Rozwój dziecka od narodzin do końca 3. miesiąca życia.

Pierwsze 3 miesiące życia to dla dziecka okres bardzo dużych zmian.

Po pierwsze, Maluch musi poradzić sobie z ogromną przestrzenią, jaka nagle, w momencie przyjścia na świat, pojawiła się wokół niego. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż to, które miał okazję poznać w ciasnym brzuchu mamy.

Ale to nie jedyna zmiana. W chwili narodzin, na ciało dziecka zaczyna zupełnie inaczej niż wcześniej, oddziaływać siła grawitacji. Dlatego właśnie przez pierwsze tygodnie Maluch musi włożyć mnóstwo wysiłku w to, aby nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach.

POZYCJA NA PLECKACH:

Nowo narodzone dziecko nigdy nie leży symetrycznie. Położone na pleckach chwiejnie przylega do podłoża, a jego główka skierowana jest zawsze w którąś ze stron. Rączki i nóżki Malucha są ugięte, a tułów wygięty w łuk w stronę, w którą dziecko patrzy.

Maluch nie jest jeszcze w stanie utrzymać głowy w linii środkowej, ale aktywnie obraca ją z jednego boku na drugi. Ruchowi temu towarzyszy reakcja całego ciała, ponieważ dziecko nie jest w stanie wykonywać ruchów w sposób izolowany.

Ruchy Maluszka wyglądają na chaotyczne i mało skoordynowane. Wynika to m.in. stąd, że tułów dziecka, który powinien stanowić bazę do wykonywania poszczególnych ruchów jest jeszcze słaby i nie zapewnia Maluchowi wystarczającej stabilizacji.

Z biegiem czasu zaczyna się to zmieniać i pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko jest w stanie np. obracać głowę czy podejmować próby sięgania po zabawkę bez widocznej współreakcji reszty ciała. Jest to też okres, w którym Maluch przechodzi do etapu symetrii i odkrywania linii środkowej – dziecko leży stabilnie na podłożu, główka znajduje się w przedłużeniu tułowia, a rączki łączą się w przed klatką piersiową i… nierzadko lądują w buzi dziecka.

Zgięte w kolankach nóżki uniesione są nad podłoże.

POZYCJA NA BRZUSZKU:

W pozycji na brzuszku dziecko początkowo leży z mocno zgiętymi rączkami i nóżkami ciężar ciała opierając na policzku, górnej części mostka, wewnętrznej stronie przedramion oraz wewnętrznej stronie kolan i stóp.

Pupka znajduje się wyżej niż główka, dlatego Maluchowi bardzo trudno jest unieść i utrzymać głowę nad podłożem. Dziecko podejmuje (zakończone sukcesem) próby obracania główki w prawą i lewą stronę, ale wiąże się to jeszcze ze sporym wysiłkiem. Z biegiem czasu, kiedy rączki wysuwają się coraz bardziej w przód, a nóżki prostują, dziecku coraz łatwiej unieść główkę i utrzymać ją nad podłożem.

Pod koniec 3. miesiąca życia Maluch opanowuje symetryczny podpór na przedramionach – tułów dziecka jest prosty, główka uniesiona nad podłoże ma możliwość wykonywania swobodnych ruchów w zakresie 180 stopni, łokcie znajdują się pod stawami barkowymi, miednica spoczywa na podłożu, a nóżki ustawione są w swobodnym wyproście.

CZEGO OCZEKUJEMY OD DZIECKA W PIERWSZYCH TRZECH MIESIĄCACH ŻYCIA?

W leżeniu na pleckach:

  • od końcówki 2. miesiąca stopniowo zanika asymetryczne ułożenia głowy i tułowia na rzecz pojawiania się symetrii – pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko powinno potrafić utrzymać symetrię ciała (nosek, bródka, mostek, pępek i spojenie łonowe znajdują się w jednej linii),
  • w okolicach 2. miesiąca życia pojawia się tzw. uśmiech społeczny – dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech,
  • pod koniec trzeciego miesiąca życia maluch leży stabilnie na podłożu, zgięte w kolankach nóżki uniesione są nad podłoże, a rączki złączone przed klatką piersiową – dziecko może bawić się nimi, wkładać je do buzi,
  • coraz bardziej rozwija się wzrok i koordynacja wzrokowo -ruchowa. Maluch jest w stanie skupić wzrok na przedmiocie i w obrębie pola widzenia podążać wzrokiem za zabawką.

W leżeniu na brzuszku:

  • pod koniec trzeciego miesiąca życia dziecko osiąga symetryczny podpór na przedramionach – łokcie znajdują się pod linią barków, a nóżki są swobodnie wyprostowane,
  • dziecko jest w stanie przez dłuższy czas utrzymywać tę pozycję i swobodnie obracać główkę zarówno w prawą, jak i lewą stronę.

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ?

  • już od pierwszych dni życia Maluch położony na brzuszku bardzo wysoko zadziera główkę i często przewraca się z brzuszka na plecki,
  • dziecko układa główkę zawsze tylko w jedną, ulubioną stronę lub główka Malucha zaczyna się spłaszczać,
  • pod koniec 3. miesiąca życia dziecko położone na pleckach nadal układa się asymetrycznie, a w leżeniu na brzuszku nie potrafi symetrycznie podeprzeć się na przedramionach – często denerwuje się i płacze, jedna lub obydwie rączki „uciekają” do tyłu i/lub miednica dziecka nie przylega do podłoża, tylko unosi się do góry,
  • pod koniec tego okresu dziecku trudno skupić wzrok na zabawce i podążać za nią wzrokiem, kontakt wzrokowy z Maluchem jest trudny, dziecko ma „błędne” spojrzenie; po 2 miesiącu życia nie zauważamy u malucha uśmiechu społecznego,
  • w leżeniu na pleckach dziecko krzyżuje wyprostowane nóżki, a po 3. miesiącu życia rączki Malucha nie wysuwają się nad tułów i nie łączą w linii środkowej, tylko leżą na podłożu; dziecko wkłada do buzi tylko jedną, zawsze tą samą rączkę,
  • mamy wrażenie, że dziecko cały czas jest sztywne, w 3. miesiącu życia nadal mocno zaciska piąstki, a kciuk najczęściej schowany jest do środka,
  • dziecko wykazuje bardzo małą aktywność, leży „przyklejone” do podłoża, a nóżki rozstawione są szeroko na boki – w pozycji żaby.

Chcesz, żebym w prosty sposób opowiedziała Ci o rozwoju? Sprawdź mój Kurs!

Pielęgnacja, rozwój, zabawy.

Wszystko w jednym miejscu!

*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.