Wybór materaca dla juniora tylko z pozoru jest prosty. Kiedy zaczniemy szukać, prawdopodobnie szybko okaże się, że wybranie odpowiedniego modelu wcale takie łatwe nie jest i kosztuje nas przy tym mnóstwo energii.
Przeglądając strony internetowe przekonamy się, że opisy materacy potrafią wyglądać zachęcająco. Tylko… jakie to ma przełożenie na praktykę?
Jak konkretny materac „poradzi sobie” z wyzwaniami, które stawia przed nim kilkulatek?
Na co zwrócić uwagę? Jakie parametry są naprawdę ważne, aby materac świetnie oddychał, a przy tym był bezpieczny i zapewniał maluchowi stabilne podparcie dla rozwijającego się aparatu ruchu?
Dzisiaj właśnie o tym.
Z tego wpisu dowiesz się:
- na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka,
- z jakiej pianki powinien być wykonany materac dla juniora,
- jakie parametry powinien posiadać materac, aby był naprawdę wytrzymały,
- jak dokonać wyboru świadomie i jakie pytania zadawać, aby nie kupić kota w worku.
Przejdziemy przez ten cały proces krok po kroku i przeanalizujemy:
- wkład materaca,
- pokrowiec,
- certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę.
KROK 1. WKŁAD MATERACA
Jeśli chodzi o wkład materaca, masz do wyboru:
- Lateks – jest bardzo wygodny i wytrzymały, ale może uczulać i kiepsko oddycha.
- Pianka PUR – zwykła pianka PUR jest w porządku, choć najwygodniejsza to wersja wysokoelastyczna (zwana także HR lub zimna).
- Kokos – jest twardy i lateksowany (zmielone włókna kokosa sklejone są lateksem). Dość dobrze oddycha. Jest naturalny, co ma swoje plusy i minusy – naturalne elementy zawsze są chętniej konsumowane przez robaczki.
- Gryka – łuska gryczana może zawierać jaja, larwy gryzka psotnika. Oczywiście nie znajdują się one w każdym materacu, jednak ryzyko istnieje. Nie polecam materacy z gryką.
Jako fizjoterapeuta polecam materace piankowe. Tylko… jaką piankę wybrać?
Już tłumaczę – weź pod uwagę te 3 rzeczy:
- Gatunek pianki.
Zwykła pianka PUR czy jej wersja wysokoelastyczna HR?
Zwykła pianka PUR jest w porządku, choć zdecydowanie lepszym wyborem jest materac zbudowany z pianki wysokoelastycznej (HR).
Pianka wysokoelastyczna HR = wyższy komfort użytkowy
Taki materac lepiej oddycha, bo inaczej zbudowaną ma strukturę komór, zwyczajowo wydziela po zakupie mniej intensywny zapach i dokładniej podpiera ciało, przez co jest zdecydowanie bardziej wygodny.
Co ciekawe, zwykła pianka PUR może mięknąć w miarę użytkowania, a pianka wysokoelastyczna HR nie zmieni istotnie swoich parametrów.
Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że materac będzie maksymalnie komfortowy i będzie miał takie same właściwości nawet po kilku latach użytkowania, wybierz taki, zbudowany z pianki wysokoelastycznej HR.
Niektórzy Producenci łączą pianki i np. jedna strona materaca zbudowana jest ze zwykłej pianki PUR, a reszta z pianki wysokoelastycznej HR. Jednak pamiętaj, że lepszym wyborem będzie materac, który w całości zbudowany jest z pianki wysokoelastycznej HR.
Dlatego jeśli chcesz kupić świadomie, koniecznie zapytaj jaka jest procentowa zawartość pianki wysokoelastycznej HR w materacu. Im więcej, tym lepiej.
Pobierz kartę, dzięki której kupisz świadomie.
2. Gęstość pianki = wytrzymały materac na lata
Ważnym parametrem, który będzie miał ogromne znaczenie dla wytrzymałości materaca, jest gęstość pianki, z jakiej został on zbudowany.
Im gęstsza, cięższa pianka, tym materac będzie bardziej wytrzymały.
Pianki lekkie (ok. 18kg/m3) mogą łatwo ulegać deformacjom.
Minimalna gramatura materaca dla juniora to 30kg/m3, dlatego szukaj oznaczenia T30 lub HR30, a najlepiej więcej. Im wyższa wartość tego parametru, tym materac będzie bardziej wytrzymały.
Dobrze, jeśli Producent podaje zalecane, maksymalne obciążenie materaca – wtedy masz jasność czy możesz kłaść się obok dziecka bez ryzyka, że materac się odkształci.
Materace dla juniora są cieńsze niż te dorosłych (z tego powodu wynika też różnica w cenie).
Ważne jest jednak to, że cieńszy materac szybciej się zużywa i dlatego wymaga lepszych jakościowo pianek, by ten proces nie postępował zbyt szybko.
