Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Pionizacja i chód Stopy

    Pomieszanie z poplątaniem… Prawy bucik na lewą nóżkę!

    Miało być o czymś innym, ale… zmroziła mnie pewna historia i postanowiłam o niej napisać, póki jestem jeszcze wystarczająco OBURZONA…

    Myślałam, że te czasy już dawno za nami… Że fizjoterapię traktuje się poważnie, bo to naprawdę bardzo specyficzna i odpowiedzialna „działka”. Mamy teraz swoją Izbę, prawo do wykonywania zawodu i obowiązek regularnych szkoleń…

    Niestety… kilka dni temu okazało się, że część osób fizjoterapię kojarzy raczej z jakimiś tam zabawami, które w sumie bardziej przypominają WF (nie mam nic do WF – wręcz przeciwnie – tutaj też trzeba naprawdę dobrze wiedzieć, co się robi), ewentualnie z masażami… Tymczasem… to naprawdę bardzo odpowiedzialny i ciężki „kawałek chleba”…

    Myślałam, że śnię… Zadzwoniła do mnie pewna mama niespełna dwuletniej dziewczynki. Szukała pomocy, ponieważ (cytuję): „ córeczka chodzi z paluszkami do środka, a zakładanie prawego bucika na lewą nóżkę już od ponad roku nie przynosi żadnych rezultatów”.

    Po tym zdaniu nastąpiła dłuuuga chwila ciszy, ponieważ szczęka opadła mi do samej ziemi…

    Z dalszej rozmowy wynikło, że jedna ze stópek dziewczynki już od urodzenia wyglądała trochę inaczej – paluszki skierowane były nie na wprost, ale do środka.

    Na wizycie kontrolnej usłyszała, że to minie samoistnie (tutaj rzeczywiście zgodzę się – część tego typu wad (jeśli ich stopień jest lekki) może (ale nie musi!!!) ustąpić w pierwszych kilku miesiącach życia) i nie ma takiej potrzeby, aby się tym zajmować…

    Jednak problem nie mijał. Dziewczynka rosła, a paluszki stópki jak były skręcone do wewnątrz, takie pozostawały…

    Kiedy malutka zaczęła się pionizować, a mamie nie dawało spokoju to, że nic się nie zmienia, a nawet… wygląda coraz gorzej, poszła do pewnego specjalisty (i nie był to fizjoterapeuta), który zalecił… zakładanie prawego bucika na lewą nóżkę i odwrotnie.

    Zdziwiła się, ale… czego się nie zrobi, żeby pomóc swojemu dziecku…

    Pomimo tego, że jestem teraz na urlopie macierzyńskim, zgodziłam się z nimi spotkać.

    Kurczę, to jest klasyczna stopa sierpowata, po której… gdyby zadziałać od razu, nie byłoby już śladu ani na nóżce, ani… w pamięci… Nie chcę sobie wyobrażać ile stresu przez te 2 lata przeżyła mama tej dziewczynki…

    JAK WYGLĄDA STOPA SIERPOWATA?

    Najprościej mówiąc stopa sierpowata to wada, w której przyśrodkowa strona stópki jest skrócona. Brzeg boczny i przyśrodkowy stopy nie układają się względem siebie równolegle, a my zauważamy wtedy kierowanie się paluszków stopy do wewnątrz.

    JAKA TERAPIA?

    Moim numerem 1 jest Trójpłaszczyznowa Terapia Wad Stóp. Sprawdziła się już wielokrotnie, dlatego mojej małej Pacjentce i jej fantastycznej Mamie zaproponowałam właśnie to.

    Dziewczynka dostała do domu 2 ćwiczenia, po których trzeba zabezpieczyć uzyskany efekt bandażem. Dzięki temu efekty będą bardziej trwałe – po każdych ćwiczeniach możemy zabezpieczać stópkę w coraz to lepszej, bardziej skorygowanej pozycji. 🙂

    ZA CO KOCHAM TRÓJPŁASZCZYZNOWĄ?

    • Po pierwsze za to, że podchodzi do tematu kompleksowo – nie skupia się na samej stopie, ale zakłada ćwiczenia w ściśle określonych wzorcach ruchowych, które są dla dziecka fizjologiczne i w których funkcjonuje na co dzień. Wzorce te obejmują też wyżej położone stawy – kolano, biodro… Bardzo często bez „ruszenia” biodra nie bylibyśmy w stanie osiągnąć żadnego efektu w stopie!
    • Po drugie jest bardzo konkretna. Jeśli dobrze dobierze się ćwiczenia, Rodzic ma zupełną jasność co i jak robić z dzieckiem w domu.
    • Po trzecie za to, że tak naprawdę jako „zadanie domowe” zazwyczaj wystarczają 2 odpowiednio dobrane ćwiczenia+ bandażowanie stopy, co nie jest dla Rodzica AŻ tak obciążające. 😉
    • Po czwarte – daje możliwość zabezpieczenia uzyskanych efektów za pomocą specjalnego bandaża, który zakłada się na nóżkę w ściśle określony sposób (zachęcam, aby ZAWSZE uczyć się bandażowania u fizjoterapeuty pracującego tą metodą, ponieważ ważny jest nie tylko kierunek, w jakim bandażujemy, ale również stopień napięcia bandaża, co można osiągnąć poprzez umiejętne zwinięcie go przed założeniem).

    UWAGA* Bandaże stosowane w terapii nie są niestety dostępne w aptekach. Można je zakupić w specjalnych sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym lub sprzętem dla fizjoterapeutów. Koniecznie należy zaznaczyć, że mają służyć do trójpłaszczyznowej terapii stóp – aby można było myśleć o zadowalającym rezultacie, muszą posiadać odpowiednią strukturę.

    RODZICE CZASEM BOJĄ SIĘ BANDAŻA

    Tak… Perspektywa kilkumetrowego bandaża na maleńkiej stópce może przerażać… Ale zapewniam Was, to tylko pierwsze wrażenie.

    Prawidłowe założenie bandaża co prawda wymaga pewnej wprawy, jest do opanowania. 😉

    A efekt wizualny? No cóż… z pewnością bandaż wygląda lepiej niż buciki założone na opak…. 😉

    DLACZEGO BANDAŻ? NIE WYSTARCZY KINESIOTAPING?

    Pomimo tego, że uwielbiam taping i często stosuję go w celu utrwalenia efektów swojej pracy, tym razem wybieram bandażowanie. 🙂 Dlaczego?

    Ponieważ nie ma ograniczeń czasowych jeśli chodzi o stosowanie, a po każdych ćwiczeniach, kiedy osiągniemy choćby minimalny efekt, zakładamy go właśnie tak, aby ten efekt utrzymać. Kropla drąży skałę – i o to tutaj właśnie chodzi. 😉

    Bandażowanie naprawdę można polubić! 😉

    KIEDY JESZCZE MOŻEMY USŁYSZEĆ ZALECENIE ZAKŁADANIA PRAWEGO BUCIKA NA LEWĄ STÓPKĘ?

    Niestety z zaleceniem zakładania prawego bucika na lewą stópkę i odwrotnie, możecie spotkać się nie tylko w przypadku stopy sierpowatej…

    Swojego czasu zdarzało mi się, że z takim zaleceniem trafiały do mnie maluszki, których całe nóżki podczas chodu zwrócone były do wewnątrz…

    Oczywiście jeśli dziecko chodzi w ten sposób, warto poznać przyczynę, ale dużą część dzieci w okolicach 3. roku życia charakteryzuje chód z nóżkami skierowanymi do wewnątrz (częściej u dziewczynek). Jest to bardzo często spowodowane tym, że w tym okresie występuje największy zakres ruchu w kierunku rotacji wewnętrznej, który mija wraz z wiekiem. W okolicach 5. roku życia nie powinno już być po tym śladu. 😉

    Dlatego, jeśli ktoś proponuje Wam zakładanie dziecku prawego bucika na lewą nóżkę i odwrotnie… hmmm… zastanówcie się dwa razy…

    A jeśli nie wierzycie… spróbujcie pochodzić sobie tak przez 1 dzień i sami oceńcie czy to ma sens…

    A na koniec niespodzianka… Jeden z testów, który dużo nam mówi nie tylko o stópkach, ale też o bioderkach maluszka. Zerknijcie – małe dziecko powinno być w stanie wykonać to bez problemu.

    Test u starszych dzieci wygląda tak:

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    CHCESZ WIEDZIĆ WIĘCEJ O ROZWOJU MALUSZKA? SPRAWDŹ MOJE KURSY ON -LINE!

    ZOBACZ KURSY
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    chód u dzieckachód ze stopami do środkaczy zakładać dziecku buty na opakstopa sierpowata
    • W czym po domu – czyli… czy każde dziecko powinno chodzić na bosaka?

    • 7 powodów dla których nie noszę dziecka w ten sposób.

    4 komentarze

  • Reply Sabina at

    Dzień dobry,
    My właśnie mierzymy się w tym problemem. Córka ma 9 msc i juz nie wiem co robić. Mamy miec zakładane gipsy na Prokocimu 6.03. strasznie się boję tego.
    Byliśmy u fizjoterapeuty która niby się w terapii stóp specjalizuje i kazala masować stopki ale niec o bandażu nie wspomniała, w ogóle olała temat i nie kazała kontrolować bo to minie… teraz strasznie się boję o córkę. nie wiem do kogo sie jeszcze udać w Krakowie.
    Czy stopa sierpowata to to samo co stopa przywiedzona?
    Czy gipsy są zawsze niezbędne?

  • Reply Sabina at

    Czy jest szansa by się z Panią Skontaktować właśnie w sprawie nóżek?
    Byłabym bardzo wdzięczna, czeka nas w środę gipsowanie i chciał abym jeszcze tw stopki z kimś kompletnym skonsultowac. Naprawdę brakuje mi w krk kogoś kto się zna na stopach

  • Reply Mama at

    Proszę powiedzieć czy istnieje górna granica wieku do zastosowania metody trojplaszczyznowej?

  • Reply Judyta at

    Nam ortopeda też polecił zagipsować stopy, które wyglądały podobnie co te na zdjęciu. Odwlekliśmy to w czasie, ponieważ chciałam skonsultować to jeszcze z fizjoterapeutą. I owa fizjoterapeutka zastosowała terapie trójpłaszczyznową, taping i bandażowanie. Spotkania raz w tygodniu, poza tym ćwiczenia do domu. Po miesiącu fizjoterapii stópki bardzo się poprawiły. Mimo to mamy dziś spotkanie z ortopedą i to on ma zadecydować czy nadal trzeba gipsować. I tu moje pytanie, czy gipsowanie stóp 6 miesięcznego dziecka, które zaczyna pełzać, robi pierwsze próby siadania, a posadzone siedzi nie zaszkodzi w rozwoju motoryki?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

OSTATNIE DNI PRZEDSPRZEDAŻY!

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
Kto pamięta, że w moich wyróżnionych relacjach Kto pamięta, że w moich wyróżnionych relacjach można znaleźć naprawdę ciekawe rzeczy? 😍
Dajcie znać co Wam się dzisiaj przydało, a czego według Was w nich jeszcze brakuje. 🙂
Będę nad tym pracować. 😎
Dobrej soboty! ❤️
#mamafizjoterpeuta
#rozwojniemowlaka
#rozwojdziecka
#kamieniemilowerozwoju
#mamaisyn
#weekend
#zabawazniemowlakiem
#akcesoriadladzieci 
#wyprawkadlanoworodka
#zabawkidlaniemowląt
Czy tego chcesz, czy nie… jesteś influencerką…
Te małe istoty bacznie Cię obserwują i podążają za każdym Twoim krokiem… ❤️
#mamafizjoterapeuta
#dzienmamy
#mamabyc
#mothersday
❤️🎢🙀🫠🫣🥴😳🥰🥹 A jak jes ❤️🎢🙀🫠🫣🥴😳🥰🥹
A jak jest u Ciebie? 😉❤️
Mnie, te 12 lat nauczyło, że:
Nie ma gotowych rozwiązań, każdy popełnia błędy, nie zawsze jest kolorowo, a cisza ZAWSZE jest podejrzana! 😅🙈
#mamafizjoterapeuta #dzienmamy #macierzyństwo #mothersday #dziecko #niemowlak #mama #mamabyc
Dzisiaj mały tuning krzesełka do karmienia... N Dzisiaj mały tuning krzesełka do karmienia...
Nasze zdecydowanie nie było idealne, ale cóż... dostaliśmy je w prezencie i trzeba było sobie jakoś poradzić... 😉
👉 Też mieliście problem z pozycją dziecka w krzesełku podczas rozszerzania diety?
My początkowo tak, więc rozpoczynaliśmy tę przygodę na kolanach.
👉 O oznakach gotowości dziecka do rozszerzania diety i o tym jak sobie radzić, kiedy dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć, pisałam na blogu.
👉 Link do wpisu znajdziesz w bio oraz w relacji.
📌 Zapisz ten post na później.
Koniecznie daj znać jak Wam idzie! 🥑🥦🍎🫐🥔
👉 Przygotowujecie się?
👉 Pierwsze próby właśnie za Wami?
👉 A może czujecie się już w tym jak ryba w wodzie?
Ps. Pamiętajcie, że właśnie trwa przedsprzedać Fizjo-Baby-Gimnastyki - najlepszego Przewodnika po wspierających zabawach z maluszkiem. 🥰❤️
Jeśli chcecie załapać się na promocję, sprawdźcie koniecznie! 🔥
——
W jakiej pozycji rozszerzać dietę?
Jak rozszerzać dietę, kiedy dziecko nie siedzi?
Jak przygotować się do rozszerzania diety?
Jak sadzać dziecko w krzesełku do karmienia?
Kiedy niemowlę uczy się siedzieć?
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta #rozszerzaniediety #krzeselkodokarmienia #niemowle #rozwojniemowlaka #jestmmama #akcesoriadlaniemowląt #akcesoriadladzieci #rd #zabawyzniemowlakiem #blw #jestembojestes #rodzew2024 #rodzew2023 #DIY #fizjobabygimnastyka
Prawie osiem miesięcy naprawdę intensywnej pracy Prawie osiem miesięcy naprawdę intensywnej pracy.🔥
Wiele wieczorów przy komputerze.💻
Weekendy z książkami i mnóstwo notatek…📚
Ale kiedy patrzysz, jak to łączy się w piękną całość, to wiesz, że było warto! 🔥💪
👉 Fizjo-Baby-Gimnastyka. 
👉 Twój Przewodnik po wspierających zabawach z maluszkiem.
Pochłoniesz go jednym tchem i zobaczysz, że szersze spojrzenie się opłaca! ❤️
Niech będzie dla Ciebie wsparciem!❤️
Oazą spokoju w tym pędzącym świecie.
👉 Dziś startuje jego przedsprzedaż.
Możesz kupić wybraną część lub od razu cały pakiet.
Cena przedsprzedażowa obowiązuje do końca maja.
1. czerwca, czyli w DZIEŃ DZIECKA, otrzymasz dostęp do wszystkich materiałów.
👉 Zgarnij BONUSY i VIDEO ZABAWY! 🔥
Pamiętaj, że Przewodnik możesz też kupić w formie VOUCHERA i podarować w 🎁 bliskiej osobie.
👉 LINK ZNAJDZIESZ W BIO ORAZ W RELACJI
Ps. Ten Przewodnik nie mógłby powstać, gdyby nie ogromne wsparcie mojego męża i współpracy reszty drużyny!
Zostaw dla nich serduszko. ❤️🥰
👉To kto się z nami gimnastykuje i przy okazji (a raczej przede wszystkim) świetnie bawi? 😉
[markawlasna]
———
Jak bawić się z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój dziecka
Kamienie milowe rozwoju niemowlaka
Jak rozwija się niemowlę
Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#mojewszystko
#rodzew2023
#rodzew2034
#przedsprzedaż
#zabawazniemowlakiem
#noworodekwdomu
#bedemama
#ebook
Pierwszy kroczek... na roczek?🤔🎂 Jak to z ty Pierwszy kroczek... na roczek?🤔🎂
Jak to z tym jest?
Czy mały człowiek rzeczywiście musi wkroczyć w drugi rok życia na własnych nóżkach?
Oczywiście, że nie!
O tym, jakie są ramy czasowe dla pojawienia się konkretnych umiejętności (nie tylko chodu) pisałam na blogu.
Link do wpisu znajdziesz w relacji oraz w bio.
Pamiętajcie - czas pojawiania się poszczególnych umiejętności, to jedno.
Ale ich JAKOŚĆ, to drugi, niesamowicie ważny temat. ❤️💪
Jeśli chodzi o moje dzieci, to każde z nich rozpoczęło przygodę z chodem w nieco innym czasie.
Kazio, w okolicach 11. miesiąca, a np. Anielka, kiedy miała 15.
Każde w swoim tempie. ❤️
👉A jak ze zdobywaniem poszczególnych umiejętności jest u Twojego 👶?
———
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
Kiedy dziecko uczy się chodzić.
Kamienie milowe rozwoju niemowlaka.
Zabawy z dzieckiem.
#mamafizjoterapeuta 
#rozwojniemowlaka
#roczek
#noworodek
#rodzew2023 
#rodzew2024
#oknarozwojowe 
#mojewszystko
Nie zliczę ile razy martwiłam się najpierw o ż Nie zliczę ile razy martwiłam się najpierw o życie, a później zdrowie tego chłopca… 🧒🏼
Ile nocy przepłakałam z powodu trudności z karmieniem…🤱🏻
Ale to minęło i za nic w świecie nie chce wrócić…
Choć nie było łatwo, to tak bardzo tęsknię!!!🥺
Po weekendzie wracam do Was z merytorycznymi fizjo-treściami i czymś, na co wiem, że wiele osób już czeka, ale dzisiaj jestem dla nich. Tu i teraz.💓
👉 Wam też czas zdecydowanie zbyt szybko mija?🙈
#mamafizjoterapeuta
#mamabyc
#rodzew2023
#rodzew2024 
#mamaisyn
#rozwojdziecka
Kolekcjonujemy wspomnienia! 🥰 Ty też możesz! Kolekcjonujemy wspomnienia! 🥰
Ty też możesz!
Na Dzień Mamy przygotowałam dla Ciebie niepowtarzalną promocję mojego Pamiętnika na pierwszy rok życia Maluszka.
Możesz kupić go dla siebie lub na prezent. 🎁
Promocja trwa do wyczerpania zapasów lub do piątku, 19 maja. ⏰
Ilość sztuk ograniczona do tych, które widzisz na nagraniu.
Kup teraz, a pamiętnik ze specjalną dedykacją zdąży dotrzeć do Ciebie jeszcze przed Dniem Mamy! 🌷
Co znajdziesz w Pamiętniku?
➡️przestrzeń na wspomnienia z czasu ciąży i dnia porodu,
➡️kalendarz, w którym zapiszesz najważniejsze wydarzenia i dzięki któremu z łatwością zaplanujesz swój czas,
➡️kartki do zapisywania luźnych wspomnień,
➡️karty pamiątkowe do zdjęć,
➡️najważniejsze wskazówki dotyczące rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach,
➡️propozycje zabaw wspierających osiąganie konkretnych umiejętności,
➡️miejsce na odciski stópek/dłoni,
➡️miejsce do wklejania zdjęć i wiele innych.
Podoba Ci się taki pomysł na prezent? 😉
Link do sklepu znajdziesz w bio oraz w relacji.
Skorzystaj z super ceny i darmowej dostawy! 📦
[markawlasna]
#pomyslnaprezent
#prezentnababyshower
#jestemwciazy
#rodzew2023
#noworodek
#noworodekwdomu
#brzuchatka
#sercepodsercem
#bedemama
#witajnaswiecie
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności