Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Pionizacja i chód Stopy

    PANTOFELKI DO ŻŁOBKA: 5 rzeczy, o których warto pomyśleć przed zakupem.

    Wrzesień za pasem, a jak to we wrześniu bywa… duża część dzieci rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą, przedszkolem czy żłobkiem…

    Oczywiście jest z tym związana cała masa emocji, ale też… przygotowań, a jednym z tematów, który z pewnością się przewija, jest temat obuwia.

    Dziś zajmiemy się tematem pantofelków dla najmłodszych, ale tak naprawdę, bardzo podobne cechy powinny posiadać również buty dla nieco starszych dzieci.

    PANTOFELKI DO ŻŁOBKA

    W zależności od placówki, najprawdopodobniej spotkamy się z różnymi zaleceniami. W jednych, pantofelki to absolutna konieczność dla każdego Maluszka, w innych, posiadanie zamiennych bucików wymagane jest jedynie od dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić, a Maluszki, które jeszcze nie są na tym etapie, mile widziane są w skarpetach z antypoślizgową podeszwą.

    I teoretycznie… wszystko jasne.

    Jednak w praktyce Rodzica „schody” najczęściej pojawiają się w momencie, kiedy zaczynamy zagłębiać się w temat i chcemy wybrać TE JEDYNE… NAJLEPSZE!

    Skórzane? A może z bawełny? Tradycyjne pantofelki… a może skarpety z podgumowaną podeszwą? Sandałki? Usztywniające kostki? A może… wyprofilowana wkładka?

    To tylko niektóre z pytań, które mogą pojawić się w naszej głowie dokładnie w chwili, kiedy rozpoczniemy poszukiwania…

    CO W TAKIM RAZIE WARTO WIEDZIEĆ? CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

    Jak pokazują badania, obecność obuwia na małej stópce nie pozostaje bez wpływu na parametry chodu małego dziecka. W obuwiu, dzieci chodzą szybciej, stawiając dłuższe kroki. Ruch stopy jest ograniczony i wzrasta czas, w jakim stopa ma kontakt z podłożem (1).

    Inne badania mówią, że dzieci, które spędzały większość czasu na bosaka, osiągają lepsze wyniki w testach skoczności i mają lepszą równowagę w porównaniu z tymi dziećmi, które dużą część czasu spędzają w obuwiu… (2)

    O co tutaj w takim razie chodzi?! Czy zalecenia dotyczące posiadania przez tak małe dziecko bucików jest zamachem na jego zdrowy rozwój?

    Oczywiście, że nie!

    Myślę, że większość tych zaleceń podyktowana jest po prostu względami bezpieczeństwa. Na bosaka łatwo np. poślizgnąć się w łazience, a antypoślizgowa podeszwa pantofelków może skutecznie ochronić przed tym naszego Maluszka.

    Mamy to szczęście, że w obecnych czasach wielu Producentów naprawdę robi wszystko, aby zapewnić najlepszą ochronę małej stópce jednocześnie mając na uwadze to, aby nic nie ograniczało jej swobodnego rozwoju i wzrostu.

    No i teraz… przechodzimy do sedna:

    PANTOFELKI DO ŻŁOBKA: 5 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO POMYŚLEĆ PRZED ZAKUPEM:

    Nasz maluszek będzie spędzał w pantofelkach całkiem sporo czasu.

    To właśnie dlatego warto zadbać o to, by dobrze pasowały do małej stópki – by były wygodne i w żadnym stopniu nie ograniczały swobody ruchów.

    Dobierając rozmiar, warto odpowiednio dobrać bucik nie tylko do długości, ale również do tęgości stopy pamiętając o tym, że całkowita długość wkładki powinna być przynajmniej o kilka mm (dla najmłodszych najlepiej 6-8mm) większa od całkowitej długości obciążonej stopy – tylko wtedy zapewnimy dziecku wystarczająco dużo przestrzeni nie tylko na wzrost, ale również ruch stópki podczas chodu.

    Szerokość bucika to rzecz, która spędza czasami sen z powiek Rodzicom dzieci z nieco bardziej pulchnymi stópkami. W przypadku takich stópek fajnym rozwiązaniem mogą okazać się np. pantofelki zapinane na rzepy, albo specjalne skarpety z podgumowaną podeszwą. Niektórzy Producenci tworzą buciki dla stópek o różnej tęgości. Warto takich poszukać. 😊

    Maluszek będzie dużo się ruszał.

    To właśnie dlatego warto zadbać o to, by pantofelek nie utrudniał ruchów małej stópce – by był giętki, elastyczny i nie stanowił przeszkody w swobodnym eksplorowaniu świata.

    Podeszwę powinniśmy z łatwością wykręcać we wszystkich kierunkach, a sam bucik powinien dobrze współpracować z ruchami małej stópki.

    Zdrowo rozwijające się nóżki nie muszą, a nawet nie powinny być usztywnione w okolicach kostki. Pantofelki powinny być lekkie – takie, w które sami chętnie byśmy wskoczyli. 😊

    Stopy dziecka biorą udział w procesach termoregulacji.

    To właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby pantofelki wykonane były z naturalnych, oddychających materiałów, a wentylowana podeszwa będzie czymś, czego nie sposób przecenić.

    Paluszki Maluszka rozpoczynającego przygodę z chodzeniem biorą baaardzo aktywny udział w utrzymaniu równowagi.

    To dlatego w szczególny sposób warto zadbać o to, by miały one wystarczająco dużo miejsca na swobodny ruch. Na pewno nie mogą pozostawać uciśnięte, dlatego buciki z szerokimi noskami są tutaj szczególnie mile widziane.

    Podeszwa stopy dziecka rozpoczynającego przygodę z chodzeniem wypełniona jest tzw. podściółką tłuszczową.

    Podściółka tłuszczowa Spitzy’ego (która czasami… przyprawia Rodziców o zawrót głowy sprawiając, że zastanawiają się oni czy Maluszek przypadkiem nie ma płaskostopia…) spełnia dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze chroni delikatne struktury małej stópki, a po drugie… zwiększa jej powierzchnię podtrzymująco – nośną.

    To dlatego zdrowo rozwijającej się stópce nie jest potrzebne żadne dodatkowe wsparcie i pantofelki wcale nie muszą posiadać wyprofilowanej wkładki.

    Podsumowując:

    • Pantofelki dla dziecka mają dostosować się do stópki, a nie odwrotnie. 😊
    • Mają stanowić dla niej ochronę, a nie przeszkodę.
    • Mają być lekkie jak piórko, giętkie i elastyczne. Takie, w których stópka poczuje się jak ryba w wodzie!

    A co z Maluszkami, które do tej pory chodziły w domu na bosaka, a teraz… za nic w świecie nie chcą założyć bucików?

    Myślę, że to jest temat na zupełnie oddzielny wpis, ale na pewno zaczynałabym bardzo stopniowo. Pewnie pierwszym wyborem byłyby dla mnie podgumowane skarpety – coś, co byłoby możliwie lekkie i w jak najmniejszym stopniu ograniczyłoby czucie podłoża, które… przy bosej stópce jest nieporównywalnie lepsze niż w każdym, nawet najlepszym buciku…

    A może macie jakieś swoje patenty? Może ulubione buciki, które Wasze dzieci pokochały? Dajcie znać! 😊

    A jeśli czasami brak Ci pomysłu na to, jak fajnie spędzić czas z Maluszkiem po powrocie ze żłobka, zerknij do mojego e-booka!

    >>>ZOBACZ E-BOOK<<<

    Źródła:

    1. Caleb Wegener, Adrienne E Hunt, Benedicte Vanwanseele, Joshua Burns, Richard M Smith: Effect of children’s shoes on gait: a systematic review and meta-analysis; J Foot Ankle Res. 2011; 4: 3.
    2. Hollander, K et al 2018. Motor skills of children and adolescent are influenced by growing up barefoot or shod. Frontiers in Pediatrics Vol.6: 1-6.
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    buciki dla dzieckabuciki do nauki chodupantofle dla dzieckapantofle do żłobkapierwsze buciki
    • Jak przetrwać długą podróż z 4 dzieci w samochodzie i… nie zwariować? :)

    • DYSPLAZJA BIODER A ROZWÓJ. 5 RZECZY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PO ZAKOŃCZONYM LECZENIU.

    3 komentarze

  • Reply Aneta at

    Pierwsze buciki/kapcie dla malucha to była nie lada iskra zapalna w kontaktach z teściową. Starsze pokolenie niestety często na siłę próbuje dziecko zapakować w sztywne ortopedyczne buty za kostkę, oczywiście z wyprofilowaną z wkładką… Bo przecież „dziecko będzie miało plaskostopie lub koślawe nogi bez takich butów”… Och co się natlumaczylam a i tak nic nie dotarło…. Moj wybór to była zawsze goła stopka lub skarpetki antypoślizgowe gdy było wystarczająco ciepło. A na jesienno-zimowe chłody skórzane kapciuszki w stylu ekotuptusi 🙂 pozdrawiam serdecznie!

  • Reply Tatiana at

    Czy „na bosaka” oznacza również w skarpetkach? Na zdjęciach często widuję dzieci bez skarpet. Latem to oczywiście nie problem, ale jesienią i zimą czy warto czasem zdjąć skarpety czy nie ma to znaczenia?

    • Reply Gosia Paleczny at

      Myślę, że w sezonie jesienno-zimowym jest to uzasadnione 😉

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności