Kiedy zakończy się proces diagnostyczny, rodzic dostaje plik dokumentów i od tego, co dalej z nimi zrobi zależy cały proces terapeutyczny. W naszej placówce dajemy dokładne wskazówki, gdzie należy udać się z dokumentami, aby otrzymać wsparcie dla dziecka. Rodzice mogą skorzystać z różnych form wsparcia, realizowanych w różnych placówkach oraz terapii domowej. Co ważne większość pomocy można uzyskać nieodpłatnie lub z częściową dopłatą. Można korzystać z różnego rodzaju dofinansowań oraz zwrotów kosztów.
DIAGNOZA – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która wydaje:
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na okres edukacji przedszkolnej – daje możliwość nauki w przedszkolu terapeutycznym lub możliwość skorzystania z zajęć specjalistycznych w placówce, do której uczęszczało do tej pory (placówka ma obowiązek zrealizować zalecenia zawarte w orzeczeniu, m.in. nauczyciel wspomagający, zajęcia logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne, rewalidacyjne, zapewnienie sprzętów terapeutycznych),
https://www.prawo.vulcan.edu.pl/przegdok.asp?qdatprz=akt&qplikid=4379
- Orzeczenie o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju wydawane do momentu podjęcia obowiązku szkolnego – daje możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć terapeutycznych w ośrodku realizującym Wczesne Wspomaganie Rozwoju. https://prawo.vulcan.edu.pl/przegdok.asp?qdatprz=akt&qplikid=4401
ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE O STANIE ZDROWIA – wypełnia lekarz psychiatra a rodzic wypełnia wniosek do PCPR w celu wydania ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. Taki wniosek składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.
ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆI daje możliwość korzystania z bezpłatnych lub częściowo finansowanych zajęć dodatkowych oraz dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, zaopatrzenia ortopedycznego, turnusów rehabilitacyjnych itp. ze środków PFRON.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000857/O/D20210857.pdf
SUO – Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze – zaświadczenie wraz z liczbą godzin wypełnia lekarz psychiatra – rodzic udaje się do MOPS lub GOPS i może mu zostać przydzielony terapeuta domowy. Koszt uzależniony jest od dochodów. Terapeuta rozwiązuje bieżące trudności oraz kontynuuje zalecenia terapeutyczne w środowisku domowym.
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/specjalistyczne-uslugi-opiekuncze
Należy pamiętać, że dokumenty wydane rzez poradnię mają okres ważności i należy je złożyć w terminie 30 dni od daty wydania. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na wydanie wszystkich dokumentów ważne jest szybkie działanie, aby właściwa terapia rozpoczęła się jak najwcześniej.
Zespół terapeutyczny:
Fizjoterapeuta: (terapeuta Ndt -Bobath) Katarzyna Wyrwich;
Neurologopeda: Anna Czekaj;
Neuropsycholog: Monika Krempa;
Pedagog specjalny: Magdalena Krukurka.
http://www.sunrise.mielec.pl/poradnia
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️