Rozwój kwartalny

Pierwszy kwartał

Pierwsze 3 miesiące życia to dla dziecka okres bardzo dużych zmian. Po pierwsze, maluch musi poradzić sobie z ogromną przestrzenią, jaka nagle, w momencie przyjścia na świat, pojawiła się wokół niego. Jest to zupełnie inne doświadczenie niż to, które miał okazję poznać w ciasnym brzuchu mamy. Ale to nie jedyna zmiana. W chwili narodzin, na ciało dziecka zaczyna zupełnie inaczej niż wcześniej, oddziaływać siła grawitacji. Dlatego właśnie przez pierwsze tygodnie maluch musi włożyć mnóstwo wysiłku w to, aby nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach.

Czytaj dalej

 

Drugi kwartał

Drugi kwartał życia malucha to dużo nowości. Dziecko opanowało już symetrię, odkryło linię środkową swojego ciała, czuje się stabilnie zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na pleckach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby „iść” dalej 😉

Czytaj dalej

 

Trzeci kwartał

Drugie półrocze życia to przede wszystkim nauka lokomocji- od obrotów i pełzania, aż do pozycji czworaczej i samodzielnego chodu. Maluch do tego czasu nauczył się już w zasadzie wszystkiego, co do aktywnych zmian pozycji jest mu potrzebne. Potrafi leżeć symetrycznie, unosić zgięte nóżki nad podłoże i przyciągać brodę do mostka. Swobodnie obraca główkę na boki i doskonale potrafi ustawiać miednicę pod skosem w stosunku do obręczy barkowej. Do perfekcji opanował przenoszenie ciężaru ciała na stronę wydłużoną… Nie ma więc na co czekać. Trzeba zacząć trenować obroty!

Czytaj dalej

 

Czwarty kwartał

Czwarty kwartał życia to doskonalenie wszystkich nabytych wcześniej umiejętności oraz nauka samodzielnego chodu.

Czytaj dalej