Połowa listopada za nami, więc sezon na prezenty uważam za otwarty.
Pomimo tego, że sama jestem w tej kwestii minimalistką i staram się nie przesadzać z ilością posiadanych przez moje dzieci zabawek, to wiem, że okres okołoświąteczny rządzi się swoimi prawami. Czy tego chcemy czy nie, z prezentami będziemy mieć styczność i nasze dziecko z pewnością jakiś prezent otrzyma.
Fajnie, jeśli będzie to coś, co nie tylko powiększy naszą kolekcję, ale też znajdzie praktyczne zastosowanie i przyniesie dużo radości ze wspólnej zabawy.
- Jakie zabawki wybierać dla najmłodszych?
- Czym się kierować wybierając prezent dla niemowlaka?
- Czy dobra zabawka musi być droga?
O tym wszystkim opowiem Ci w tym wpisie!
Czym się kierowałam tworząc ten wpis?
Przede wszystkim tym, że na tym etapie rozwoju zabawka ma służyć głównie jako pomoc w nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem. Ona nie jest celem samym w sobie i w żadnym stopniu nie „wyręczy” ani nie zastąpi Rodzica. Może jednak wzbogacić wspólną interakcję, zaciekawić, zmotywować do działania.
Starałam się wybierać zabawki, które są proste. Takie, które w miarę możliwości posłużą na dłużej, znajdą praktyczne zastosowanie w codziennym życiu, a przy tym, w miarę możliwości, nie zrujnują rodzinnego budżetu.
Jakich zabawek szukamy?
Na tym etapie rozwoju warto skupić się przede wszystkim na zabawkach:
- promujących skupianie wzroku i kontakt wzrokowy,
- przyjaznych dla leżenia na brzuszku,
- przynoszących ulgę obolałym dziąsełkom,
- motywujących do unoszenia nóżek nad podłoże i sięgania oraz promujących rozwój chwytu.
W tym wpisie znajdują się linki afiliacyjne z Allegro. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu poprzez kliknięcie w dany link, ja otrzymam punkty w programie Allegro Share.
Przykładowe zabawki promujące kontakt wzrokowy:
Zestaw dwóch książeczek kontrastowych wraz z dwustronnymi kartami, które można wykorzystać do wspólnej zabawy. Pokazywanie dziecku kart na wysokości twarzy, a następnie wyłanianie się zza takiej karty może wesprzeć maluszka w nawiązaniu kontaktu wzrokowego.
>>>ZOBACZ STARTER MALUCHA<<<
Podoba mi się w niej ilość funkcji. Elementy są bardzo ciekawe. Duży plus za szeleścik i lusterko. Pokazywana na wysokości twarzy może zachęcić maluszka do nawiązania kontaktu wzrokowego.
>>>ZOBACZ KOSTKĘ<<<
Pokazywana na wysokości twarzy może zachęcić maluszka do nawiązania kontaktu wzrokowego. Okrągła głowa Kapturka zachęci maluszka do otwierania rączek w celu uchwycenia jej. Jest piękna! 😉
>>>ZOBACZ GRZECHOTKĘ<<<
Przykładowe zabawki przyjazne dla leżenia na brzuszku:
Można ją postawić przed dzieckiem leżącym na brzuszku. Podoba mi się to, że w części z lusterkiem nie ma zbyt wielu elementów, które mogłyby rozpraszać maluszka.
>>>ZOBACZ KSIĄŻECZKĘ<<<
Ciekawa propozycja dla tych maluszków, które trenują leżenie na brzuszku. Pompowane brzegi maty mogą pomóc dziecku utrzymywać rączki w prawidłowej pozycji (tak, aby łokcie zbyt mocno się nie cofały). U nas największe zainteresowanie pojawiło się w okolicach 3/4 miesiąca życia.
>>>ZOBACZ MATĘ<<<
Prosta, lekka i ciekawa zabawka. Można ją położyć lub posadzić przed maluszkiem leżącym na brzuszku. Szelest zaciekawia i motywuje do działania. 😉
>>>ZOBACZ MISIA<<<
Przykładowe zabawki przynoszące ulgę obolałym dziąsełkom:
U nas bardzo dobrze się sprawdziła. Okrągła główka ośmiornicy motywuje maluszka do otwierania rączek, a macki z wypustkami przynoszą ukojenie dziąsełkom. Ośmiorniczka po naciśnięciu wydaje miły dźwięk.
Ośmiornica posiada dziurkę, przez co trochę trudniej utrzymać ją w czystości. Warto pamietać o myciu i dokładnym suszeniu.
>>>ZOBACZ OŚMIORNICZKĘ<<<
>>>ZOBACZ GRYZAK GRZYBEK<<<
>>>ZOBACZ GRYZAK MAŁPKA<<<
Bardzo ciekawy, lekki gryzaczek, który łatwo uchwycić. Pomógł nam nie tylko przy obolałych dziąsełkach, ale wspierał również utrzymywanie rączek z przodu podczas noszenia przodem do świata. 🙂
>>>ZOBACZ GRYZAK SŁOŃ<<<
Przykładowe zabawki motywujące do unoszenia nóżek, sięgania, promujące rozwój chwytu:
>>>>ZOBACZ ZESTAW<<<
Piłeczka idealnych rozmiarów, aby zachęcić maluszka do otwierania rączek. Pokazywana na wysokości brzuszka motywuje do unoszenia nóżek i chwytania stópkami. Piłeczka wydaje miły dźwięk, który zachęca do aktywności.
>>>ZOBACZ PIŁKĘ<<<
>>>ZOBACZ SPIRALĘ<<<
Ten zestaw piłeczek służy nam już bardzo długo i naprawdę go lubimy. To wersja piłeczek z dziurką, które po naciśnięciu wydają miły dźwięk.
>>>ZOBACZ PIŁECZKI BUŹKI<<<
Tutaj piłeczki bez dziurki, które z powodzeniem można wykorzystać również do zabawy w wodzie czy np. do zabawy z maluszkiem, który wszystko chce wkładać do buzi. 😉
>>>ZOBACZ PIŁECZKI BEZ DZIURKI<<<
Bardzo ciekawa, prosta zabawka, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Zaczepiona o stópki intryguje i zachęca do ich unoszenia nad podłoże.
>>>ZOBACZ OGNIWA<<<
Chociaż bose stópki to naprawdę cudowna sprawa, to czasami potrzeba szczypty motywacji, aby maluszek się nimi zainteresował. Tego typu skarpety mogą być w tym naprawdę pomocne. 🙂
>>>ZOBACZ SKARPETY<<<
Na start wybieraj zabawki:
O tym pamiętaj!
Zabawki zabawkami, ale nie oczekuj, że dla małego człowieka zabawka będzie numerem jeden. Na tym etapie rozwoju bardzo ważne i pożądane są zabawy z ciałem.
Takie, które będą stymulowały tzw. bazowe zmysły i dzięki którym mały człowiek będzie miał okazję lepiej odczuć i „poznać” samego siebie w tej nowej, otaczającej go przestrzeni.
Jedną z takich zabaw jest zabawa w turlanie.
Pomaga doświadczyć obciążania stron ciała, daje maluchowi mnóstwo informacji o jego granicach, stymuluje układ przedsionkowy i jest wspaniałym przygotowaniem do obrotów. Zobacz przykładową zabawę:
[autopromocja]
Więcej gotowych pomysłów na aktywności wspierające zdobywanie poszczególnych umiejętności znajdziesz w moim Przewodniku Fizjo-Baby-Gimnastyka.
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️