Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Bez kategorii

    Jak dbać o skórę dziecka latem?

    jak dbać o skórę dziecka latem

    Dzieci są grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne, dlatego tak ważne jest aby prawidłowo chronić ich skórę przed promieniowaniem UV.

     Skóra małego człowieka różni się pod wieloma względami od skóry osoby dorosłej – zarówno naskórek, jak i skóra właściwa potrzebuje czasu, by dojrzeć i móc w pełni pełnić swoje funkcje ochronne.

    Warstwa rogowa i niższe warstwy naskórka są wyraźnie cieńsze niż u człowieka w pełni ukształtowanego. Również warstwy ziarnista i kolczysta skóry są mniej zwarte, w efekcie czego niemowlę i małe dziecko o wiele częściej reaguje odczynami pęcherzowymi na nadmierną ekspozycję na słońce.

    Dodatkowym czynnikiem sprawiającym, że skóra maluszka jest podatna na oparzenia, jest fakt  że nie ma w niej wystarczającej ilości melanocytów. Co prawda pigment ten zaczyna być produkowany już około 21 tygodnia życia płodowego, jednakże u niemowlęcia nadal jego zawartość jest zbyt niska, by chronić przed wpływem promieniowania UV.

    Warto także wiedzieć, że naczynia krwionośne u niemowlęcia występują o wiele liczniej niż u człowieka dorosłego, w dodatku są one poszerzone, a to sprawia, że u dziecka szybciej pojawia się rumień. Struktura skóry powoduje także, że małe dziecko jest o wiele bardziej podatne na udar cieplny. 

    Pamiętajmy, że nawet jeśli nie zauważymy na skórze dziecka wyraźnych oznak poparzenia, nie oznacza to, że słońce nie ma wpływu na kondycję jego skóry. Długa ekspozycja na promieniowanie UV ma ogromny wpływ na strukturę  tkanki, a zaburzenia immunologiczne i uszkodzenia materiału genetycznego zachodzące na różnych głębokościach skóry mogą uwidocznić się dopiero po latach w postaci przebarwień czy nawet nowotworów. 

    Dlatego też należy bezwzględnie dbać o ochronę najmłodszych podczas ciepłych dni. Najskuteczniejszą barierę zabezpieczającą przed oparzeniami słonecznymi w przypadku dzieci stanowią kremy z filtrami mineralnymi. Nie powodują one uczuleń, działają od razu, a z uwagi na fakt, że pozostawiają one biały ślad na skórze, rodzic może od razu sprawdzić, czy krem nie został z któregoś fragmentu skóry starty. Dzieci powinny być smarowane kremami z jak najwyższym faktorem SPF, najlepiej 50. 

    Starsze dzieci, które nie wykazują skłonności do uczuleń, można posmarować kremem z filtrem chemicznym, zawsze należy jednak pamiętać o ponownym nałożeniu specyfiku po jakimś czasie i każdorazowo po kąpieli.

    FILTRY CHEMICZNE I MINERALNE – CO WYBRAĆ?

    Istnieją dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych – chemiczne oraz mineralne. Te pierwsze, zwane także syntetycznymi, wnikają w skórę, a następnie przekształcają promieniowanie w nieszkodliwą energię cieplną.

    • Preparaty chemiczne szybko się wchłaniają, po aplikacji stają się niewidoczne i nie pozostawiają ciężkiej, lepiącej się warstwy. Ponieważ ich działanie aktywuje się dopiero w momencie całkowitego wniknięcia w skórę, należy nakładać je 20–30 minut przed wyjściem na słońce. Trzeba również pamiętać o ponownym nałożeniu ich po mniej więcej 2 godzinach – bez względu na wysokość SPF. Filtry chemiczne mają bowiem niską fotostabilność, co oznacza, że działanie słońca, wody czy potu będzie wymiernie obniżać ich działanie. Najchętniej są one wybierane przez osoby o skórze tłustej i trądzikowej.
    • Filtry mineralne charakteryzują się tym, że nie wnikają skórę, lecz pozostają na jej powierzchni i tworzą warstwę ochronną działającą jak lustro – promieniowanie UVB odbija się od skóry. Substancjami o właściwościach ekranizujących są zazwyczaj: tlenek cynku, dwutlenek tytanu i tlenki żelaza. Są one bezpieczniejsze dla alergików, dlatego częściej są wybierane przez osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do uszkodzeń. Filtry mineralne (zwane też fizycznymi) są aktywne zaraz po nałożeniu, a więc – w odróżnieniu od filtrów chemicznych – nie wymagają czekania. Kremy z filtrem mineralnym nie są absorbowane w głąb, co sprawia, że często pozostawiają tłusty białawy ślad na powierzchni skóry. Efektem tego jest ich niska odporność na ścieranie czy zmywanie – należy je ponownie zaaplikować po każdorazowym użyciu ręcznika czy pływaniu. 

