Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Popularne gadżety RÓŻNE

    Trampolina – jak i od kiedy bezpiecznie korzystać?

    Trampoliny już od dłuższego czasu budzą wiele emocji. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich lata, inni… nie chcą nawet słyszeć o tym, aby ich dziecko korzystało z takiego sprzętu.

    Które z tych stanowisk jest… „właściwe”?. Hmmm… w mojej ocenie… prawda, jak w większości przypadków… tkwi gdzieś pośrodku.

    Gdybyśmy przyjrzeli się statystykom, rzeczywiście – wyglądają one dość zatrważająco. Z roku na rok rośnie liczba wypadków z udziałem trampolin, a odsetek dzieci, które są w związku z tym hospitalizowane jest większy niż wtedy, kiedy do nieszczęśliwego wypadku dochodzi podczas niemal każdej innej, uprawianej rekreacyjnie aktywności fizycznej…

    Wypadkom najczęściej ulegają dzieci w wieku 5 – 14 lat, a złamania w obrębie kończyny górnej (ręki) są najczęściej występującym urazem i najczęstszym powodem hospitalizacji małych Pacjentów.

    Oczywiście zdarzają się również skręcenia, zwichnięcia, a także poważniejsze urazy kręgosłupa czy głowy, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do trwałej niepełnosprawności…

    Dlaczego więc swoim dzieciom… POZWALAM skakać na trampolinie?

    Za moment to wyjaśnię.

    Być może Was zaskoczę, ale… w tym wpisie nie zamierzam pastwić się nad Bogu ducha winną trampoliną…

    Zależy mi bardziej na wzbudzeniu refleksji nad tym czy rzeczywiście nasze pociechy korzystają z niej zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, za co odpowiedzialność ponosimy my, rodzice…

    Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dość trudno jest uderzyć się we własną pierś i przyznać, że nie do końca dopilnowało się dziecka, ale moje obserwacje (a mam do nich naprawdę duuużo okazji… 😊) mówią, że spora grupa rodziców nie zdaje sobie jeszcze sprawy z konsekwencji niewłaściwego używania tego sprzętu. A konsekwencje niewątpliwie mogą być dramatyczne…

    Gromadka dzieci na trampolinie… Skakanie pośród piłek, odbijanie się od siatki ochronnej… Całkiem częsty widok, prawda?

    Osobiście znam to nie tylko z obserwacji trampolin „przydomowych”, ale też placów zabaw czy szkoły…

    Tymczasem… wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi trampoliny, do części poświęconej bezpieczeństwu, aby dowiedzieć się m.in. tego, że… NA TRAMPOLINIE NIE POWINNO SKAKAĆ WIĘCEJ NIŻ JEDNO DZIECKO.

    DLACZEGO?

    Nigdy nie byłam orłem z fizyki, ale trzecią zasadę dynamiki Newtona znam, dlatego pomimo tego, że często wychodziłam na „przewrażliwioną wariatkę” nie chciałam godzić się na skakanie w grupie.

    TRZECIA ZASADA DYNAMIKI NEWTONA:

    JAK TO SIĘ MA DO TRAMPOLINY?

    Wyobraźcie sobie taką sytuację:

    Na trampolinie bawi się dwójka dzieci. Jedno z nich właśnie zeskoczyło na matę i zaczyna wybijać się w górę, a drugie…  dokładnie w tym samym momencie ląduje…

    Jak myślicie… jak zachowa się wtedy trampolina? Czy „zdąży” dostosować się do drugiego dziecka?

    Z pewnością nie. Drugi maluch, zupełnie do tego nieprzygotowany, zderzy się z powierzchnią niemal tak twardą, jak zwykłe podłoże… A jeśli dodamy do tego, że pierwsze dziecko jest np. większe i cięższe od drugiego? Lub… skacze z rodzicem, który akurat daje mu popis swoich akrobatycznych możliwości??? Hmmm… nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałabym się znaleźć w skórze tego bobasa…

    75% (wg niektórych źródeł nawet 83%) wypadków na trampolinach zdarza się, kiedy równocześnie korzysta z nich więcej niż jedno dziecko.

    Jak dla mnie… wystarczający argument, aby „przewrażliwiona wariatka” na dłużej do mnie przylgnęła…

    Nie podlega dyskusji fakt, że skakanie na trampolinie jest sportem urazowym. Dlaczego więc NIE ZABRANIAM swoim dzieciom od czasu do czasu z nich korzystać? Czy nie prościej zupełnie im tego zabronić?

    W mojej ocenie… nie do końca.

    Oczywiście stwierdzenie, że trampoliny są niebezpieczne i zakazanie dziecku korzystania z nich może być jakimś sposobem uniknięcia ewentualnego urazu, ale… jako poczwórna mama zastanawiam się czy rzeczywiście jest to w 100% dobre rozwiązanie…

    • Po pierwsze, gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania, to niebezpieczne okazałoby się dosłownie wszystko. Nawet… jedzenie banana, na którego skórce przecież można się poślizgnąć… Oczywiście porównanie mocno na wyrost, ale chyba rozumiecie jego sens. 😊 Chodzi o to, że rodzicielska wyobraźnia potrafi być bardzo bujna (wiem co mówię 😉), ale na dłuższą metę nie będziemy w stanie chronić swojego dziecka przed wszystkimi czyhającymi zagrożeniami.

    Każdego dnia się tego uczę, ale… dla mnie osobiście ważniejsze jest, aby dziecko, w poczuciu bezpieczeństwa poznawało swoje możliwości i ograniczenia, aby uczyło się funkcjonować w warunkach, w których żyje i … na miarę swoich możliwości potrafiło rozeznać na ile może sobie pozwolić…

    • Po drugie… skakanie na trampolinie to nie tylko urazy! Zobaczcie, co na ten temat pisze moja zaprzyjaźniona fizjoterapeutka, Danusia Czaplicka:

    Amerykańska Akademia Pediatrii stanowczo odradza, aby trampolina była wykorzystywana w ramach rekreacyjnego „skakania”, a jedynie używana do sportowego treningu gimnastycznego czy akrobatycznego. Ich zalecenia argumentowane są głównie ilością urazów, które zdarzają się podczas użytkowania trampolin – od złamań kości po uszkodzenia neurologiczne.

    Używanie trampoliny nie niesie jednak ze sobą jedynie negatywnych skutków. Wiadomo, że skakanie sprawia dzieciom radość, rozładowuje napięcie emocjonalne ( a radosne dziecko to szczęśliwy rodzic ;)). Oprócz psychiki pozytywnie wpływa też na sprawność fizyczną wzmacniając siłę mięśniową, poprawiając równowagę czy koordynację ruchów. Trampolina daje dużo odczuć sensorycznych przez pobudzenie układu wzrokowego i proprioceptywnego. Dodatkowo skoki i układy skoków to doskonały trening planowania i kontroli motorycznej.

    Biorąc pod uwagę plusy i minusy tego sprzętu pamiętajcie, żeby racjonalnie z niego korzystać. Nie jest to sport dla każdego i warto przemyśleć, czy dla naszego dziecka będzie to korzystne i nie pogłębia jego problemów (np. koślawości kolan). W razie wątpliwości zwróćcie się do fizjoterapeuty, który oceni postawę i motorykę dziecka.    

    PODSUMOWUJĄC:

    • Puszczanie dziecka na trampolinę „samopas”, na dodatek z grupą innych dzieci tylko po to, aby się „domęczyło” podczas gdy ja będę mieć chwilę, żeby ogarnąć dom czy przygotować obiad jest według mnie sporym nadużyciem.
    • Skakanie na trampolinie jest sportem urazowym, dlatego jeśli decydujemy się puścić na nią dziecko, warto je najpierw z trampoliną zaprzyjaźnić.
    • Mimo wszystko warto zapoznać się z instrukcją użytkowania trampoliny i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, z których dowiemy się m.in. tego, że z trampoliny powinno korzystać jednorazowo tylko jedno dziecko, a charakterystyczny krzyżyk na środku maty nie widnieje tam jedynie dla ozdoby, ale wyznacza miejsce, w którym można oddawać skoki – skakanie przy brzegach trampoliny i odbijanie się od siatki ochronnej jest mocno ryzykowne.  Ponadto – z instrukcji dowiemy się, że w sytuacji uszkodzenia jakiegokolwiek elementu trampoliny, przed rozpoczęciem skakania należy usunąć usterkę (teoretycznie oczywiste, a jednak… tak często bagatelizowane…).
    • Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) z trampolin nie powinny korzystać dzieci poniżej 6. roku życia. Argument: Młodsze maluchy nie mają jeszcze na tyle dobrze rozwiniętej kontroli swojego ciała, aby odpowiednio zareagować w warunkach działania tak dużych i… ciągle jeszcze nieprzewidywalnych dla nich sił… (Jeśli o mnie chodzi przyznaję, że… na tych zaleceniach poległam… Moje dzieci zaczęły korzystać z trampoliny niedługo po 4. urodzinach (po pierwsze… nie znałam wtedy tych zaleceń, a po drugie… chyba wykraczałoby to poza moje granice rodzicielskiej perswazji 😉),
    • Myśląc o trampolinie warto mieć na uwadze fakt, że skoki na niej stanowią duże obciążenie dla mięśni dna miednicy, dlatego fizjoterapeuci uroginekologiczni przestrzegają przed tego rodzaju treningami kobiety z problemami z nietrzymaniem moczu, po ciąży i porodzie.
    • Myślę, że nasza interpretacja i wyobrażenia dotyczące skoków w dużej mierze wynikają z tego, jakie mamy doświadczenia (przynajmniej u mnie właśnie tak to wygląda – czasami nie mogę patrzeć na grupę szalejących tam maluchów…), ale racjonalne korzystanie z trampoliny może przynieść naprawdę mnóstwo korzyści…
    • Warto uświadomić sobie, że my sami nie chcielibyśmy raczej być wrzucani na głęboką wodę… a co dopiero dziecko, które całkiem niedawno „ogarnęło” jak się obchodzić z własnym ciałem na stałym lądzie i zupełnie nie potrafi przewidzieć jak się ono zachowa na trampolinie. Oczywiście! Nasze dziecko pewnie będzie zachwycone, jednak… nie zapominajmy, że przewidywanie konsekwencji leży ciągle jeszcze po naszej stronie…
    • Nie dajmy się zwieść pozornemu bezpieczeństwu – to, że mata trampoliny jest miękka, a sprężyny oraz cała reszta konstrukcji zabezpieczona miękkimi piankami i otoczona siatką nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności….

    Oczywiście! Skakanie na trampolinie z pewnością jest sportem urazowym. Nie oznacza to jednak, że po lekturze tego tekstu musimy natychmiast pozbyć się naszej trampoliny, a następnie… ustalać zeznania i tworzyć własne wersje wydarzeń po to, by się z tego wytłumaczyć, bo… była ona wyczekanym prezentem od babci i dziadka, którzy przecież chcieli dobrze… (przykład z własnego podwórka 😉). Jeśli chcemy z niej korzystać, róbmy to mądrze!

    Ps. Wpis ze specjalną dedykacją dla wujka Wojtka… On już wie dlaczego. 😉

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Przygoda z jazdą na ROLKACH przed Wami? Zacznij z nami KROK PO KROKU!

    ZOBACZ E-BOOK

    >>>ZOBACZ E-BOOK<<<

    Źródła:

    1. Trampoline use in homes and playgrounds: Paediatr Child Health. 2007 Jul; 12(6): 501–505
    2. AAP 2012 „Trampoline Safety in Childhood and Adolescence”,
    3. AAOS 2015 „Trampoline and trampoline safety”

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    od kiedy dziecko może korzystać z trampolinytrampolinatrampolina ogrodowa
    • 3 powody dla których warto uwierzyć, że Tata też zajmie się dzieckiem… „wystarczająco dobrze”. 😊

    • Czy „PRAWIDŁOWO OBSŁUGUJESZ” swoje dziecko?

    2 komentarze

  • Reply Patrycja at

    Dzięki za ten wpis! Warto wiedzieć i super dowiedzieć się o tym od fizjoterapeuty!

  • Reply BEATA at

    Dziękuję za taki rzetelny wpis o trampolinach! Bardzo się przydał. I dziękuję, że chciało się Pani podzielić ta wiedzą: mamy i fizjoterapeuty i poświęcić czas na wpis dla innych rodziców,
    pozdrawiam,
    Beata

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
Dzisiaj rozruszamy trochę małe brzuszki! Gotowi? Dzisiaj rozruszamy trochę małe brzuszki! Gotowi? 😉🔥❤️
👉 Dajcie znać czy lubicie takie posty - teoria ze szczyptą praktyki! 🙂
Zajrzyjcie do relacji po więcej ciekawych wpisów. 
Brzuszkowe inspiracje dla starszych dzieci też czekają na Was na blogu! 
___
Wspierające zabawy z niemowlakiem
Jak wzmocnić mięśnie brzuszka u niemowlaka?
Słaba kontrola główki u niemowlaka.
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#jestembojestes
#rodzew2023
#rodzew2024
#zabawazniemowlakiem
Macie w domu lustro zawieszone na wysokości wzrok Macie w domu lustro zawieszone na wysokości wzroku dziecka?
Jeśli nie, to polecamy takie rozwiązanie! 🔥
Zabawy przed lustrem to nie tylko mnóstwo radości, ale też niesamowita okazja do doskonalenia świadomości własnego ciała i wspaniała motywacja. 🥰
👉 Twój maluszek lubi zabawy przed lustrem?
Podziel się w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później
↗️ Poślij znajomym
✅ Pobierz kartę zabaw, zanim zniknie (link znajdziesz w relacji oraz w bio #rozwojoweLOVE
#rozwojoweLOVE - tydzień zabaw z wykorzystaniem lustra
___
W co się bawić z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Pomysły na zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#rozwojoweLOVE
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
#mojewszystko
#babyonboard
👉 Czytacie już ze swoimi maluszkami? 👉 Jaki 👉 Czytacie już ze swoimi maluszkami?
👉 Jakie są Wasze ulubione książeczki?
💬 Dajcie znać w komentarzu! Jestem bardzo ciekawa Waszych polecajek!
Po więcej inspiracji zajrzyjcie do wyróżnionej relacji: Książeczki.
📥 Zapisz, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij innym rodzicom.
——
Jakie książeczki dla niemowlaka?
Jak czytać z dzieckiem?
Książeczki sensoryczne
Od kiedy czytać z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta 
#rozwojowelove 
#noworodek
#niemowle
#babyonboard 
#książeczkidlaniemowląt
Którą z tych wskazówek najbardziej zapamiętasz Którą z tych wskazówek najbardziej zapamiętasz?
💬 Daj znać w komentarzu! 
To proste rzeczy, które mają moc! 🔥🙂
Małe elementy układają się w wielką, piękną całość. ❤️
Jeśli chcesz o tym poczytać i nauczyć się więcej, zajrzyj do wpisu o przyjaznej pielęgnacji.
Czeka na Ciebie na moim blogu:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl
Pamiętaj, rozwój, to nie wyścig, ale wspaniała przygoda! 🥰
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij innym Rodzicom.
____
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Czym jest przyjazna pielęgnacja
W jakiej pozycji karmić dziecko
Jak nosić niemowlę
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#babyonboard
#noszeniemaznaczenie
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
‼️[EDIT]*‼️ Kochani, Instagram chyba nie s ‼️[EDIT]*‼️
Kochani, Instagram chyba nie spodziewał się takiego zainteresowania i nie chce mi przepuścić wiadomości do Was. 
Dlatego już nie komentujcie, wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w wyróżnionej relacji: Książeczki.
Przepraszam 🙈 
W czwartek szykujcie się na nasze książeczkowe TOP 5 dla maluszka.
#rozwojoweLOVE ogłasza ten tydzień tygodniem z książką! 📚❤️👶
Przez cały tydzień, w relacjach, będę opowiadać o czytaniu z maluchem.
Pokażę nasze ulubione książki - te dla małych i trochę większych. 🥰
Obserwuj! 🧐
👉 Chcesz otrzymać ode mnie wskazówki i listę książkowych polecajek dla maluszka?👇
💬 Napisz: CZYTAM w komentarzu, a ja wszystko Ci podeślę! 🔥
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej i zaproś do zabawy innych Rodziców. 
Po więcej rozwojowych inspiracji obserwuj @mama_fizjoterapeuta 
* „Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia”. Lise Eliot.
—-
Jakie książeczki dla niemowlaka
Co czytać niemowlęciu
Książeczki dla niemowląt
Od kiedy czytać dziecku
Jak wspierać rozwój niemowlaka
#mamafizjoterapeuta
#książkidlaniemowląt 
#niemowle 
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#jestemmama
#mojewszystko
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.