0- 3 miesiące

Rozwój Maluszka od narodzin do końca 3 miesiąca życia.

Pierwsze 3 miesiące życia to dla dziecka okres bardzo dużych zmian.

Po pierwsze, Maluch musi poradzić sobie z ogromną przestrzenią, jaka nagle, w momencie przyjścia na świat, pojawiła się wokół niego. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż to, które miał okazję poznać w ciasnym brzuchu mamy.

Ale to nie jedyna zmiana. W chwili narodzin, na ciało dziecka zaczyna zupełnie inaczej niż wcześniej, oddziaływać siła grawitacji. Dlatego właśnie przez pierwsze tygodnie Maluch musi włożyć mnóstwo wysiłku w to, aby nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach.

POZYCJA NA PLECKACH

Nowo narodzone dziecko nigdy nie leży symetrycznie. Położone na pleckach chwiejnie przylega do podłoża, a jego główka skierowana jest zawsze w którąś ze stron. Rączki i nóżki Malucha są ugięte, a tułów wygięty w łuk w stronę, w którą dziecko patrzy.

Maluch nie jest jeszcze w stanie utrzymać głowy w linii środkowej, ale aktywnie obraca ją z jednego boku na drugi. Ruchowi temu towarzyszy reakcja całego ciała, ponieważ dziecko nie jest w stanie wykonywać ruchów w sposób izolowany.

Ruchy Maluszka wyglądają na chaotyczne i mało skoordynowane. Wynika to m.in. stąd, że tułów dziecka, który powinien stanowić bazę do wykonywania poszczególnych ruchów jest jeszcze słaby i nie zapewnia Maluchowi wystarczającej stabilizacji.

Z biegiem czasu zaczyna się to zmieniać i pod koniec 3go miesiąca życia dziecko jest w stanie np. obracać głowę czy sięgać po zabawkę bez widocznej współreakcji reszty ciała. Jest to też okres, w którym Maluch przechodzi do etapu symetrii i odkrywania linii środkowej swojego ciała– dziecko leży stabilnie na podłożu, główka znajduje się w przedłużeniu tułowia, a rączki łączą się w linii środkowej i… nierzadko lądują w buzi dziecka.

Zgięte w kolankach nóżki maluch unosi nad podłoże.

POZYCJA NA BRZUSZKU

W pozycji na brzuszku dziecko początkowo leży z mocno zgiętymi rączkami i nóżkami ciężar ciała opierając na policzku, górnej części mostka, wewnętrznej stronie przedramion oraz wewnętrznej stronie kolan i stóp.

Pupka znajduje się wyżej niż główka, dlatego Maluchowi bardzo trudno jest unieść i utrzymać głowę nad podłożem. Dziecko podejmuje (zakończone sukcesem) próby obracania główki w prawą i lewą stronę, ale wiąże się to jeszcze ze sporym wysiłkiem. Z biegiem czasu, kiedy rączki wysuwają się coraz bardziej w przód, a nóżki prostują, dziecku coraz łatwiej unieść główkę i utrzymać ją nad podłożem.

Pod koniec 3 miesiąca życia Maluch opanowuje symetryczny podpór na przedramionach– tułów dziecka jest prosty, główka uniesiona nad podłoże ma możliwość wykonywania swobodnych ruchów w zakresie 180 stopni, łokcie znajdują się pod stawami barkowymi, miednica spoczywa na podłożu, a nóżki ustawione są w swobodnym wyproście.

CZEGO OCZEKUJEMY OD DZIECKA W PIERWSZYCH 3 MIESIĄCACH ŻYCIA?

W leżeniu na pleckach:

– od końcówki 2 miesiąca stopniowo zanika asymetryczne ułożenia głowy i tułowia na rzecz pojawiania się symetrii- pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko powinno potrafić utrzymać symetrię ciała (nosek, bródka, mostek, pępek i spojenie łonowe znajdują się w jednej linii)

– w okolicach 2 miesiąca życia pojawia się tzw. uśmiech społeczny- dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech

– pod koniec trzeciego miesiąca życia maluch leży stabilnie na podłożu, zgięte w kolankach nóżki uniesione są nad podłoże, a rączki złączone przed klatką piersiową– dziecko może bawić się nimi, wkładać je do buzi

– coraz bardziej rozwija się wzrok i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Maluch jest w stanie skupić wzrok na przedmiocie i w obrębie pola widzenia podążać wzrokiem za zabawką

W leżeniu na brzuszku:

– pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko osiąga symetryczny podpór na przedramionach– łokcie znajdują się pod linią barków, a nóżki są swobodnie wyprostowane 

– dziecko jest w stanie przez dłuższy czas utrzymać tę pozycję i swobodnie obracać główkę zarówno w prawą, jak i lewą stronę

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ?

– już od pierwszych dni życia Maluch położony na brzuszku bardzo wysoko zadziera główkę i często przewraca się z brzuszka na plecki

– dziecko układa główkę zawsze tylko w jedną, ulubioną stronę lub główka malucha zaczyna się spłaszczać

– pod koniec 3 miesiąca życia dziecko położone na pleckach nadal układa się asymetrycznie, a w leżeniu na brzuszku nie potrafi symetrycznie podeprzeć się na przedramionach- często denerwuje się i płacze, jedna lub obydwie rączki „uciekają” do tyłu i/lub miednica dziecka nie przylega do podłoża, tylko unosi się do góry

– pod koniec tego okresu dziecku trudno skupić wzrok na zabawce i podążać za nią wzrokiem, kontakt wzrokowy z maluchem jest trudny, dziecko ma „błędne” spojrzenie; po 2 miesiącu życia nie zauważamy u malucha „uśmiechu anielskiego”

– w leżeniu na pleckach dziecko krzyżuje wyprostowane nóżki, a po 3 miesiącu życia rączki malucha nie wysuwają się nad tułów i nie łączą w linii środkowej, tylko leżą na podłożu; dziecko wkłada do buzi tylko jedną, zawsze tą samą rączkę

– mamy wrażenie, że dziecko cały czas jest sztywne, w 3 miesiącu życia nadal mocno zaciska piąstki, a kciuk najczęściej schowany jest do środka

– dziecko wykazuje bardzo małą aktywność, leży „przyklejone” do podłoża, a nóżki rozstawione są szeroko na boki- w pozycji żaby.

Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

>>> ZOBACZ E- BOOK <<<

*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

>>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<


E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

#noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Noszenie-ma-znaczenie-e-book-sklep.jpg

>>> ZOBACZ E- BOOK <<<