Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Napięcie mięśniowe

    KANGUROWANIE – DLACZEGO WARTO PRAKTYKOWAĆ JE RÓWNIEŻ W DOMU?

    Chociaż bardzo często kangurowanie kojarzy nam się z pierwszym kontaktem skóra do skóry tuż po narodzeniu lub… z jedną z form opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, to warto pamiętać, że jest ono czymś, co… w zasadzie mamy na wyciągnięcie ręki każdego dnia… Przynosi mnóstwo korzyści nie tylko dla Maluszka i… w dodatku… dostępne jest całkowicie za darmo! 😊

    Dlaczego warto praktykować je również w domu? Jak przeprowadzić kangurowanie krok po kroku? I… dlaczego mogą na nim wyjątkowo zyskać dzieci, które… bywają „spięte”? Mam nadzieję, że odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie w tym wpisie.

    STANDARDY

    Nie od dzisiaj wiadomo, że kontakt skóra do skóry wszedł do złotego standardu opieki okołoporodowej. Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań i ogólny stan Mamy i Maluszka na to pozwala, zaleca się, by dziecko było położone na nagich piersiach Mamy bezpośrednio po porodzie, a wszystkie procedury związane z mierzeniem czy ważeniem dziecka powinny być odłożone przynajmniej na 2 godziny lub do czasu zakończenia pierwszego karmienia.

    Zalecenia takie wynikają głównie z tego, że zauważono bardzo pozytywny wpływ takiego postępowania na ogólny dobrostan Mamy i Maluszka nie tylko tu i teraz, ale również w przyszłości.

    Obowiązujący od 1. stycznia 2019 roku w Polsce Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej, jako jedną z ważnych kwestii, porusza właśnie możliwość wczesnego i niczym niezakłóconego kontaktu z dzieckiem.

    Bardzo fajne, graficzne podsumowanie tych zapisów przygotowała Fundacja Rodzić po Ludzku. Znajdziesz je tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Dzisiejszy wpis co prawda nie będzie o tym, ale… chęć podjęcia i kontynuowania pierwszego kontaktu skóra do skóry już od pierwszych chwil po narodzinach, warto zawrzeć w swoim planie porodu. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że kiedy już nadejdzie „godzina zero”, to to po prostu nam nie umknie. 😊

    NO DOBRZE… KORZYŚCI – ALE… JAKIE KONKRETNIE?

    Powiedzieliśmy sobie, że kangurowanie – ten bezpośredni kontakt skóra do skóry tuż po narodzinach jest niezwykle korzystny dla obydwóch stron.

    No więc… o jakie korzyści konkretnie chodzi?

    Przede wszystkim, Maluszek położony w bezpośrednim kontakcie skóra do skóry, łatwiej się uspokaja, szybciej adaptuje się do życia w nowych warunkach i  lepiej radzi sobie ze stresem okołoporodowym.

    Jest mniej narażony na wychłodzenie, bo ciepłe ciało mamy nieustannie go ogrzewa. Maluch słyszy tak znajome bicie jej serca i czuje zapach, który… skłania go do podjęcia wędrówki w kierunku piersi, aby po raz pierwszy ją uchwycić i rozpocząć ssanie.

    Dzięki dotykaniu ciała Mamy, mały człowiek kolonizowany jest naturalnymi bakteriami a siara, którą pobiera z piersi, wyposaża go w niezbędne przeciwciała.

    Co ciekawe, kontakt skóra do skóry i umożliwienie dziecku samoprzystawienia się do piersi, zwiększa szansę na osiągnięcie i utrzymanie sukcesów w karmieniu.

    Wysoki poziom oksytocyny, który pojawia się w czasie takiego kontaktu u Mamy sprawia, że macica lepiej się obkurcza, a ruchy pełzania, które podejmuje Maluszek podczas przemieszczania się w kierunku piersi, dodatkowo stymulują ten proces.

    O tym, że bliski kontakt skóra do skóry ma pozytywny wpływ na budowanie więzi i budzenie się instynktu macierzyńskiego, chyba nie muszę już pisać…

    Co ciekawe, korzyści te odnoszą nie tylko dzieci urodzone o czasie, ale również, a nawet przede wszystkim… wcześniaki. Zauważono, że dzieci urodzone przedwcześnie i poddane takiemu rodzajowi opieki lepiej śpią, mniej płaczą, oddychają bardziej regularnie, łatwiej utrzymują stałą temperaturę ciała, chętniej i przez dłuższe okresy czasu potrafią ssać pierś czy lepiej przybierają na wadze… Statystycznie… opuszczają one szpitale wcześniej, niż ich rówieśnicy, którzy nie są poddawani kangurowaniu…

    Co ciekawe… (i… szerzej opowiadam o tym w moim webinarze o Ogromnej Mocy Dotyku), dotyk i bliskość ma ogromne znaczenie nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłości, dla wszystkich obszarów rozwoju – nie pozostaje bez wpływu na rozwój społeczny, fizyczny, emocjonalny, sferę poznawczą, zdrowie ogólne, wzrost i szeroko rozumiany dobrostan naszego organizmu…

    Dlatego… naprawdę warto to docenić, póki… jest na to najodpowiedniejszy czas.

    RZECZYWIŚCIE, KORZYŚCI JEST SPORO, ALE…  CZY W TAKIM RAZIE  JEŚLI Z RÓŻNYCH PRZYCZYN NIE UDAŁO SIĘ MI ZAPEWNIĆ SOBIE I MALUSZKOWI KONTAKTU SKÓRA DO SKÓRY TUŻ PO PORODZIE, TO… BĘDZIE TO MIAŁO JAKIEŚ OGROMNE, NEGATYWNE SKUTKI?

    Oczywiście, że nie! Przecież zawsze jest dobry czas na to, aby rozpocząć tę przygodę! Dlatego nawet jeśli nie udało Ci się/ nie byłaś w stanie/ nie mogłaś/ nie chciałaś kangurować Maluszka tuż po narodzinach, jeszcze nic straconego!

    Zamiast się zadręczać, możesz przecież kangurować dziecko teraz, w zasadzie… każdego dnia!

    To proste, przyjemne i… naprawdę… nic nie kosztuje!

    Popatrz… czasami spędzamy ogromną ilość czasu na myśleniu o tym co kupić dla takiego Maleństwa… Zastanawiamy się co będzie dla niego dobre, co będzie sprzyjało jego rozwojowi… Czasami tak bardzo nam na tym wszystkim zależy, że jesteśmy gotowi poruszyć niebo i ziemię, aby znaleźć „to coś”, co będzie strzałem w dziesiątkę...

    A… jak często przychodzi nam wtedy na myśl, że to, co najcenniejsze, mamy na wyciągnięcie ręki?

    No właśnie! pewnie czasem nam to umyka…

    Dlatego dzisiaj zachęcam Cię do tego, aby spróbować! 😊

    Dotyk i bliski kontakt fizyczny jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju na każdym etapie życia! Daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, bez którego nikt z nas nie może w pełni rozwinąć swoich skrzydeł…

    ILE POWINIEN TRWAĆ KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY I… JAK PRZEPROWADZIĆ GO W DOMU?

    Tak naprawdę… nie potrzebujesz do tego jakichś specjalnych gadżetów ani wielkich rewolucji. Wystarczy, że przez chwilę zastanowisz się nad tym, co jest Ci niezbędne do tego, aby w komforcie posiedzieć w jednym miejscu przez dłuższą chwilę.

    Co prawda kontakt skóra do skóry może trwać dowolnie długo, ale, warto pamiętać o tym, że aby te wszystkie dobre rzeczy miały szansę i czas, aby się zadziać… zaleca się, aby była to przynajmniej godzina.