Gęsta pianka jest zdecydowanie bardziej trwała, dzięki czemu będzie w stanie sprostać potrzebom juniora, który przecież w łóżku nie tylko śpi, ale często również przesiaduje czy spędza czas z rodzicem.
Dlatego zawsze dopytaj o maksymalne obciążenie materaca.
Pamiętaj też, że materace dla juniora często są rolowane (prasowane i zwinięte w tubę na potrzeby magazynowania i transportu). W praktyce może się zdarzać, że takie materace zwinięte są zbyt długo i już na wstępie kupujemy słabszy, bo zbyt długo zwinięty materac. Dla większej gwarancji, że materac „wstanie” nawet po dłuższym okresie, wybieraj materace rolowane zbudowane z pianek o gramaturze minimum 30-35kg/m3.
Niektórzy Producenci łączą pianki i np. jedna strona materaca zbudowana jest ze zwykłej pianki o niskiej masie oraz niewielkiego blatu z pianki HR, którego masa jest wyższa. Dlatego jeśli chcesz kupić świadomie i mieć naprawdę wytrzymały materac, zawsze zapytaj o masę wszystkich pianek!
Pobierz kartę, dzięki której kupisz świadomie.
3. Rodzaj profilowania.
W materacach najczęściej możesz spotkać:
- Poprzeczne i wzdłużne czy np. pionowe kanaliki – ich głównym zadaniem jest zwiększenie przepływu powietrza, a więc poprawa wentylacji materaca. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozwoju roztoczy, pleśni, bakterii. Lepsza wentylacja to też mniejsze ryzyko wybudzeń z powodu przegrzania.
- Profil fali – to prostsza, ale bardzo skuteczna forma wentylacji.
- Profilowanie, w którym pianka materacyka przypomina kształt gofra – takie rozwiązanie zapewnia doskonałą elastyczność punktową. W praktyce oznacza to, że poprzecinane w kwadraty kanaliki wentylacyjne tworzą kostki pianki, które uginają się niezależnie od siebie. To pozwala im lepiej dopasować się do kształtu ciała i rozłożyć ciężar ciała dziecka na materacu bardziej równomiernie. Profilowanie w kształcie gofra to też świetna wentylacja.
Warto wiedzieć. Taka struktura pianki wymaga lepszej jakości pianki, bo materacyk może się szybciej zużywać. Budowę gofra rekomenduję dla pianek 30-35 kg/m3.
Pobierz kartę, dzięki której kupisz świadomie.
Co ze strefami twardości?
To rozwiązanie często spotykane jest w materacach dla dorosłych. W okolicy obręczy barkowej i biodrowej stosuje się szersze/głębsze nacięcia pianki, lub inne gatunki pianek, by lepiej dotlenić czy ułatwić zapadanie się właśnie tych, najbardziej wysuniętych części ciała.
Moja praktyka pokazuje jednak, że to rozwiązanie nie najlepiej sprawdza się w materacach dla niemowlaka i juniora. Poza tym, że dzieci są bardzo różne pod względem wzrostu i to bardzo szybko się zmienia, to dodatkowo, dość często „wędrują” podczas drzemek. W takim przypadku strefy twardości nie tylko się nie sprawdzą, ale mogą uniemożliwiać osiągnięcie optymalnego podparcia ciała dziecka.
Co zamiast stref twardości? Tutaj niezastąpiona będzie budowa gofra w materacu, która dopasuje się do indywidualnych potrzeb dziecka niezależnie od jego wzrostu i miejsca w łóżku. 🙂
KROK 2. POKROWIEC MATERACA
Każdy materac, poza wkładem, wyposażony jest również w pokrowiec. To, jaki to pokrowiec i jak jest zbudowany, ma duże znaczenie nie tylko dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania, ale również dla zachowania pożądanych właściwości wnętrza materacyka.
Masz do wyboru:
- Pokrowiec z poliestru – ładnie wygląda, jest trwały, ale w dotyku bardzo sztuczny. Słabo zarządza wilgocią, w niezależnych testach szybciej namnażają się w nim bakterie.
- Pokrowiec bawełniany – miły w dotyku, naturalny. Dobrze chłonie wilgoć, ale niechętnie ją oddaje, przez co nie jest najlepszym rozwiązaniem w pokrowcach materacy.
- Pokrowiec z wiskozą – wiskoza to włókno pozyskiwane z roślin. Jest miłe w dotyku, posiada naturalne właściwości antybakteryjne i dobrze zarządza wilgocią.
- Pokrowiec z bambusem – włókno bambusowe to rodzaj wiskozy powstałej z bambusa. Jest naturalnie antybakteryjne, miłe w dotyku i dobrze zarządza wilgocią.
- Pokrowiec Tecel – włókno Tencel posiada podobne właściwości, jak bambus. Jest naturalne, antybakteryjne i dobrze zarządza wilgocią.
Niektóre pokrowce wyposażone są dodatkowo w siateczkę 3D. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala zmaksymalizować przepływ powietrza we wnętrzu materaca, co bezpośrednio przyczynia się do zoptymalizowania jego oddychalności i lepszego zarządzania wilgocią.
Siateczka 3D może być wszyta na różne sposoby:
- Siateczka 3D wszyta z boku pokrowca – może być wszyta na całą szerokość boku, albo stanowić jedynie jego fragment. Jej zadaniem jest doprowadzenie powietrza do wnętrza materaca, ale spełni swoją funkcję tylko wtedy, kiedy będzie połączona z kanalikami wentylacyjnymi wkładu materaca. W przeciwnym wypadku nie spełni swojego zadania.
- Siateczka 3D jako płaszczyzna do spania – doskonale sprawdza się szczególnie z profilem wentylacyjnym pianki. Zapewnia najwyższy poziom wentylacji. U starszych dzieci siateczka powinna być odpowiednio grubsza.
To ważne:
Kupując materac, warto zapytać o wysokość oraz gramaturę siateczki 3D.
Czasami materac posiada siateczkę 3D, ale jest ona niska lub jej gramatura nie jest wystarczająca, aby mogła spełniać swoją funkcję, kiedy na materacu leży dziecko.
Siateczka o niskiej gramaturze ok. 300g i wysokości np. 3mm nie jest przeznaczona do ciągłego i dłuższego obciążania, szczególnie przez osoby o wyższej masie. Może szybko zapaść się pod maluchem i nie spełni swojej funkcji – będzie tylko kosztownym dodatkiem. Szczególnie uwydatni się to materacach dla juniora, które użytkowane są dłuższy okres i przez osoby o wyższej masie ciała. Wybieraj zatem siateczki o wyższej masie niż 400g i wysokości większej niż 5mm.
Pobierz kartę, dzięki której kupisz świadomie.
KROK 3. OPINIE I CERTYFIKATY
- Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka
To potwierdzenie bezpieczeństwa i wysokiej wartości użytkowej produktu przez doświadczonych specjalistów różnych dziedzin m.in.: lekarzy (pediatrów, neonatologów), fizjoterapeutów, psychologów.
Oznacza, że produkt wspiera harmonijny rozwój dziecka.
Podczas opiniowania szczegółowo sprawdzana jest cała dokumentacja wyrobu w zakresie surowców, konstrukcji i produkcji.
Opinia Instytutu jest ważna 3 lata. Warto zwrócić uwagę na datę jej ważności (wystawienia), bo wielu producentów podpiera się nieaktualnym dokumentem. Na opakowaniu Pozytywna Opinia widnieje jako logo lub napis z numerem. Lista wszystkich produktów z Pozytywną Opinią na: epozytywnapinia.pl
Treść uzgodniona z Instytutem Matki i Dziecka.
Wyroby są badane pod kątem zawartości substancji szkodliwych – w celu ochrony zdrowia.
Podczas certyfikacji na znak OEKO-TEX® STANDARD 100 wnikliwie jest oceniany produkt i wszystkie składowe, z jakich został wykonany oraz proces produkcji,
Każdy certyfikat posiada swój indywidualny numer.
Tylko wyrób ujęty w opisie na certyfikacie może być oznaczony etykietą OEKO-TEX® STANDARD 100.
Pamiętaj, że czym innym jest certyfikat na składowe produktu, a czym innym certyfikat na sam produkt.
Na to uważaj: Jeśli Producent komunikuje, że produkt posiada ten certyfikat, powinien być on poparty indywidualnym numerem.
Posługiwanie się logo OEKO-TEX® STANDARD 100 bez tego numeru nie jest żadnym potwierdzeniem i jest oceniane przez OEKO-TEX® jako nadużycie.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy produkt posiada ten certyfikat, tutaj możesz to zrobić: https://www.oeko-tex.com/en/label-check
Zasady stosowania znaku OEKO-TEX® są określone w dokumencie OEKO-TEX® Labelling Guide dostępnym na stronie https://www.oeko-tex.com
Treść uzgodniona z OEKO-TEX®
PODSUMOWANIE.
Materac użytkowany jest przez około 3.000 godzin rocznie.
To całkiem sporo, dlatego warto wybrać taki, który będzie naprawdę wygodny i bardzo wytrzymały.
Aby ułatwić Tobie wybór materaca, uzupełnij poniższą tabelę. W razie wątpliwości lub mało precyzyjnych informacji w opisie, zadzwoń do dystrybutora lub producenta. To zaledwie kilkanaście minut, a możesz zyskać bardzo wiele!
Teraz już wiesz o co pytać, więc kup świadomie, by materac służył Twojemu dziecku przez długie lata!😊
Do zdjęć posłużył materac FizjoMAX. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, możesz zajrzeć TUTAJ. Pamiętaj jednak, żeby czuć się zupełnie swobodnie i wybrać naprawdę świadomie.
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️