Rozwój dziecka

0- 3 miesiące

Pierwsze 3 miesiące życia to dla dziecka okres bardzo dużych zmian. Po pierwsze, maluch musi poradzić sobie z ogromną przestrzenią, jaka nagle, w momencie przyjścia na świat, pojawiła się wokół niego. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż to, które miał okazję poznać w ciasnym brzuchu mamy. Ale to nie jedyna zmiana. W chwili narodzin, na ciało dziecka zaczyna zupełnie inaczej niż wcześniej, oddziaływać siła grawitacji. Dlatego właśnie przez pierwsze tygodnie maluch musi włożyć mnóstwo wysiłku w to, aby nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach.

Czytaj dalej

 

4- 7 miesięcy

Kolejne miesiące życia to dla Malucha to dużo nowości. Dziecko opanowało już symetrię, odkryło linię środkową swojego ciała, czuje się stabilnie zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na pleckach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby „iść” dalej 😉

Czytaj dalej

 

8-18 miesięcy

Drugie półrocze życia to przede wszystkim nauka lokomocji- od obrotów i pełzania, aż do pozycji czworaczej i samodzielnego chodu. W okolicach 8 miesiąca życia dziecko przyjmuje pozycję czworaczą. Pomimo tego, że jest ona jeszcze dla dziecka pozycją trudną i tułów Malucha nie układa się prosto, ale w okolicy lędźwiowej jest wygięty, to dziecko podejmuje pierwsze próby przenoszenia ciężaru ciała kołysząc się najpierw w tył, a następnie w tył i w przód oraz na boki. Początkowo każda próba przemieszczania się w tej pozycji zazwyczaj kończy się upadkiem na brzuszek, ale z biegiem czasu dziecko opanowuje tę pozycję na tyle dobrze, że z końcem ósmego miesiąca życia pojawiają się pierwsze, zakończone sukcesem, próby czworakowania.

Czytaj dalej