    O czym warto pomyśleć?

    • zorganizuj sobie wygodny kącik – pamiętaj, by usiąść na ulubionym fotelu lub kanapie, w jakimś zacisznym, przytulnym miejscu Twojego mieszkania…
    • weź podnóżek pod stopy, dzięki któremu siedzenie będzie o niebo wygodniejsze…
    • upewnij się, że nie chce Ci się siku i że nie burczy Ci w brzuchu – jeśli tak jest, to gwarantuję Ci, że kiedy już przyjdzie czas na kangurowanie, nie będziesz w stanie myśleć o niczym innym!
    • zadbaj o to, by nic Was nie rozpraszało – ścisz telefon, wyłącz TV, a w zamian za to… weź ulubioną książkę, włącz spokojną, relaksującą muzykę lub… po prostu postaw na ciszę i delektowanie się chwilą… (ja np. musiałam dodatkowo wyłączać domofon)
    • połóż na stoliku obok szklankę z wodą (lub dwie 😉) – czy też, w czasie laktacji Twoje zapotrzebowanie na płyny jest tak duże? 😊
    • załóż wygodną, rozpinaną koszulę lub szlafrok – fajnie, jeśli będzie to zapięcie kopertowe. Po położeniu nagiego Maluszka (dziecko oczywiście może mieć pieluszkę) na Twojej klatce piersiowej, przykrycie go, przyjdzie Ci z łatwością!
    • możesz dodatkowo zaopatrzyć się w ciepły kocyk – w końcu będziesz siedzieć bez ruchu przez dłuższy czas.
    • pamiętaj o tym, by nie używać w tym dniu intensywnych perfum – Twój Maluszek będzie najszczęśliwszy, kiedy poczuje zapach Twojej skóry!
    • nie musisz też w jakiś szczególny sposób szorować ciała przed kangurowaniem – normalna, codzienna higiena w zupełności wystarczą!
    • nastaw się pozytywnie i czerp z tych chwil tyle, ile się da!

    Całkiem proste, prawda? Biorąc pod uwagę fakt, że może to być też cenna chwila relaksu dla Ciebie… aż żal nie skorzystać! 😉

    Dobrze… Wiemy już po co i jak.. Ale…

    O CO CHODZI Z TYM SPIĘTYM MALUCHEM? CO MOŻE MIEĆ WSPÓLNEGO KANGUROWANIE I… RADZENIE SOBIE Z PRĘŻENIEM U DZIECKA?

    Oczywiście nie zawsze tak jest, ale… niektóre Maluszki nie akceptują niektórych pozycji do noszenia i karmienia. Część dzieci kocha np. pozycję fasolki i mogłaby w niej przebywać godzinami, a u innych… zauważyć można wyraźny opór, kiedy tylko próbujemy je w tej pozycji ułożyć.

    Podobnie z karmieniem. Niektóre Maluchy świetnie sobie radzą przystawione do piersi w pozycji klasycznej, a u innych… uchwycenie jej w takich warunkach, może naprawdę graniczyć z cudem…

    Co wtedy?

    Oczywiście, jak to zwykle bywa, warto obserwować swoje dziecko i wszelkie wątpliwości rozwiewać na indywidualnych konsultacjach, ale… jedną z pierwszych rzeczy, o których warto pomyśleć, to właśnie noszenie ich czy… przystawianie do piersi w taki sposób, aby swoim brzuszkiem opierały się o ciało rodzica.

    Bardzo fajną pozycją do karmienia Maluszków, które prężą się w pozycji fasolki, może być karmienie w pozycji naturalnej, odchylonej.

    Jak dokładnie wygląda ta pozycja?

    Bardzo podobnie, jak ułożenie dziecka na czas kangurowania!

    Mama, w pozycji półsiedzącej lub półleżącej układa dziecko brzuszkiem, do swojego brzuszka. Dzięki temu, Maluszek dostaje dużą informację zwrotną pochodzącą z przedniej ściany jego klatki piersiowej i… zamiast odginania, zaczyna pracować „do przodu”.

