Zabawy wspierające rozwój dziecka od narodzin do końca 3. miesiąca życia.

Najważniejszymi zmysłami, dzięki którymi dziecko odbiera otaczający je świat jest zmysł dotyku oraz słuch. Wzrok jest zmysłem, który dopiero się rozwija, dlatego w tym okresie maluch zdecydowanie bardziej reaguje na dotyk i dźwięk. Oczywiście podczas zabawy warto stymulować również wzrok, ale trzeba mieć na uwadze, że w tym okresie dziecko nie jest w stanie rozróżnić zbyt wielu szczegółów i barw.

Wiedząc jakie umiejętności nabywa maluch w pierwszych 3 miesiącach życia, można z łatwością dobrać odpowiednie zabawy w taki sposób, aby wspierały jego naturalny rozwój.

NAJWAŻNIEJSZE UMIEJĘTNOŚCI TRZYMIESIĘCZNEGO DZIECKA

  • Dziecko potrafi zatrzymać wzrok na pokazywanym przedmiocie. W wieku około 2. miesięcy wodzi wzrokiem za zabawką w taki sposób, że porusza w tym celu główką. Trzeci miesiąc to już izolowane ruchy gałek ocznych – Maluch wodzi wzrokiem za zabawką, a główka pozostaje nieruchoma,
  • w leżeniu na pleckach dziecko osiąga symetrię ciała. Kręgosłup równomiernie, na całej długości, przylega do podłoża. Maluch łączy rączki przed klatką piersiową – w linii środkowej, wkłada je do buzi, dłonie są na wpół otwarte,
  • w leżeniu na brzuszku dziecko potrafi symetrycznie podeprzeć się na przedramionach, bioderka przylegają do podłoża, a łokcie znajdują się w linii barków.

W tym wieku najfajniejsze zabawy to takie, dzięki którym stymulujemy najważniejsze w tym wieku zmysły. Świetnie sprawdzą się więc:

  • masażyki, dotykanie Malucha, masaże stópek – delikatnie, ale stanowczo, najlepiej całą dłonią,
  • mówienie, szeptanie do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony,
  • zabawy, podczas których dziecko łączy rączki w linii środkowej ciała,
  • pokazywanie dziecku zabawki lub zachęcanie malucha do skupiania wzroku na naszej twarzy – warto przy tym pamiętać, że pokazywany przedmiot nie powinien znajdować się zbyt daleko i najlepiej, jeśli będzie pokazywany raz z jednej, raz z drugiej strony – dziecko w tym wieku jeszcze nie do końca jest w stanie dostrzec przedmiot pokazywany na wprost, ponieważ wymaga to dobrej współpracy obydwóch półkul mózgowych, która pojawia się dopiero w połowie 4. miesiąca życia.

PRZYKŁADOWE ZABAWY:

Skupianie wzroku + symetria.

Usiądź wygodnie na kanapie. Pod stopy połóż podnóżek i ułóż dziecko pomiędzy swoimi złączonymi udami w taki sposób, aby Maluch mógł na Ciebie patrzeć. Zwróć uwagę na to, aby tułów i główka dziecka ułożone były prosto, a pupka uniesiona nieco do góry.

Wybierz ulubioną zabawkę dziecka – najlepiej kontrastującą i niezbyt hałaśliwą, a następnie pokaż mu ją z prawej strony. Poczekaj, aż Maluch skupi na niej wzrok i potrzymaj chwilę. Możesz opowiadać dziecku o tym przedmiocie. Następnie powoli przesuń zabawkę w lewo i zachęć Malucha do obrócenia główki w przeciwnym kierunku.

Pamiętaj, aby nie wykonywać zbyt szybkich ruchów – np. nie potrząsać gwałtownie grzechotką. To dobre dla zwrócenia uwagi na dany przedmiot, ale jeśli chcemy, aby dziecko skupiło wzrok i próbowało wodzić wzrokiem za poruszanym przedmiotem, nie powinien on poruszać się zbyt szybko.

Z biegiem czasu możesz przesuwać zabawkę raz na jedną, raz na drugą stronę obserwując jednocześnie czy w celu dostrzeżenia jej, dziecko musi obracać główkę czy np. potrafi już wykonać izolowany ruch gałek ocznych – wodzić wzrokiem za zabawką bez poruszania główką.

Pamiętaj: Jeśli akurat nie masz pod ręką żadnego przedmiotu, fantastyczną „zabawką” może być Twoja twarz!

Zabawa na brzuszku.

Usiądź wygodnie na kanapie. Pod swoje plecy podłóż poduszkę, wygodnie podeprzyj nogi. Połóż dziecko na swojej klatce piersiowej w taki sposób, aby zwrócone było twarzą do Ciebie. Mów do Maluszka zachęcając go do unoszenia główki. Obserwuj reakcję dziecka i zobacz ile wysiłku wymaga od niego taka aktywność.

Z większym dzieckiem możesz bawić się w ten sposób na macie – połóż się naprzeciwko dziecka i spróbuj nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Spędźcie trochę czasu razem bawiąc się w tej pozycji.

Zabawa ma na celu zachęcenie Maluszka do przebywania w pozycji na brzuszku, a także pomoc w osiągnięciu ważnego dla dalszego rozwoju symetrycznego podporu na przedramionach.

Chcesz poznać proste, wspierające zabawy KROK PO KROKU? Sprawdź FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.