Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Napięcie mięśniowe

    KANGUROWANIE – DLACZEGO WARTO PRAKTYKOWAĆ JE RÓWNIEŻ W DOMU?

    Chociaż bardzo często kangurowanie kojarzy nam się z pierwszym kontaktem skóra do skóry tuż po narodzeniu lub… z jedną z form opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, to warto pamiętać, że jest ono czymś, co… w zasadzie mamy na wyciągnięcie ręki każdego dnia… Przynosi mnóstwo korzyści nie tylko dla Maluszka i… w dodatku… dostępne jest całkowicie za darmo! 😊

    Dlaczego warto praktykować je również w domu? Jak przeprowadzić kangurowanie krok po kroku? I… dlaczego mogą na nim wyjątkowo zyskać dzieci, które… bywają „spięte”? Mam nadzieję, że odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie w tym wpisie.

    STANDARDY

    Nie od dzisiaj wiadomo, że kontakt skóra do skóry wszedł do złotego standardu opieki okołoporodowej. Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań i ogólny stan Mamy i Maluszka na to pozwala, zaleca się, by dziecko było położone na nagich piersiach Mamy bezpośrednio po porodzie, a wszystkie procedury związane z mierzeniem czy ważeniem dziecka powinny być odłożone przynajmniej na 2 godziny lub do czasu zakończenia pierwszego karmienia.

    Zalecenia takie wynikają głównie z tego, że zauważono bardzo pozytywny wpływ takiego postępowania na ogólny dobrostan Mamy i Maluszka nie tylko tu i teraz, ale również w przyszłości.

    Obowiązujący od 1. stycznia 2019 roku w Polsce Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej, jako jedną z ważnych kwestii, porusza właśnie możliwość wczesnego i niczym niezakłóconego kontaktu z dzieckiem.

    Bardzo fajne, graficzne podsumowanie tych zapisów przygotowała Fundacja Rodzić po Ludzku. Znajdziesz je tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Dzisiejszy wpis co prawda nie będzie o tym, ale… chęć podjęcia i kontynuowania pierwszego kontaktu skóra do skóry już od pierwszych chwil po narodzinach, warto zawrzeć w swoim planie porodu. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że kiedy już nadejdzie „godzina zero”, to to po prostu nam nie umknie. 😊

    NO DOBRZE… KORZYŚCI – ALE… JAKIE KONKRETNIE?

    Powiedzieliśmy sobie, że kangurowanie – ten bezpośredni kontakt skóra do skóry tuż po narodzinach jest niezwykle korzystny dla obydwóch stron.

    No więc… o jakie korzyści konkretnie chodzi?

    Przede wszystkim, Maluszek położony w bezpośrednim kontakcie skóra do skóry, łatwiej się uspokaja, szybciej adaptuje się do życia w nowych warunkach i  lepiej radzi sobie ze stresem okołoporodowym.

    Jest mniej narażony na wychłodzenie, bo ciepłe ciało mamy nieustannie go ogrzewa. Maluch słyszy tak znajome bicie jej serca i czuje zapach, który… skłania go do podjęcia wędrówki w kierunku piersi, aby po raz pierwszy ją uchwycić i rozpocząć ssanie.

    Dzięki dotykaniu ciała Mamy, mały człowiek kolonizowany jest naturalnymi bakteriami a siara, którą pobiera z piersi, wyposaża go w niezbędne przeciwciała.

    Co ciekawe, kontakt skóra do skóry i umożliwienie dziecku samoprzystawienia się do piersi, zwiększa szansę na osiągnięcie i utrzymanie sukcesów w karmieniu.

    Wysoki poziom oksytocyny, który pojawia się w czasie takiego kontaktu u Mamy sprawia, że macica lepiej się obkurcza, a ruchy pełzania, które podejmuje Maluszek podczas przemieszczania się w kierunku piersi, dodatkowo stymulują ten proces.

    O tym, że bliski kontakt skóra do skóry ma pozytywny wpływ na budowanie więzi i budzenie się instynktu macierzyńskiego, chyba nie muszę już pisać…

    Co ciekawe, korzyści te odnoszą nie tylko dzieci urodzone o czasie, ale również, a nawet przede wszystkim… wcześniaki. Zauważono, że dzieci urodzone przedwcześnie i poddane takiemu rodzajowi opieki lepiej śpią, mniej płaczą, oddychają bardziej regularnie, łatwiej utrzymują stałą temperaturę ciała, chętniej i przez dłuższe okresy czasu potrafią ssać pierś czy lepiej przybierają na wadze… Statystycznie… opuszczają one szpitale wcześniej, niż ich rówieśnicy, którzy nie są poddawani kangurowaniu…

    Co ciekawe… (i… szerzej opowiadam o tym w moim webinarze o Ogromnej Mocy Dotyku), dotyk i bliskość ma ogromne znaczenie nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłości, dla wszystkich obszarów rozwoju – nie pozostaje bez wpływu na rozwój społeczny, fizyczny, emocjonalny, sferę poznawczą, zdrowie ogólne, wzrost i szeroko rozumiany dobrostan naszego organizmu…

    Dlatego… naprawdę warto to docenić, póki… jest na to najodpowiedniejszy czas.

    RZECZYWIŚCIE, KORZYŚCI JEST SPORO, ALE…  CZY W TAKIM RAZIE  JEŚLI Z RÓŻNYCH PRZYCZYN NIE UDAŁO SIĘ MI ZAPEWNIĆ SOBIE I MALUSZKOWI KONTAKTU SKÓRA DO SKÓRY TUŻ PO PORODZIE, TO… BĘDZIE TO MIAŁO JAKIEŚ OGROMNE, NEGATYWNE SKUTKI?

    Oczywiście, że nie! Przecież zawsze jest dobry czas na to, aby rozpocząć tę przygodę! Dlatego nawet jeśli nie udało Ci się/ nie byłaś w stanie/ nie mogłaś/ nie chciałaś kangurować Maluszka tuż po narodzinach, jeszcze nic straconego!

    Zamiast się zadręczać, możesz przecież kangurować dziecko teraz, w zasadzie… każdego dnia!

    To proste, przyjemne i… naprawdę… nic nie kosztuje!

    Popatrz… czasami spędzamy ogromną ilość czasu na myśleniu o tym co kupić dla takiego Maleństwa… Zastanawiamy się co będzie dla niego dobre, co będzie sprzyjało jego rozwojowi… Czasami tak bardzo nam na tym wszystkim zależy, że jesteśmy gotowi poruszyć niebo i ziemię, aby znaleźć „to coś”, co będzie strzałem w dziesiątkę...

    A… jak często przychodzi nam wtedy na myśl, że to, co najcenniejsze, mamy na wyciągnięcie ręki?

    No właśnie! pewnie czasem nam to umyka…

    Dlatego dzisiaj zachęcam Cię do tego, aby spróbować! 😊

    Dotyk i bliski kontakt fizyczny jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju na każdym etapie życia! Daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, bez którego nikt z nas nie może w pełni rozwinąć swoich skrzydeł…

    ILE POWINIEN TRWAĆ KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY I… JAK PRZEPROWADZIĆ GO W DOMU?

    Tak naprawdę… nie potrzebujesz do tego jakichś specjalnych gadżetów ani wielkich rewolucji. Wystarczy, że przez chwilę zastanowisz się nad tym, co jest Ci niezbędne do tego, aby w komforcie posiedzieć w jednym miejscu przez dłuższą chwilę.

    Co prawda kontakt skóra do skóry może trwać dowolnie długo, ale, warto pamiętać o tym, że aby te wszystkie dobre rzeczy miały szansę i czas, aby się zadziać… zaleca się, aby była to przynajmniej godzina.

    O czym warto pomyśleć?

    • zorganizuj sobie wygodny kącik – pamiętaj, by usiąść na ulubionym fotelu lub kanapie, w jakimś zacisznym, przytulnym miejscu Twojego mieszkania…
    • weź podnóżek pod stopy, dzięki któremu siedzenie będzie o niebo wygodniejsze…
    • upewnij się, że nie chce Ci się siku i że nie burczy Ci w brzuchu – jeśli tak jest, to gwarantuję Ci, że kiedy już przyjdzie czas na kangurowanie, nie będziesz w stanie myśleć o niczym innym!
    • zadbaj o to, by nic Was nie rozpraszało – ścisz telefon, wyłącz TV, a w zamian za to… weź ulubioną książkę, włącz spokojną, relaksującą muzykę lub… po prostu postaw na ciszę i delektowanie się chwilą… (ja np. musiałam dodatkowo wyłączać domofon)
    • połóż na stoliku obok szklankę z wodą (lub dwie 😉) – czy też, w czasie laktacji Twoje zapotrzebowanie na płyny jest tak duże? 😊
    • załóż wygodną, rozpinaną koszulę lub szlafrok – fajnie, jeśli będzie to zapięcie kopertowe. Po położeniu nagiego Maluszka (dziecko oczywiście może mieć pieluszkę) na Twojej klatce piersiowej, przykrycie go, przyjdzie Ci z łatwością!
    • możesz dodatkowo zaopatrzyć się w ciepły kocyk – w końcu będziesz siedzieć bez ruchu przez dłuższy czas.
    • pamiętaj o tym, by nie używać w tym dniu intensywnych perfum – Twój Maluszek będzie najszczęśliwszy, kiedy poczuje zapach Twojej skóry!
    • nie musisz też w jakiś szczególny sposób szorować ciała przed kangurowaniem – normalna, codzienna higiena w zupełności wystarczą!
    • nastaw się pozytywnie i czerp z tych chwil tyle, ile się da!

    Całkiem proste, prawda? Biorąc pod uwagę fakt, że może to być też cenna chwila relaksu dla Ciebie… aż żal nie skorzystać! 😉

    Dobrze… Wiemy już po co i jak.. Ale…

    O CO CHODZI Z TYM SPIĘTYM MALUCHEM? CO MOŻE MIEĆ WSPÓLNEGO KANGUROWANIE I… RADZENIE SOBIE Z PRĘŻENIEM U DZIECKA?

    Oczywiście nie zawsze tak jest, ale… niektóre Maluszki nie akceptują niektórych pozycji do noszenia i karmienia. Część dzieci kocha np. pozycję fasolki i mogłaby w niej przebywać godzinami, a u innych… zauważyć można wyraźny opór, kiedy tylko próbujemy je w tej pozycji ułożyć.

    Podobnie z karmieniem. Niektóre Maluchy świetnie sobie radzą przystawione do piersi w pozycji klasycznej, a u innych… uchwycenie jej w takich warunkach, może naprawdę graniczyć z cudem…

    Co wtedy?

    Oczywiście, jak to zwykle bywa, warto obserwować swoje dziecko i wszelkie wątpliwości rozwiewać na indywidualnych konsultacjach, ale… jedną z pierwszych rzeczy, o których warto pomyśleć, to właśnie noszenie ich czy… przystawianie do piersi w taki sposób, aby swoim brzuszkiem opierały się o ciało rodzica.

    Bardzo fajną pozycją do karmienia Maluszków, które prężą się w pozycji fasolki, może być karmienie w pozycji naturalnej, odchylonej.

    Jak dokładnie wygląda ta pozycja?

    Bardzo podobnie, jak ułożenie dziecka na czas kangurowania!

    Mama, w pozycji półsiedzącej lub półleżącej układa dziecko brzuszkiem, do swojego brzuszka. Dzięki temu, Maluszek dostaje dużą informację zwrotną pochodzącą z przedniej ściany jego klatki piersiowej i… zamiast odginania, zaczyna pracować „do przodu”.

    W związku z tym, że jego główka jest ciężka i „opada” na pierś, prawdopodobieństwo, że wystarczająco głęboko i szczelnie uchwyci brodawkę, jest bardzo duże.

    Pomimo tego, że ta pozycja na pierwszy rzut oka może nie wyglądać na najbardziej komfortową, wiele Mam naprawdę bardzo ją ceni. Ja również polecam! 😊

    O pozycjach do karmienia i idei Breast Crawl pewnie jeszcze napiszę, a tymczasem… życzę Wam miłego kangurowania!

    Pamiętajcie, że w roli kangura świetnie może sprawdzić się też Tatuś! Ty… masz wtedy całkiem sporą chwilę dla siebie!

    Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, zdecydujesz się na kangurowanie chociaż raz. 😊Pamiętaj, to jest Wasz czas, który minie i już nigdy nie wróci!

    Jeśli możesz, podziel się później tutaj swoimi wrażeniami! Powodzenia!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Wskakuj!


    ZOBACZ MOJE KURSY

    Jeśli ten wpis był dla Ciebie wartościowy, proszę poleć go swoim znajomym. Dla Ciebie pewnie nic wielkiego, a mi bardzo pomoże w rozwoju bloga.

    Dziękuję! 🙂

    Źródła:

    1. Eliot L. „Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia”; Media Rodzina, Poznań 2003
    2. *Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 
    3. Morrison, Barbara. (2006). Kangaroo Care for Fullterm Infants: State of the Science. 10.13140/2.1.2465.4402. https://www.researchgate.net/publication/269103394_Kangaroo_Care_for_Fullterm_Infants_State_of_the_Science
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    • Czy „obniżone napięcie mięśniowe” u dziecka będzie miało wpływ na postawę ciała w przyszłości?

    • 5 PROPOZYCJI ZABAW Z LINIĄ ŚRODKOWĄ CIAŁA.

    4 komentarze

  • Reply Karolina at

    Też miałam mocne postanowienie kontaktu skóra do skóry zarówno tuż po porodzie jak i później. Nawet mi było bardzo smutno gdy okazało się, że dzidzię zabrali od razu po porodzie na kontrolę i niestety nie mogłam tego zrobić no ale oczywiście zdrowie dziecka było ważniejsze. Natomiast w domu też niestety było to bardzo trudne 😀 Dzidzia robiła kupę non stop, a poza tym nie lubiła na mnie leżeć, chyba, że była naprawdę bardzo śpiąca. Teraz już skończyła 3 miesiące i położona na mnie podpiera się, ale się nie położy. Niestety, tyle by było z mojego kontaktu skóra do skóry 😛

    • Reply Gosia Paleczny at

      Ale na pewno macie milion innych sposobów na okazywanie czułości! <3

  • Reply Justyna at

    My mieliśmy ogromne szczęście, bo mogłyśmy tuż po porodzie spędzić w bezpośrednim kontakcie ze sobą około 2,5 h, z czego na pół godziny Małą przejął Tatuś :). Teraz, po 16 tygodniach, takie „kompletne” kangurowanie to rzadkość, bo zwykle jakiś ciuszek zostaje, ale ja jestem królową szlafroków – traktuję je jak mój „strój roboczy” do karmienia, więc Mała mizia mnie i tuli się ile chce. Wszystko może poczekać – w końcu ona tak szybko rośnie, że lada moment nie będzie już takiej okazji… Ale wracając do tematu – skóra do skóry uratowała nas ostatnio, kiedy zdarzył się duży bunt podczas przewijania: jakoś bez namysłu przytuliłam golaska do siebie, zawinęłam kocykiem i pyk – po minucie się wyciszyła.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Jej! No i to jest najpiękniejsze! <3 Ja też niebawem będę królową szlafroków 😉