    W związku z tym, że jego główka jest ciężka i „opada” na pierś, prawdopodobieństwo, że wystarczająco głęboko i szczelnie uchwyci brodawkę, jest bardzo duże.

    Pomimo tego, że ta pozycja na pierwszy rzut oka może nie wyglądać na najbardziej komfortową, wiele Mam naprawdę bardzo ją ceni. Ja również polecam! 😊

    O pozycjach do karmienia i idei Breast Crawl pewnie jeszcze napiszę, a tymczasem… życzę Wam miłego kangurowania!

    Pamiętajcie, że w roli kangura świetnie może sprawdzić się też Tatuś! Ty… masz wtedy całkiem sporą chwilę dla siebie!

    Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, zdecydujesz się na kangurowanie chociaż raz. 😊Pamiętaj, to jest Wasz czas, który minie i już nigdy nie wróci!

    Jeśli możesz, podziel się później tutaj swoimi wrażeniami! Powodzenia!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Wskakuj!


    ZOBACZ MOJE KURSY

    Jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy, proszę poleć go swoim znajomym. Dla Ciebie pewnie nic wielkiego, a mi bardzo pomoże w rozwoju bloga.

    Dziękuję! 🙂

    Źródła:

    1. Eliot L. „Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia”; Media Rodzina, Poznań 2003
    2. *Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 
    3. Morrison, Barbara. (2006). Kangaroo Care for Fullterm Infants: State of the Science. 10.13140/2.1.2465.4402. https://www.researchgate.net/publication/269103394_Kangaroo_Care_for_Fullterm_Infants_State_of_the_Science
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    • Czy „obniżone napięcie mięśniowe” u dziecka będzie miało wpływ na postawę ciała w przyszłości?

    • 5 PROPOZYCJI ZABAW Z LINIĄ ŚRODKOWĄ CIAŁA.

    4 komentarze

  • Reply Karolina at

    Też miałam mocne postanowienie kontaktu skóra do skóry zarówno tuż po porodzie jak i później. Nawet mi było bardzo smutno gdy okazało się, że dzidzię zabrali od razu po porodzie na kontrolę i niestety nie mogłam tego zrobić no ale oczywiście zdrowie dziecka było ważniejsze. Natomiast w domu też niestety było to bardzo trudne 😀 Dzidzia robiła kupę non stop, a poza tym nie lubiła na mnie leżeć, chyba, że była naprawdę bardzo śpiąca. Teraz już skończyła 3 miesiące i położona na mnie podpiera się, ale się nie położy. Niestety, tyle by było z mojego kontaktu skóra do skóry 😛

    • Reply Gosia Paleczny at

      Ale na pewno macie milion innych sposobów na okazywanie czułości! <3

  • Reply Justyna at

    My mieliśmy ogromne szczęście, bo mogłyśmy tuż po porodzie spędzić w bezpośrednim kontakcie ze sobą około 2,5 h, z czego na pół godziny Małą przejął Tatuś :). Teraz, po 16 tygodniach, takie „kompletne” kangurowanie to rzadkość, bo zwykle jakiś ciuszek zostaje, ale ja jestem królową szlafroków – traktuję je jak mój „strój roboczy” do karmienia, więc Mała mizia mnie i tuli się ile chce. Wszystko może poczekać – w końcu ona tak szybko rośnie, że lada moment nie będzie już takiej okazji… Ale wracając do tematu – skóra do skóry uratowała nas ostatnio, kiedy zdarzył się duży bunt podczas przewijania: jakoś bez namysłu przytuliłam golaska do siebie, zawinęłam kocykiem i pyk – po minucie się wyciszyła.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Jej! No i to jest najpiękniejsze! <3 Ja też niebawem będę królową szlafroków 😉

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności