Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Pionizacja i chód Stopy

    Pomieszanie z poplątaniem… Prawy bucik na lewą nóżkę!

    28 lutego 2019

    Miało być o czymś innym, ale… zmroziła mnie pewna historia i postanowiłam o niej napisać, póki jestem jeszcze wystarczająco OBURZONA…

    Myślałam, że te czasy już dawno za nami… Że fizjoterapię traktuje się poważnie, bo to naprawdę bardzo specyficzna i odpowiedzialna „działka”. Mamy teraz swoją Izbę, prawo do wykonywania zawodu i obowiązek regularnych szkoleń…

    Niestety… kilka dni temu okazało się, że część osób fizjoterapię kojarzy raczej z jakimiś tam zabawami, które w sumie bardziej przypominają WF (nie mam nic do WF- wręcz przeciwnie- tutaj też trzeba naprawdę dobrze wiedzieć, co się robi), ewentualnie z masażami… tymczasem… to naprawdę bardzo odpowiedzialny i ciężki “kawałek chleba”…

    Słuchajcie- myślałam, że śnię… Zadzwoniła do mnie pewna mama niespełna dwuletniej dziewczynki. Szukała pomocy, ponieważ (cytuję): „ córeczka chodzi z paluszkami do środka, a zakładanie prawego bucika na lewą nóżkę już od ponad roku nie przynosi żadnych rezultatów”.

    Po tym zdaniu nastąpiła dłuuuga chwila ciszy, ponieważ szczęka opadła mi do samej ziemi…

    Z dalszej rozmowy wynikło, że jedna ze stópek dziewczynki już od urodzenia wyglądała trochę inaczej– paluszki skierowane były nie na wprost, ale do środka.

    Na wizycie kontrolnej usłyszała, że to minie samoistnie (tutaj rzeczywiście zgodzę się- część tego typu wad (jeśli ich stopień jest lekki) może (ale nie musi!!!) ustąpić w pierwszych kilku miesiącach życia) i nie ma takiej potrzeby, aby się tym zajmować…

    Jednak problem nie mijał. Dziewczynka rosła, a paluszki stópki jak były skręcone do wewnątrz, takie pozostawały…

    Kiedy malutka zaczęła się pionizować, a mamie nie dawało spokoju to, że nic się nie zmienia- a wręcz wygląda coraz gorzej, poszła do pewnego specjalisty (i nie był to fizjoterapeuta), który zalecił… zakładanie prawego bucika na lewą nóżkę i odwrotnie.

    Zdziwiła się, ale… czego się nie zrobi, żeby pomóc swojemu dziecku…

    Pomimo tego, że jestem teraz na urlopie macierzyńskim, zgodziłam się z nimi spotkać.

    Kurczę, to jest klasyczna stopa sierpowata, po której… gdyby zadziałać od razu, nie byłoby już śladu ani na nóżce, ani… w pamięci… Nie chcę sobie wyobrażać ile stresu przez te 2 lata przeżyła mama tej dziewczynki…

    JAK WYGLĄDA STOPA SIERPOWATA?

    Najprościej mówiąc stopa sierpowata to wada, w której przyśrodkowa strona stópki jest skrócona. Brzeg boczny i przyśrodkowy stopy nie układają się względem siebie równolegle, a my zauważamy wtedy kierowanie się paluszków stopy do wewnątrz.

    JAKA TERAPIA?

    Moim numerem 1 jest Trójpłaszczyznowa Terapia Wad Stóp. Sprawdziła się już wielokrotnie, dlatego mojej małej Pacjentce i jej fantastycznej Mamie zaproponowałam właśnie to.

    Dziewczynka dostała do domu 2 ćwiczenia, po których trzeba zabezpieczyć uzyskany efekt bandażem. Dzięki temu efekty będą bardziej trwałe- po każdych ćwiczeniach możemy zabezpieczać stópkę w coraz to lepszej, bardziej skorygowanej pozycji 🙂

    ZA CO KOCHAM TRÓJPŁASZCZYZNOWĄ?

    – po pierwsze za to, że podchodzi do tematu kompleksowo– nie skupia się na samej stopie, ale zakłada ćwiczenia w ściśle określonych wzorcach ruchowych, które są dla dziecka fizjologiczne- w których funkcjonuje na co dzień, a które obejmują też wyżej położone stawy- kolano, biodro… (bardzo często bez „ruszenia” biodra nie bylibyśmy w stanie osiągnąć żadnego efektu w stopie!!!)

    – po drugie jest bardzo konkretna. Jeśli dobrze dobierze się ćwiczenia, Rodzic ma zupełną jasność co i jak robić z dzieckiem w domu.

    – po trzecie za to, że tak naprawdę jako „zadanie domowe” zazwyczaj wystarczają 2 odpowiednio dobrane ćwiczenia+ bandażowanie stopy, co nie jest dla Rodzica AŻ tak obciążające 😉

    – po czwarte- daje możliwość zabezpieczenia uzyskanych efektów za pomocą specjalnego bandaża, który zakłada się na nóżkę w ściśle określony sposób. (Zachęcam, aby ZAWSZE uczyć się bandażowania u fizjoterapeuty pracującego tą metodą, ponieważ ważny jest nie tylko kierunek, w jakim bandażujemy, ale również stopień napięcia bandaża, co można osiągnąć poprzez umiejętne zwinięcie przed założeniem)

    UWAGA* Bandaże stosowane w terapii nie są niestety dostępne w aptekach. Można je zakupić w specjalnych sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym lub sprzętem dla fizjoterapeutów. Koniecznie należy zaznaczyć, że mają służyć do trójpłaszczyznowej terapii stóp- aby można było myśleć o zadowalającym rezultacie, muszą posiadać odpowiednią strukturę.

    RODZICE CZASEM BOJĄ SIĘ BANDAŻA

    Tak… Perspektywa kilkumetrowego bandaża na maleńkiej stópce może przerażać… Ale zapewniam Was, to tylko pierwsze wrażenie.

    Prawidłowe założenie bandaża co prawda wymaga pewnej wprawy, jest do opanowania;)

    A efekt wizualny??? No cóż… z pewnością bandaż wygląda lepiej niż buciki założone na opak…. 😉

    DLACZEGO BANDAŻ? NIE WYSTARCZY KINESIOTAPING?

    Pomimo tego, że uwielbiam taping i często stosuję go w celu utrwalenia efektów swojej pracy, tym razem z pełną odpowiedzialnością mówię, że nie…

    W przypadku wad stópek bandaż jest w mojej ocenie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dlaczego?

    Ponieważ nie ma ograniczeń czasowych jeśli chodzi o stosowanie, a po każdych ćwiczeniach, kiedy osiągniemy choćby minimalny efekt, zakładamy go właśnie tak, aby ten efekt utrzymać. Kropla drąży skałę– i o to tutaj właśnie chodzi 😉

    A bandażowanie… naprawdę można polubić 😉

    KIEDY JESZCZE MOŻEMY USŁYSZEĆ ZALECENIE ZAKŁADANIA PRAWEGO BUCIKA NA LEWĄ STÓPKĘ?

    Niestety z zaleceniem zakładania prawego bucika na lewą stópkę i odwrotnie, możecie spotkać się nie tylko w przypadku stopy sierpowatej…

    Swojego czasu zdarzało mi się, że z takim zaleceniem trafiały do mnie maluszki, których całe nóżki podczas chodu zwrócone były do wewnątrz…

    Oczywiście jeśli dziecko chodzi w ten sposób, warto poznać przyczynę, ale dużą część dzieci w okolicach 3 roku życia charakteryzuje chód z nóżkami skierowanymi do wewnątrz (częściej u dziewczynek). Jest to bardzo często spowodowane tym, że w tym okresie występuje największy zakres ruchu w kierunku rotacji wewnętrznej, który mija wraz z wiekiem. W okolicach 5 roku życia nie powinno już być po tym śladu 😉

    Dlatego, jeśli ktoś proponuje Wam zakładanie dziecku prawego bucika na lewą nóżkę i odwrotnie… UCIEKAJCIE STAMTĄD!!!

    A jeśli nie wierzycie… spróbujcie pochodzić sobie tak przez 1 dzień i sami oceńcie czy to ma sens…

    A na koniec niespodzianka… Jeden z testów, który dużo nam mówi nie tylko o stópkach, ale też o bioderkach maluszka. Zerknijcie- małe dziecko powinno być w stanie wykonać to bez problemu.

    Test u starszych dzieci wygląda tak:

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    3 komentarze
    chód u dzieckachód ze stopami do środka
    • W czym po domu- czyli… czy każde dziecko powinno chodzić na bosaka.

    • 7 powodów dla których nie noszę dziecka w ten sposób.

    Zobacz również

    6 prostych zasad planowania… najlepszych zabaw z dzieckiem ;)

    3 lipca 2019

    Przyjazna pielęgnacja czyli… co???

    12 września 2019

    Nie od razu Rzym zbudowano, czyli dlaczego nie możemy na starcie wymagać od dziecka perfekcji…

    22 maja 2019

    3 komentarze

  • Reply Sabina 1 marca 2019 at 10:24

    Dzień dobry,
    My właśnie mierzymy się w tym problemem. Córka ma 9 msc i juz nie wiem co robić. Mamy miec zakładane gipsy na Prokocimu 6.03. strasznie się boję tego.
    Byliśmy u fizjoterapeuty która niby się w terapii stóp specjalizuje i kazala masować stopki ale niec o bandażu nie wspomniała, w ogóle olała temat i nie kazała kontrolować bo to minie… teraz strasznie się boję o córkę. nie wiem do kogo sie jeszcze udać w Krakowie.
    Czy stopa sierpowata to to samo co stopa przywiedzona?
    Czy gipsy są zawsze niezbędne?

  • Reply Sabina 1 marca 2019 at 10:34

    Czy jest szansa by się z Panią Skontaktować właśnie w sprawie nóżek?
    Byłabym bardzo wdzięczna, czeka nas w środę gipsowanie i chciał abym jeszcze tw stopki z kimś kompletnym skonsultowac. Naprawdę brakuje mi w krk kogoś kto się zna na stopach

  • Reply Mama 17 sierpnia 2020 at 23:16

    Proszę powiedzieć czy istnieje górna granica wieku do zastosowania metody trojplaszczyznowej?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat d Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większyc Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większych” umiejętności, nad którymi pracuje dziecko już od pierwszych dni swojego życia. 
Ale głowa nie mogłaby być w pełni stabilna gdyby nie rozwijająca się kontrola tułowia, obręczy barkowej, coraz silniejsze mięśnie brzuszka...
Jesteśmy całością i to właśnie jest piękne!❤️
To dlatego chcąc pomoc dziecku doskonalić kontrolę główki wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy uporczywie podciągać go do siadu...
Można to zrobić na wiele innych, ciekawszych sposobów!🙂💪

O kontroli główki pisałam na blogu. Link do jednego z tekstów znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #przyjaznapielęgnacja #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #instamama #instamateczki #nieinstamateczki #noworodek #bedemama #dzidziuś #mojewszystko
Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 a już przynajmniej kilka półek w domowej komodzie zajmują jego zabawki i inne akcesoria...
➡ Znasz to skądś? 😜
Jednak... aby mały człowiek rzeczywiście był w stanie na tyle zainteresować się zabawką, aby wysunąć w jej kierunku rączki, musi upłynąć jeszcze spoooro wody w rzece... 👀
👉 Zerknijcie  do wpisu na blogu.
Link w bio, czyli tutaj : @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #jestemmama #bedemama #niemowle
Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉 Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉
Myślałam, że mamy już to za sobą, ale nasze najmłodsze dziecko... jak widać... miewa czasami inne plany...😅
Zabawa do północy i pobudka przed 5 rano...
Powiedzcie, że nie jestem sama...🙈

Tak, wiem, pewnie w ciągu dnia Tadzio utnie sobie drzemkę, ale obawiam się, że ja mogę nie mieć okazji 😜🧒🏻🧒🏻👦🏼
Tak czy inaczej... nie zamieniłabym tego na nic w świecie!❤️

Ps. Jeśli Wasz dzień zapowiada się podobnie, podsyłam link do wpisów o zabawach. Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrej soboty! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #weekend #sobota #zabawazdzieckiem #pobudka #mojewszystko #synek #dziecko #mamaidziecko #rodzina
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny