Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    Bez kategorii Popularne gadżety

    Kołnierz do pływania dla niemowląt – tak czy nie?

    Przyznam, że kiedy sama pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie dziecka pływającego w tym sprzęcie byłam… hmmm… zdumiona…

    Przez pewien czas nie mogłam oderwać wzroku od tej fotografii, bo… szczerze mówiąc… przez chwilę nie wiedziałam co myśleć…

    To znaczy… od razu zapaliła mi się rozwojowa lampka, ale z drugiej strony… jako mama… zobaczyłam tam uśmiechniętego bobasa, który przecież „bezpiecznie” pływa sobie w wodzie…

    Od razu przypomniały mi się pierwsze basenowe przygody z moim najstarszym, trzymiesięcznym wtedy synkiem i mój strach o ewentualne zachłyśnięcie…

    Nie dziwię się więc Rodzicom, że nie zawsze wiedzą co mogą myśleć na temat tym podobnych sprzętów… Że sięgają po tego typu akcesoria, bo przecież chcą zapewnić swoim dzieciom wszystko to, co najlepsze i zadbać o ich bezpieczeństwo…

    Ale… czy podobny kołnierz takie bezpieczeństwo jest w stanie zapewnić? Czy jest „dobry” dla rozwoju Maluszka? Czy warto go stosować?

    W mojej ocenie… takie mocne… 3x nie.

    Ale od początku.

    Bez dwóch zdań środowisko wodne to absolutna uczta dla zmysłów Maluszka i niesamowity potencjał, by rozwijać nie tylko jego zdolności motoryczne, doskonalić równowagę czy pozytywnie wpływać na czucie własnego ciała, ale również to fantastyczna sposobność do budowania pewności siebie czy zaufania do własnych kompetencji… O niesamowitej frajdzie i innych korzyściach płynących z zabaw w wodzie już nie wspomnę…

    Dlatego kiedy ktoś pyta mnie czy warto iść z niemowlakiem np. na basen, odpowiadam – tak – zdecydowanie warto. Podpisuję się pod tym obiema rękami. 😉

    Jednak kiedy „w grę” wchodzi temat akcesoriów do pływania dla niemowlaka, to tutaj… trzeba już naprawdę zastanowić się przynajmniej dwa razy…

    Dzisiaj zajmiemy się wspomnianym już kołnierzem.

    Oczywiście rozumiem zamysł – kiedy główka podtrzymywana jest w ten sposób, to naprawdę trudno o jej zanurzenie w wodzie, co… jak się domyślam ma dawać nam – Rodzicom poczucie bezpieczeństwa.

    Ale czy to „bezpieczeństwo” nie jest przypadkiem jedynie pozorne?

    Pewnie, że każdy z nas chciałby mieć chwilę dla siebie, odpocząć i zrelaksować się, ale… warto pamiętać, że w takich sytuacjach naprawdę łatwo o chwilę nieuwagi.

    Kołnierz – jak każdy pompowany sprzęt może zawieźć, więc to, że Maluch z niego korzysta, nie powinno zwalniać nas z czuwania nad nim… Z resztą dokładnie tak na temat pompowanych akcesoriów do pływania wypowiada się Amerykańska Akademia Pediatrii.

    Co więcej – w sytuacji ewentualnego zachłyśnięcia, mając taki kołnierz na szyi, mały człowiek ma naprawdę ograniczone możliwości ruchowe, aby się ratować…

    W 100% bezpieczny z pewnością nie jest…

    Co jeszcze?

    Druga rzecz, która sprawia, że jestem na nie, to kwestia nie tylko pozycji Maluszka (w pierwszym półroczu życia to bardzo ważne, aby nawet w wodzie proponować dziecku pozycje horyzontalne, czyli jak najbardziej zbliżone do pozycji leżącej), ale przede wszystkim tego, że kołnierz jakby oddziela głowę Malucha od reszty ciała…

    Głowa dryfuje sobie nad taflą wody, a reszta jest w niej zanurzona…

    Na dodatek… dziecko nie ma możliwości obserwowania swoich ruchów… Nie widzi rączek czy nóżek, nie może skierować ich w stronę swojej twarzy… Wspieranie koordynacji wzrokowo ruchowej wypada więc w tym przypadku dość kiepsko…

    Kurczę… jesteśmy całością i nie znajduję uzasadnienia, dla którego mielibyśmy to zmieniać! Szczególnie u niemowląt, których aktywność w pierwszych miesiącach życia zdeterminowana jest przez reakcje odruchowe… Przecież jak wiemy… od pozycji głowy zależy ułożenie reszty ciała… (Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>SPRAWDŹ<<<)

    A co z szyją? Myślę, że skoro pojawiają się pytania o jej „bezpieczeństwo”, to gdzieś podświadomie wszyscy czujemy, że nie do końca tak to powinno wyglądać… Tak! Te struktury są jeszcze bardzo delikatne, w dodatku… sporo przeszły podczas porodu, dlatego nie warto dodatkowo ich nadwyrężać.

