Zabawy wspierające rozwój dziecka od 4. do 7. miesiąca życia.
- w tym wieku dziecko coraz lepiej widzi, coraz pewniej czuje się zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na plecach, dlatego zaczyna eksperymentować z przenoszeniem ciężaru ciała na boki,
- pod koniec 6. miesiąca życia śmieje się w głos, gaworzy, rozgląda się za zabawką, która upadła, lubi zabawę a – kuku,
- sprawnie przekłada zabawkę z rączki do rączki, chwyta się za spojenie łonowe, za nóżki, dostrzega i zaczyna obserwować swoje rączki przed klatką piersiową,
- z leżenia na pleckach potrafi obrócić się na bok, a w leżeniu na brzuszku podpiera się coraz wyżej, nawet na wyprostowanych rączkach. Zaczyna sięgać po zabawkę, która znajduje się z jednej lub z drugiej strony,
- u pojawiają się pierwsze próby przechodzenia do wyższych pozycji,
- około 6. miesiąca życia, w leżeniu na brzuszku, pojawia się wysoki podpór,
- pod koniec tego okresu dziecko, w leżeniu na pleckach, potrafi już praktycznie wszystko – łapie się za stopy, wkłada paluszki stóp do buzi, potrafi samodzielnie obrócić się z plecków na brzuszek…
Najfajniejsze zabawy…
W tym wieku najfajniejsze zabawy to takie, które pokazują dziecku jak przenosić ciężar ciała na boki, jak skupiać wzrok na przedmiocie i bawić się zabawką w linii środkowej ciała, jak przygotować się do obrotów…
Świetnie sprawdzi się więc:
- turlanie na boczki,
- w leżeniu na pleckach pokazywanie zabawki raz z jednej, raz z drugiej strony, ale już nieco dalej niż poprzednio, a po ukończeniu przez dziecko 4,5 miesiąca życia pokazywanie przedmiotu również w linii środkowej ciała,
- w leżeniu na brzuszku układanie przedmiotu raz z prawej, raz z lewej strony tak, aby zachęcić Malucha do sięgania raz jedną, raz drugą rączką,
- nadal fantastyczną zabawką jest twarz rodzica, więc mówienie do dziecka, szeptanie, zabawa w a -kuku świetnie się sprawdzą,
- masaż może być świetnym lekarstwem na wieczorne marudzenie. Podczas masażu można już nawiązać z dzieckiem kontakt wzrokowy, mówić do niego, opowiadać np. teraz masujemy Twoją nóżkę… itp.
O tym jak masować dziecko i… wykorzystać potencjał swoich rąk podczas codziennych aktywności, opowiadam w moim Przewodniku.
PRZYKŁADOWE ZABAWY:
Turlanie.
Połóż dziecko na macie lub innym, średnio twardym podłożu. Chwyć równocześnie rączki i stópki dziecka w taki sposób, aby łączyły się przed tułowiem, mniej więcej na wysokości pępka lub nieznacznie wyżej.
Delikatnym i jednocześnie powolnym ruchem turlaj maluszka na boki – raz w prawą, raz w lewą stronę.
Pamiętaj, że każdy ruch powinien rozpoczynać się od ruchu głowy, dlatego zachęcaj dziecko do zwrócenia wzroku w stronę, w którą chcesz je turlać. Turlanie powinno być powolne, a z biegiem czasu poczujesz, że maluch z Tobą współpracuje.
Ta zabawa ma na celu pokazanie dziecku jak można zmieniać pozycję swojego ciała i przygotuje go m.in. do obrotów.
Masujemy brzuszek i nóżki.
Zmysł dotyku jest zmysłem, który jako pierwszy osiąga swoją pełną dojrzałość. Masowanie dziecka dostarcza mu ogromnej ilości bodźców sensorycznych, dzięki którym mały człowiek może lepiej poznać siebie i otaczający go świat. Delikatny, spokojny dotyk zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa – jedną z elementarnych potrzeb koniecznych do dalszego, prawidłowego rozwoju.
Przystępując do masażu możesz położyć dziecko na swoich złączonych udach lub na miękkim kocyku na macie. W pomieszczeniu, w którym będziesz masować Malucha powinno być ciepło. Upewnij się, że Twoje ruchy są delikatne i spokojne. Podczas masażu dotykaj dziecko jak największą powierzchnią swojej dłoni. Możesz użyć oliwki. Pamiętaj, aby za każdym razem „pytać maluszka” o zgodę, opowiadać o tym, co masz zamiar zrobić.
Masując brzuszek wykonuj koliste ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara lub ręką ułożoną w poprzek brzuszka ruchy w dół – od łuków żeber w kierunku spojenia łonowego.
Masując nóżki przesuwaj swoje ręce w dół – od ud w kierunku stópek. Pamiętaj, aby unikać równoczesnego odrywania dłoni od ciała dziecka. W chwili, kiedy przekładasz ręce, jedna dłoń powinna mieć stały kontakt z ciałem Maluszka.
Chcesz poznać proste, wspierające zabawy KROK PO KROKU? Sprawdź FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.