Drugi kwartał

Drugi kwartał: 3-6 miesięcy

Drugi kwartał życia malucha to dużo nowości. Dziecko opanowało już symetrię, odkryło linię środkową swojego ciała, czuje się stabilnie zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na pleckach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby „iść” dalej 😉

Maluch zaczyna pozwalać sobie na coraz więcej swobody. Pojawiają się początki przenoszenia ciężaru ciała raz na jedną, raz na drugą stronę, przy czym bok, na który dziecko się obraca, jest wydłużony. W leżeniu na pleckach swobodnie wysuwa rączki w stronę zabawki, a ruch ten nie powoduje już utraty równowagi. Coraz rzadziej na nagłą zmianę ułożenia głowy dziecko reaguje już odruchem Moro. Główka porusza się swobodnie w prawą i lewą stronę, a ruch ten nie wpływa na zaburzenie symetrii tułowia. Z upływem czasu maluch dostrzega swoje dłonie- bawi się nimi w linii środkowej ciała, dotyka kolan. Pod koniec 5 miesiąca życia potrafi obrócić się na boczek, przy czym ruch ten wykonywany jest poprzez ugięcie nóżek i przeniesienie ciężaru ciała, ale bez ustawiania miednicy pod skosem. Są to tzw. obroty „on block”. Z czasem dziecko ćwiczy „dysocjację obręczy”- obręcz biodrowa zaczyna układać się skośnie w stosunku do obręczy barkowej- jest to warunek konieczny dla prawidłowego wzorca obrotu i innych umiejętności.

W pozycji na brzuszku maluch przebywa coraz chętniej. Co prawda nie potrafi jeszcze samodzielnie tej pozycji zmienić (dlatego, jeśli jego cierpliwość się skończy, nie zawaha się nas o tym poinformować :)), ale również eksperymentuje z przenoszeniem ciężaru ciała raz na jedną, raz na drugą stronę. Przenosząc ciężar ciała w lewo, wydłuża lewy bok (podpiera się na lewej rączce, a lewa nóżka ułożona jest w swobodnym wyproście). Prawa nóżka ma tendencję do zgięcia, a rączka, która dzięki przeniesieniu ciężaru ciała na lewą stronę jest swobodna, może wysunąć się w kierunku zabawki. Koniec 6 miesiąca życia to wysoki podpór- dziecko podpiera się na wyprostowanych rączkach, a tułów aktywnie unosi się nad podłoże.

Czego oczekujemy od dziecka w drugim kwartale jego życia?

W leżeniu na pleckach

– maluch leży symetrycznie, swobodnie wyciąga rączki w stronę zabawki, obraca główkę w jedną i drugą stronę. Coraz lepiej skupia wzrok na przedmiocie, a w połowie 4 miesiąca życia dobrze dostrzega obiekty, które znajdują się w linii środkowej ciała.

– zaczyna dostrzegać swoje dłonie i z zaciekawieniem obserwuje je

– pojawia się pozycja „siadu w leżeniu”- uda dziecka znajdują się pod kątem prostym w stosunku do tułowia i podudzi

– unosi nóżki nad podłoże, dosięga dłońmi kolanek i obraca się na boki, ale bez rotacji obręczy- tzw. obroty „on block”. Z biegiem czasu miednica zaczyna ustawiać się pod skosem.

W leżeniu na brzuszku

– podpór staje się coraz wyższy, dziecko zaczyna prostować rączki i opierać na się na nasadach dłoni. Zdarza się, że odpychając się od podłoża przesuwa się do tyłu

– pod koniec 5 miesiąca życia pojawia się tzw. ”pływanie”- jest to moment, kiedy maluch osiąga maksimum wyprostu- odrywa rączki i wyprostowane nóżki od podłoża i kołysze się w przód i w tył lub na boki. Pływanie powinno zakończyć się symetrycznym podporem na wyprostowanych rączkach.

– rozpoczyna się „pivot”- obrót wokół osi własnego ciała i pojawiają się początki pozycji bocznej

– pod koniec 6 miesiąca życia dziecko opanowuje wysoki podpór- podpiera się na wyprostowanych rączkach, a tułów aktywnie unosi się nad podłoże.

 

Co powinno zaniepokoić?

– brak symetrii tułowia i głowy

– główka pochylona lub stale zwrócona na jedną ze stron, spłaszczona

– w leżeniu na brzuszku maluch mocno odgina główkę do tyłu, pupka unosi się do góry, nie potrafi podeprzeć się na przedramionach

– dziecko nieprawidłowo przenosi ciężar ciała- np. przenosząc ciężar ciała na lewą stronę, równocześnie skraca lewy bok i np. obraca się z powrotem na plecki

– maluch nie potrafi bawić się zabawką w linii środkowej ciała, a jego rączki są nadal mocno zaciśnięte

– w leżeniu na pleckach maluch nie unosi zgiętych nóżek nad podłoże lub krzyżuje je w wyproście

– kontakt wzrokowy z dzieckiem jest utrudniony