    U noworodka mięśnie szyi są jeszcze słabe i dopiero w okolicach trzeciego miesiąca życia możemy zauważyć, że Maluch coraz lepiej radzi sobie z utrzymywaniem główki (>>>SPRAWDŹ<<<). Nic dziwnego – mięśnie potrzebują przecież czasu, aby wzmocnić się na tyle, aby móc unosić ją wbrew działaniu siły grawitacji… Na pełną kontrolę głowy we wszystkich płaszczyznach trzeba poczekać nawet do szóstego miesiąca życia.

    Przeglądając oferty kołnierzy do pływania natknęłam się na informację, że są przeznaczone dla niemowląt od urodzenia… Że mają dodatkowe kuleczki, którymi Maluszek może interesować się podczas kąpieli…

    Pomyślałam sobie wtedy: Naprawdę? Przecież pierwsze 3 – 4 miesiące życia są dla Malucha okresem adaptacyjnym >>>SPRAWDŹ<<<, w którym to obecność drugiej osoby, a nie kolorowych kuleczek, jest tym, czego potrzebuje najbardziej! Poza tym… przecież dla tak małego człowieka już samo przebywanie w środowisku wodnym i wszystko to, co się przy tej okazji wydarza wiąże się z dużą ilością bodźców i naprawdę nie ma takiej potrzeby, aby dodatkowo zwiększać ich ilość…

    Oczywiście podczas zajęć w basenie korzysta się czasem z zabawek i różnego rodzaju pomocy, ale… proponuje się to nieco starszym niemowlętom, a poza tym… na pewno nie ma to na celu odwrócenia uwagi dziecka od tego, co dzieje się w wodzie…

    Czy jest coś jeszcze?

    Tak!

    Kiedy zobaczyłam wspomniane już w początkach tego wpisu zdjęcie pływającego w ten sposób Maluszka… pomyślałam sobie:

    No dobrze… ale jaki cel chcemy osiągnąć proponując dziecku taki kołnierz do pływania…

    • Bo jeśli chodzi nam o zaprzyjaźnienie go z wodą, to raczej wyjdzie nam to kiepsko. Co prawda ciało dziecka jest w niej zanurzone, ale twarz i głowa czyli miejsca, które szczególnie warto z wodą „oswoić” są od niej odizolowane… Jeśli tak ma wyglądać ta przyjaźń, to nie wróżę jej zbyt wiele dobrego…
    • Jeśli chodzi nam o rozwój niemowlaka, to…. oddzielając pracę reszty ciała od głowy to też wygląda to średnio.
    • Jeśli o bezpieczeństwo i chwilę „świętego spokoju” dla siebie, to tak, jak pisałam na wstępie – to tylko pozory…

    No dobrze… Ale co w takim razie zaproponować w zamian?

    Numerem jeden są oczywiście bezpieczne ramiona Rodzica! W nich mały człowiek ma nieograniczone możliwości ruchu, jest blisko mamy lub taty, ma okazję obserwować mimikę twarzy, z której może przecież wyczytać czy sytuacja, w której się znalazł jest OK czy raczej powinien się jej obawiać.

    Oczywiście to działa również w drugą stronę – Rodzic, mając dziecko na ręku, jest w stanie szybko zareagować i wyczuć czy Maluszkowi kąpiel sprawia przyjemność czy raczej ma jej już dość i pora wychodzić z wody…

    Taka bliskość jest niesłychanie cenna. W perspektywie czasu obydwie strony coraz lepiej siebie poznają i nabierają jeszcze większego zaufania nie tylko do siebie nawzajem, ale również do własnych kompetencji…

    PODSUMOWUJĄC:

    • Kołnierze dla niemowląt nie są gwarantem bezpieczeństwa Maluszka w wodzie.
    • Środowisko wodne jest wspaniałym miejscem, w którym mały człowiek może się rozwijać, ale aby czerpać z przebywania w wodzie prawdziwą radość i korzyści, warto zrobić to z rozsądkiem – niektóre dzieci potrzebują czasu, aby się z wodą zaprzyjaźnić… Ale… zaprzyjaźnić kompleksowo – głowa też musi wodę polubić. 😊
    • Specjaliści ostrzegają Rodziców przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z użytkowania kołnierzy do pływania uznając ramiona Rodzica jako zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce.

    Osoby, dla których powyższe argumenty nie były wystarczające, odsyłam do źródeł w dole wpisu. 😊

    Udanych wodnych Przygód! 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT

    Źródła:

    • The Hidden Risks of Floating Neck Rings for Babies: https://www.sta.co.uk/wp-content/uploads/2017/04/The-Hidden-Risks-of-Floating-Neck-Rings-for-Babies.pdf
    • Do Not Use Baby Neck Floats Due to the Risk of Death or Injury: FDA Safety Communication: https://www.fda.gov/medical-devices/safety-communications/do-not-use-baby-neck-floats-due-risk-death-or-injury-fda-safety-communication
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    • KONTAKT WZROKOWY. 5 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ.

    • PIERWSZA PODRÓŻ Z NIEMOWLAKIEM

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Takie mam aktualnie warunki. 😅 Kazio intensywni Takie mam aktualnie warunki. 😅
Kazio intensywnie testuje swoje możliwości wokalne😜 - pewnie nieraz usłyszycie jeszcze jego cudny głosik w tle. 😉🙈
To kto usłyszał Kazia? Macie podobnie?😅
Po więcej fajnych rzeczy wskakujcie do wyróżnionych relacji! ❤️
——
Jak podnieść niemowlę w śpiworku?
Przyjazne podnoszenie maluszka.
Jak podnosić i odkładać dziecko?
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#podnoszenie 
#noszeniemaznaczenie 
#przyjaznapielęgnacja
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
Przedsprzedaż wystartowała!😍 Złap materacyk Przedsprzedaż wystartowała!😍
Złap materacyk w najniższej z możliwych cen! 🔥
Kod rabatowy: FizjoMAX
Wszystkie potrzebne linki znajdziesz w bio oraz w relacji.
👉 Nie zapomnij wziąć udziału w zabawie!
👉 Napisz FizjoMAX w komentarzu i daj sobie szansę na zdobycie materacyka - w poniedziałek, spośród wszystkich osób, które zostawią tutaj swój komentarz wybiorę jedną, do której pofrunie taki materac.🔥
👉 Jeśli zaprosisz do zabawy kogoś, kto czeka na maluszka lub kto dosłownie przed chwilą powitał na świecie swoje maleństwo, masz dodatkowo szansę na zgarnięcie Przewodnika o zabawach z niemowlakiem: 👶 Fizjo-Baby-Gimnastyka 👶- pakiet na cały rok! 🔥
👉 Przedsprzedaż trwa do najbliższej niedzieli, do 23:59.
👉 Interesuje Cię ten materac? Zajrzyj do wyróżnionej relacji - tam poznasz go bliżej. 🥰
—
Jaki materac dla niemowlaka
Materac do łóżeczka
Jaki materac dla noworodka - fizjoterapeuta
Oddychający materac dla niemowlaka
Zdrowy materac dla maluszka
Wyprawka dla niemowlaka
Materac premiom dla noworodka.
[markawlasna]
@manufakturamateracy
#mamafizjoterapeuta
#FizjoMAX
#materacdladziecka 
#materacpremium
👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie 👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie? 
My właśnie przymierzamy się do zakupu. 💪
A może macie jakieś ulubione modele, które sprawdziły się w poprzednim sezonie?
💬 Dajcie znać w komentarzu, a po więcej zajrzyjcie do wyróżnionej relacji Buciki 🍁
____
Pierwsze buciki
Buciki na jesień
Przegląd bucików na jesień
Buciki na jesień fizjoterapeuta
#mamafizjoterapeuta 
#buciki
#bucikinajesien 
#butydladzieci
Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów wyzwania #rozwojoweLOVE
W tym tygodniu będziemy skupiać się na szeroko rozumianej interakcji z Rodzicem. 🔥
Pomimo tego, że brzmi banalnie, będzie mnóstwo praktycznych wskazówek i ciekawostek!💪
Obserwuj moje relacje - tam będzie się działo!
To co, bawisz się z nami?
Jeśli tak, to napisz w komentarzu z kim podejmujesz wyzwanie!
Ja startuję z Kaziem! 👶🥰
Ps. Jeśli nie wiesz co to za wyzwanie, zajrzyj do mojej wyróżnionej relacji #rozwojoweLOVE - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
Zabawy wspierające rozwój dziecka.
Jak rozwija się niemowlę.
jak wspierać kontakt wzrokowy z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodek
#noworodekwdomu
#rodzew2023
#rodzew2024
Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować. Za to, że Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować.
Za to, że jesteście i że piszecie do mnie tak miłe słowa. ❤️
To bardzo motywujące. 💪
Mam nadzieję, że moja obecność tutaj wnosi w Wasze życie choć odrobinę dobrego! ❤️
Ps. Pamiętajcie, że to ostatni dzwonek, aby kupić dowolną część Fizjo-Baby-Gimnastyki ze zniżką.
Wejdźcie do sklepu, dodajcie produkt do koszyka, wpiszcie hasło: LOVE i… zobaczcie co się stanie! 😉❤️
—
Zabawa z niemowlakiem
Jakie zabawy z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka 
#rodzew2023 
#rodzew2024
#noworodek
#noworodekwdomu
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.