😉
>>>ZOBACZ BĄBELKI<<<
Nie wyobrażam sobie pierwszego roku życia bez książek. Te są bardzo proste. Posiadają ruchome elementy, mobilizują maluszka do wskazywania palcem.
>>>ZOBACZ KSIĄŻECZKĘ<<<
Bardzo fajna, ciekawa i prosta seria książeczek dla malucha.
>>>ZOBACZ PRZYKŁADOWY ZESTAW<<<
>>>ZOBACZ KSIĄŻECZKĘ W DOMU<<<
>>>ZOBACZ KSIĄŻECZKĘ POJAZDY<<<
Ta książeczka jest co prawda rekomendowana dla dzieci 1+, ale my korzystaliśmy już wcześniej. Mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Często do niej wracamy. 🙂
>>>ZOBACZ KSIĄŻECZKĘ<<<
[autopromocja]
O tym pamiętaj!
Zabawki zabawkami, ale na tym etapie rozwoju niesłychanie ważne są zabawy z ciałem.
Gotowe pomysły na takie aktywności znajdziesz w moim Przewodniku.
Zabawy od 6. miesiąca życia do pierwszych samodzielnych kroczków.
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️