Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy RÓŻNE

    Powody, dla których skoki na trampolinie mogą być bardzo niebezpieczne i… kilka argumentów, dla których pozwalam na nie swoim dzieciom…

    18 lipca 2021

    Trampoliny już od dłuższego czasu budzą wiele emocji. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich lata, inni… nie chcą nawet słyszeć o tym, aby ich dziecko korzystało z takiego sprzętu.

    Które z tych stanowisk jest… „właściwe”?. Hmmm… w mojej ocenie… prawda, jak w większości przypadków… tkwi gdzieś pośrodku.

    Gdybyśmy przyjrzeli się statystykom, rzeczywiście – wyglądają one dość zatrważająco. Z roku na rok rośnie liczba wypadków z udziałem trampolin, a odsetek dzieci, które są w związku z tym hospitalizowane jest większy niż wtedy, kiedy do nieszczęśliwego wypadku dochodzi podczas niemal każdej innej, uprawianej rekreacyjnie aktywności fizycznej…

    Wypadkom najczęściej ulegają dzieci w wieku 5 – 14 lat, a złamania w obrębie kończyny górnej (ręki) są najczęściej występującym urazem i najczęstszym powodem hospitalizacji małych Pacjentów.

    Oczywiście zdarzają się również skręcenia, zwichnięcia, a także poważniejsze urazy kręgosłupa czy głowy, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do trwałej niepełnosprawności…

    Dlaczego więc swoim dzieciom… POZWALAM skakać na trampolinie?

    Za moment to wyjaśnię.

    Być może Was zaskoczę, ale… w tym wpisie nie zamierzam pastwić się nad Bogu ducha winną trampoliną…

    Zależy mi bardziej na wzbudzeniu refleksji nad tym czy rzeczywiście nasze pociechy korzystają z niej zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, za co odpowiedzialność ponosimy my, rodzice…

    Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dość trudno jest uderzyć się we własną pierś i przyznać, że nie do końca dopilnowało się dziecka, ale moje obserwacje (a mam do nich naprawdę duuużo okazji… 😊) mówią, że spora grupa rodziców nie zdaje sobie jeszcze sprawy z konsekwencji niewłaściwego używania tego sprzętu. A konsekwencje niewątpliwie mogą być dramatyczne…

    Gromadka dzieci na trampolinie… Skakanie pośród piłek, odbijanie się od siatki ochronnej… Całkiem częsty widok, prawda?

    Osobiście znam to nie tylko z obserwacji trampolin „przydomowych”, ale też placów zabaw czy szkoły…

    Tymczasem… wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi trampoliny, do części poświęconej bezpieczeństwu, aby dowiedzieć się m.in. tego, że… NA TRAMPOLINIE NIE POWINNO SKAKAĆ WIĘCEJ NIŻ JEDNO DZIECKO.

    DLACZEGO?

    Nigdy nie byłam orłem z fizyki, ale trzecią zasadę dynamiki Newtona znam, dlatego pomimo tego, że często wychodziłam na „przewrażliwioną wariatkę” nie chciałam godzić się na skakanie w grupie.

    TRZECIA ZASADA DYNAMIKI NEWTONA:

    JAK TO SIĘ MA DO TRAMPOLINY?

    Wyobraźcie sobie taką sytuację:

    Na trampolinie bawi się dwójka dzieci. Jedno z nich właśnie zeskoczyło na matę i zaczyna wybijać się w górę, a drugie…  dokładnie w tym samym momencie ląduje…

    Jak myślicie… jak zachowa się wtedy trampolina? Czy „zdąży” dostosować się do drugiego dziecka?

    Z pewnością nie. Drugi maluch, zupełnie do tego nieprzygotowany, zderzy się z powierzchnią niemal tak twardą, jak zwykłe podłoże… A jeśli dodamy do tego, że pierwsze dziecko jest np. większe i cięższe od drugiego? Lub… skacze z rodzicem, który akurat daje mu popis swoich akrobatycznych możliwości??? Hmmm… nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałabym się znaleźć w skórze tego bobasa…

    75% (wg niektórych źródeł nawet 83%) wypadków na trampolinach zdarza się, kiedy równocześnie korzysta z nich więcej niż jedno dziecko.

    Jak dla mnie… wystarczający argument, aby „przewrażliwiona wariatka” na dłużej do mnie przylgnęła…

    Nie podlega dyskusji fakt, że skakanie na trampolinie jest sportem urazowym. Dlaczego więc NIE ZABRANIAM swoim dzieciom od czasu do czasu z nich korzystać? Czy nie prościej zupełnie im tego zabronić?

    W mojej ocenie… nie do końca.

    Oczywiście stwierdzenie, że trampoliny są niebezpieczne i zakazanie dziecku korzystania z nich może być jakimś sposobem uniknięcia ewentualnego urazu, ale… jako poczwórna mama zastanawiam się czy rzeczywiście jest to w 100% dobre rozwiązanie…

    • Po pierwsze, gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania, to niebezpieczne okazałoby się dosłownie wszystko. Nawet… jedzenie banana, na którego skórce przecież można się poślizgnąć… Oczywiście porównanie mocno na wyrost, ale chyba rozumiecie jego sens. 😊 Chodzi o to, że rodzicielska wyobraźnia potrafi być bardzo bujna (wiem co mówię 😉), ale na dłuższą metę nie będziemy w stanie chronić swojego dziecka przed wszystkimi czyhającymi zagrożeniami.

    Każdego dnia się tego uczę, ale… dla mnie osobiście ważniejsze jest, aby dziecko, w poczuciu bezpieczeństwa poznawało swoje możliwości i ograniczenia, aby uczyło się funkcjonować w warunkach, w których żyje i … na miarę swoich możliwości potrafiło rozeznać na ile może sobie pozwolić…

    • Po drugie… skakanie na trampolinie to nie tylko urazy! Zobaczcie, co na ten temat pisze moja zaprzyjaźniona fizjoterapeutka, Danusia Czaplicka:

    Amerykańska Akademia Pediatrii stanowczo odradza, aby trampolina była wykorzystywana w ramach rekreacyjnego „skakania”, a jedynie używana do sportowego treningu gimnastycznego czy akrobatycznego. Ich zalecenia argumentowane są głównie ilością urazów, które zdarzają się podczas użytkowania trampolin – od złamań kości po uszkodzenia neurologiczne.

    Używanie trampoliny nie niesie jednak ze sobą jedynie negatywnych skutków. Wiadomo, że skakanie sprawia dzieciom radość, rozładowuje napięcie emocjonalne ( a radosne dziecko to szczęśliwy rodzic ;)). Oprócz psychiki pozytywnie wpływa też na sprawność fizyczną wzmacniając siłę mięśniową, poprawiając równowagę czy koordynację ruchów. Trampolina daje dużo odczuć sensorycznych przez pobudzenie układu wzrokowego i proprioceptywnego. Dodatkowo skoki i układy skoków to doskonały trening planowania i kontroli motorycznej.

    Biorąc pod uwagę plusy i minusy tego sprzętu pamiętajcie, żeby racjonalnie z niego korzystać. Nie jest to sport dla każdego i warto przemyśleć, czy dla naszego dziecka będzie to korzystne i nie pogłębia jego problemów (np. koślawości kolan). W razie wątpliwości zwróćcie się do fizjoterapeuty, który oceni postawę i motorykę dziecka.    

    PODSUMOWUJĄC:

    • Puszczanie dziecka na trampolinę „samopas”, na dodatek z grupą innych dzieci tylko po to, aby się „domęczyło” podczas gdy ja będę mieć chwilę, żeby ogarnąć dom czy przygotować obiad jest według mnie sporym nadużyciem.
    • Skakanie na trampolinie jest sportem urazowym, dlatego jeśli decydujemy się puścić na nią dziecko, warto je najpierw z trampoliną zaprzyjaźnić.
    • Mimo wszystko warto zapoznać się z instrukcją użytkowania trampoliny i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, z których dowiemy się m.in. tego, że z trampoliny powinno korzystać jednorazowo tylko jedno dziecko, a charakterystyczny krzyżyk na środku maty nie widnieje tam jedynie dla ozdoby, ale wyznacza miejsce, w którym można oddawać skoki – skakanie przy brzegach trampoliny i odbijanie się od siatki ochronnej jest mocno ryzykowne.  Ponadto – z instrukcji dowiemy się, że w sytuacji uszkodzenia jakiegokolwiek elementu trampoliny, przed rozpoczęciem skakania należy usunąć usterkę (teoretycznie oczywiste, a jednak… tak często bagatelizowane…).
    • Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) z trampolin nie powinny korzystać dzieci poniżej 6. roku życia. Argument: Młodsze maluchy nie mają jeszcze na tyle dobrze rozwiniętej kontroli swojego ciała, aby odpowiednio zareagować w warunkach działania tak dużych i… ciągle jeszcze nieprzewidywalnych dla nich sił… (Jeśli o mnie chodzi przyznaję, że… na tych zaleceniach poległam… Moje dzieci zaczęły korzystać z trampoliny niedługo po 4. urodzinach (po pierwsze… nie znałam wtedy tych zaleceń, a po drugie… chyba wykraczałoby to poza moje granice rodzicielskiej perswazji 😉),
    • Myśląc o trampolinie warto mieć na uwadze fakt, że skoki na niej stanowią duże obciążenie dla mięśni dna miednicy, dlatego fizjoterapeuci uroginekologiczni przestrzegają przed tego rodzaju treningami kobiety z problemami z nietrzymaniem moczu, po ciąży i porodzie. (Naprawdę warto zgłębić ten temat np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<).
    • Myślę, że nasza interpretacja i wyobrażenia dotyczące skoków w dużej mierze wynikają z tego, jakie mamy doświadczenia (przynajmniej u mnie właśnie tak to wygląda – czasami nie mogę patrzeć na grupę szalejących tam maluchów…), ale racjonalne korzystanie z trampoliny może przynieść naprawdę mnóstwo korzyści…
    • Warto uświadomić sobie, że my sami nie chcielibyśmy raczej być wrzucani na głęboką wodę… a co dopiero dziecko, które całkiem niedawno „ogarnęło” jak się obchodzić z własnym ciałem na stałym lądzie i zupełnie nie potrafi przewidzieć jak się ono zachowa na trampolinie. Oczywiście! Nasze dziecko pewnie będzie zachwycone, jednak… nie zapominajmy, że przewidywanie konsekwencji leży ciągle jeszcze po naszej stronie…
    • Nie dajmy się zwieść pozornemu bezpieczeństwu – to, że mata trampoliny jest miękka, a sprężyny oraz cała reszta konstrukcji zabezpieczona miękkimi piankami i otoczona siatką nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności….

    Oczywiście! Skakanie na trampolinie z pewnością jest sportem urazowym. Nie oznacza to jednak, że po lekturze tego tekstu musimy natychmiast pozbyć się naszej trampoliny, a następnie… ustalać zeznania i tworzyć własne wersje wydarzeń po to, by się z tego wytłumaczyć, bo… była ona wyczekanym prezentem od babci i dziadka, którzy przecież chcieli dobrze… (przykład z własnego podwórka 😉). Jeśli chcemy z niej korzystać, róbmy to mądrze!

    Ps. Wpis ze specjalną dedykacją dla wujka Wojtka… On już wie dlaczego. 😉

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. Trampoline use in homes and playgrounds: Paediatr Child Health. 2007 Jul; 12(6): 501–505
    2. AAP 2012 „Trampoline Safety in Childhood and Adolescence”,
    3. AAOS 2015 „Trampoline and trampoline safety”

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    od kiedy dziecko może korzystać z trampolinytrampolinatrampolina ogrodowa
    • 3 powody dla których warto uwierzyć, że Tata też zajmie się dzieckiem… „wystarczająco dobrze”. 😊

    • Czy „PRAWIDŁOWO OBSŁUGUJESZ” swoje dziecko?

    Zobacz również

    W czym po domu – czyli… czy każde dziecko powinno chodzić na bosaka?

    13 lutego 2019

    OKNA ROZWOJOWE cz.2

    4 stycznia 2019

    CZY… „WZMOŻONE” NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE MOŻE MIEĆ WPŁYW NA POSTAWĘ CIAŁA DZIECKA W PRZYSZŁOŚCI?

    16 lutego 2022

    1 Comment

  • Reply Patrycja 9 sierpnia 2021 at 14:56

    Dzięki za ten wpis! Warto wiedzieć i super dowiedzieć się o tym od fizjoterapeuty!

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.