    Należy pamiętać, że mimo marketingowych zapewnień producentów, nie istnieją kremy z filtrami chroniącymi w 100% oraz kremy całkowicie wodoodporne. Działanie potu, wody czy wysokiej temperatury obniża skuteczność filtrów, dlatego zaleca się nakładania preparatu co dwie godziny (bez względu na wartość SPF) oraz po każdej kąpieli.

    SPF I PPD – CO TO TAKIEGO?

    Niezwykle istotne jest to, że kremy z filtrem SPF chronią jedynie przez promieniowaniem UVB, a więc tym działającym na zewnętrzne warstwy naskórka. Z tego powodu podczas zakupu kosmetyku przeciwsłonecznego należy bezwzględnie zwrócić uwagę na jeszcze jeden współczynnik – PPD (bądź alternatywnie: IPD). PPD jest to faktor określający efekt działania promieni UVA. PPD 10 oznacza na przykład, że do skóry przedostanie się 10 razy mniejsza dawka UVA.

    Wybierając filtr przeciwsłoneczny, należy się koniecznie upewnić, że chroni on przed obydwoma rodzajami promieniowania. Kosmetyk taki będzie miał podany zarówno faktor SPF, jak i PDD (lub IPD). Innym rodzajem oznaczenia jest znak „broad-spectrum” albo wyszczególnienie ochrony przed UVA w opisie działania (często spotyka się zapis UVA w kółeczku).

    ILE CZASU DZIECKO MOŻE PRZEBYWAĆ NA SŁOŃCU?

    Istotną kwestią jest także odpowiednie dawkowanie czasu podczas przebywania na słońcu – dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny jednorazowo przebywać na pełnym słońcu dłużej niż 20 minut.

    Dzieci nieco starsze mogą bawić się na słońcu już nawet godzinę, ale jedynie pod warunkiem użycia odpowiedniego kremu z filtrem o SPF nie niższym niż 50. Podczas podejmowania decyzji odnośnie  ekspozycji dziecka na światło słoneczne, należy również brać pod uwagę takie czynniki, jak: rodzinna skłonność do oparzeń i nowotworów, wrażliwość skórna, skłonność do piegów, obecność znamion u rodziców. W przypadku dziecka mieszczącego się w pierwszych dwóch fototypach nie należy używać filtrów o SPF niższym niż 50.

    O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

    • O ochronie ust, uszu, oraz podeszew stóp – dzieci często bawią się siedząc na plaży, wtedy ich stopy są bezpośrednio narażone na działanie słońca.
    • Nie zapominajmy także o założeniu maluszkowi czapki z szerokim rondem (chroniącej głowę, twarz, uszy i kark).
    • Na plaży małe dzieci powinny nosić specjalne ubranka z filtrem UV, które dodatkowo blokują promieniowanie UV.
    • Krem z filtrem należy nakładać na całą skórę – pod ubranie UV lub kostium również.
    • Nie wolno zapominać o ochronie oczu – pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Od kiedy? Od kiedy tylko dziecko zdecyduje się je nosić. 🙂
    • Pamiętajmy o odpowiednim i częstym nawadnianiu dziecka – najlepsza w tym celu będzie woda niegazowana.

    Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam temat ochrony delikatnej i cienkiej skóry dziecka przed słońcem.

    Tekst napisała dla nas lek. Katarzyna Zakrzewska – dermatolog i lekarz medycyny estetycznej oraz mama.

    Koniecznie zerknijcie do mediów społecznościowych Kasi:

    Instagram: @dermatolog_bez_pudru 

    Facebook: Dermatolog bez pudru

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    jak dbać o skórę niemowlakajakie filtry dla dzieckaskóra dziecka
    • ODSTAJĄCE ŻEBRA U NIEMOWLAKA

    • 3 powody dla których warto uwierzyć, że Tata też zajmie się dzieckiem… „wystarczająco dobrze”. 😊

    2 komentarze

  • Reply Maria at

    Wszystko super tylko jak później taki filtr mineralny zmyć ze skóry niemowlaka bez użycia chemii i mocnego tarcia skóry?

  • Reply Marta at

    A ja się zastanawiam co z rączkami niemowlaka, który przecież ciągle pakuje je do buzi? A nawet jak nie rączki to cos innego, co rączkami dotyka. Czy filtry mineralne są bezpieczne pod tym względem? Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat za to często jest napisane, żeby smarować koniecznie rączki. Czy to temat z gatunku coś za coś czyli tak źle i tak nie dobrze? 🙂

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.