    Odpowiedź Anuluj

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już końca, ale podsyłam dzisiaj małą plażową przypominajkę. 😉
A co do plażowych akcesoriów…
👉 Co najlepiej sprawdziło się u Was?🔥
My w tym roku z najmłodszym Maluszkiem raczej stroniliśmy od takich miejsc, ale hitem ubiegłego sezonu był u nas mały basenik kąpielowy i konewka.😉
Dajcie znać co podbiło serca Waszych Maluchów! 🔥🔥🔥
#mamafizjoterapeuta #wakacjezniemowlakiem #rozwojdziecka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to wiesz już, że zdrowo rozwijającemu się dziecku nie ma potrzeby proponować podobnych "udogodnień"...
👉 Ale... co konkretnie jest tutaj "nie tak?"🤔
Daj znać co myślisz!
Zajrzyj też do mojej dzisiejszej relacji, gdzie znajdziesz ciekawe linki do wpisów!🔥
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/11/17/zaokraglone-plecki-podczas-siadu/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Dzieci są niesamowite! 😍 Powoli, krok po kroku Dzieci są niesamowite! 😍
Powoli, krok po kroku, ale do przodu!
I to nie tylko kilkulatki! 🙂
👉 Zauważasz czasem jak wytrwale trenuje poszczególne umiejętności Twój niemowlaczek?👶
👉 Jakie „zawody” ostatnio wygrał??? Jaką umiejętność opanował??? 🔥🔥🔥
Daj znać w komentarzu! 🙂✅
Ciekawy wpis w tym temacie znajdziesz tutaj:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/22/nie-od-razu-rzym-zbudowano-czyli-dlaczego-nie-mozemy-od-razu-wymagac-od-dziecka-perfekcji/
Aktywny link do wpisu w mojej dzisiejszej relacji.
Ps. Dziękujemy @tatracyclingevents za super czas!😍
#mamafizjoterapeuta #noszeniemaznaczenie #rodzew2022 #rodzew2023 #bedemama #rozwojdziecka #noworodek #niemowle #ciaza #poród
👉 Jaka była/ jest Twoja mleczna droga?
Moja… bardzo wyboista…
Mam wrażenie, że doświadczyłam dosłownie wszystkiego, czego można było doświadczyć…
Od radości i wielkich nadziei, poprzez bezsilność i rezygnację, aż do otarcia się o naprawdę ekstremalnie trudne emocje…
Byłam mamą karmiącą mlekiem modyfikowanym… Byłam mamą KPI… Byłam mamą karmiącą w sposób mieszany… Byłam/ jestem mamą karmiącą piersią…
I wiesz co? Dopiero teraz, kiedy tak naprawdę odpuściłam i pomyślałam sobie, że… co ma być, to będzie, jest naprawdę dobrze. ❤️
Karmię bez stresu i poczucia winy. Bez poczucia, że jestem/ byłam gorszą mamą…
Karmienie naturalne jest oczywiście wspaniałe! Korzyści, które ze sobą niesie można byłoby mnożyć, dlatego podpisuję się pod nim obiema rękami… Ale dla mnie było też tematem tabu… 
Kiedy rodziłam swojego pierwszego synka, nikt nie powiedział mi, że karmienie może być trudne… 
Wydawało mi się, że skoro jest NATURALNE, to przyjdzie z łatwością…
Ale rzeczywistość była zupełnie inna… Nie udawało się, a ja… zamiast cieszyć się z macierzyństwa wpędzałam się w poczucie winy…
Każde słowo… każdą „dobrą radę” interpretowałam jak atak i ocenę…
Musiałam urodzić piąte dziecko, żeby uwolnić się od tego uczucia… 🙈🙈🙈
Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią powoli dobiega już końca, a ja… życzę Wam dużo spokoju i wiary w to, że… niezależnie od sposobu karmienia jesteście wspaniałymi Mamami!❤️❤️❤️
Dziś z tej okazji podsyłam dość nietypowy, wpis.
Wejdź na bloga i w lupce wpisz: OSOBISTY WPIS 🔥🔥🔥
Ps. Dziękuję @doradcalaktacyjnylodz za Twoją pracę! To m.in. dzięki Tobie tym razem jest tak dobrze! ❤️💪
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #karmieniepiersia #tydzieńkarmieniapiersią
👉 Kto lubi takie noszenie? 👉Czy jest dla Was 👉 Kto lubi takie noszenie?
👉Czy jest dla Was wygodne?
👉Dajcie znać! ❤️
Aktywne linki do polecanych wpisów za moment wylądują w mojej dzisiejszej relacji.
Link do bloga znajdziecie w bio. ❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie się z Maluszkiem na boki?😉
👉 Pisz śmiało! Ja tutaj widzę całe mnóstwo korzyści! 🥰
Po więcej koniecznie zajrzyj na bloga i do wyróżnionych relacji! 🥰
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestemmama #jestemwciazy #noszebokocham #noszeniemaznaczenie #bedemama #rodzew2022 #noworodek #noworodekwdomu #instamama #instamateczki #przyjaznapielęgnacja #bedetata #jestembojestes #niemowle #wyprawkadlanoworodka #wyprawkadlamalucha
Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze cz Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze czekasz na Maluszka, czy… masz na stanie Starszaka, to od teraz będę mogła poprowadzić Cię za rękę po świecie rozwoju? 😍🔥
👉Nowa odsłona bloga właśnie ujrzała światło dzienne! 🔥🔥🔥
👉 Daj znać na jakim etapie jesteś i czy jest Ci łatwiej odnaleźć się w tak uporządkowanych treściach.
Włożyłam w to całe swoje serce! ❤️
Jestem BARDZO ciekawa Twojej opinii! Podziel się nią! 🙏
👉 Aktywny link do bloga w moim bio oraz w relacji!
#mamafizjoterapeuta #przewodnikodm #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców za W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców zatroskanych o rozwój swojego dziecka… Czasami są tak przejęci, że nie potrafią… nie są już w stanie w pełni cieszyć się rodzicielstwem…🥺
To trudny temat…
Kiedy Maluch boryka się z trudnościami rozwojowymi chyba nie ma nic gorszego niż porównywanie go do innych dzieci, które… osiągnęły daną umiejętność o wiele wcześniej… 
Jasne! Przecież „znajomy syna sąsiadki babci na pół roczku to już biegał po domu… A Twój? Sześć miesięcy i nie siedzi?!” 😱
❌ Powstrzymajmy się od podobnych komentarzy… 
Nie znamy historii… Nie znamy kontekstu… Nie wiemy ile wysiłku kosztuje czasami najdrobniejszy sukces…
Jako mama doświadczyłam wielu podbramkowych sytuacji. Wiem jak czasami może być trudno…
Ale wiem też jak ważne jest dostrzeżenie potencjału, jaki tkwi w dziecku… 💪
Wiem jak ważne jest to, aby cieszyć się nawet z małych rzeczy.
Oczywiście bądźmy czujni, ale pamiętajmy też, że rozwój, to nie wyścig!
Dzisiaj podsyłam wpis o OKNACH ROZWOJOWYCH, czyli przedziałach czasowych, w których dane umiejętności powinny się pojawiać.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/11/26/okna-rozwojowe-cz-1/
Tutaj znajdziesz tekst o tym czy szybki rozwój Maluszka powinien martwić.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/09/28/szybki-rozwoj/
Aktywne linki do wpisów są w mojej dzisiejszej relacji.
👉👉👉 Jak jest u Ciebie? Zauważasz te małe wielkie rzeczy?
Daj znać w komentarzu!
Dobrej nocy! ❤️
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.