Kiedy po dziewięciu miesiącach noszenia pod sercem nowego człowieka nadchodzi wreszcie czas rozwiązania wydaje się, że wszystko już za nami, a etap, który teraz nas czeka to będzie wyłącznie ekscytująca przygoda! O ile trudno zaprzeczyć temu, że czas z małym dzieckiem to zdecydowanie przygoda życia o tyle… trudno nam się podpisać pod tym, że teraz czekają nas jedynie same pozytywne wrażenia ;-). Z naszego gabinetowego doświadczenia wynika raczej, że ten etap bywa naprawdę dużym wyzwaniem, przez które pary przechodzą z różnym skutkiem.
Co może się wydarzyć w trakcie trwania połogu? Patrząc na to, że medycznie trwa on około sześciu tygodni wydaje się że niewiele, bo w końcu to ledwo ponad miesiąc. W praktyce – całe mnóstwo zmian – posłuchajcie…
Pierwszym z wyzwań jest samopoczucie kobiety. W czasie połogu ciało kobiety przechodzi wiele zmian, aby powrócić do stanu sprzed ciąży. Inaczej dochodzimy do siebie po porodzie siłami natury, a inaczej po cesarskim cięciu. Każdej kobiecie towarzyszą takie dolegliwości jak krwawienie, ból, osłabienie, może też wystąpić nawał mleczny. Połóg to proces, który dzieje się zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychicznym. O ile ograniczenia fizyczne nasze otoczenie szybciej przyjmuje i rozumie (choć też nie zawsze niestety…), o tyle te psychiczne – labilność emocjonalna, płaczliwość, drażliwość, swego rodzaju zagubienie już trudniej wszystkim przyjąć jako naturalną kolej rzeczy. W tym co przeżywa, kobieta potrzebuje całej lawiny wsparcia, aby powoli stanąć na nogi i odnaleźć się w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Kolejnym wyzwaniem przed, którym staje para jest konieczność poznania dziecka. Wiemy przecież, że dziecko dziecku nierówne i trafiają się naprawdę różne “egzemplarze” hihi 😀 Rodzice mogą w tym czasie doświadczać nie tylko ekscytacji, ale i najnormalniej w świecie frustracji, rozczarowania, zdezorientowania, kiedy okazuje się, że nie zawsze rozumieją czego potrzebuje od nich dziecko. A przecież w tym czasie nie każdy może pozwolić sobie na luksus “porzucenia” pracy zawodowej i poświęcenia 100% swojego czasu i zaangażowania rodzinie. Wtedy dochodzi też zmęczenie, przeciążenie obowiązkami i poczucie, że pewne sprawy wymykają się spod kontroli…
Warte uwagi są również dosyć powszechne problemy brzuszkowe dzidziusia. To nie tylko trudne dla dziecka ale i dla mamy i taty. Tutaj rodzic mierzy się z poczuciem bezsilności ale i nieraz z frustracją z powodu przedłużającego się płaczu dziecka, czy też ze zmęczeniem.
Kiedy pojawia się dziecko nie znikają dotychczasowe obowiązki, ba… dochodzi całe mnóstwo nowych. No i wtedy mamy zagwozdkę – jak to wszystko pogodzić ze sobą, kiedy doby nie jesteśmy w stanie rozciągnąć… Pół biedy, kiedy szybko dotrzemy do tego, że pewne zadania musimy odpuścić, że nie da się wszystkiego wykonać na tip top. Ale wiele par próbuje utrzymać dotychczasowy “styl” funkcjonowania, jakby udając, że nic się nie zmieniło… A przecież nasz nowy członek rodziny mimo że taki mały potrafi zdrowo namieszać w planie dnia! 🙂
Na dodatek w tym jakże intensywnym czasie wypadałoby, żeby małżonkowie szybko “dotarli się” co do opieki nad dzieckiem. Tutaj mamy na myśli pielęgnację samego dziecka – kto co robi oraz sposób tej obsługi. To wszystko w praktyce również bywa obciążające bo nierzadko w różnym tempie para wdraża się w te tematy. Częściej to kobiety w tym temacie albo same wychodzą przed szereg, albo czują się ze wszystkim zostawione bez wsparcia, co rodzi napięcia.
Zdarzają się też nietypowe trudne sytuacje jak np. poważna choroba dziecka, nagły pobyt w szpitalu czy potrzeba pozostania w nim na dłużej zaraz po porodzie. To niezwykle stresujące wydarzenia, w których warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie, szczególnie jeżeli czujemy, że ciężko nam odnaleźć się i pogodzić z tym co się dzieje. Te momenty wywołują w rodzicach szereg trudnych emocji. Nierzadko pojawia się wtedy poczucie bezradności, rozpacz, poczucie rezygnacji, chroniczny stres…
Gdyby tak spojrzeć na każdą z tych sytuacji z osobna, można powiedzieć, że jakoś da się to ogarnąć… Kiedy jednak zebrać to wszystko w całość, może okazać się, że jest ciężko nawet we dwoje, tworząc zgrany team. Wtedy wsparcie rodziny, przyjaciół, niani, osoby sprzątającej naprawdę nie jest czymś dziwnym i nie bójcie się po to sięgać!
I oczywiście… czas połogu to nie tylko wyzwania ale również czas radości z pojawienia się ukochanego dziecka! Nie chcemy absolutnie żeby ten wpis odbierał Wam obraz piękna tego etapu 😉 Chcemy raczej, żeby w tym pięknie nie bać się powiedzieć, że są też trudności, przez które trzeba przejść, i które bywają przytłaczające. Oczywiście, im dalej w las, tym łatwiej nam to wszystko ogarnąć, ale też świadomość, że może być różnie pozwala przygotować się np. dzięki zweryfikowaniu swoich oczekiwań. Czasami lepiej dać się pozytywnie zaskoczyć! I tego właśnie Wam życzymy!
Zapraszamy na naszą stronę (www.relacyjne.pl) oraz do polubienia nas tutaj na fb: (6) Relacyjne.pl | Facebook) :-).
O NAS
Karolina Bracha – żona, mama, psycholog, współautorka projektu: relacyjne.pl
Ola Mętel – żona, mama, psycholog, współautorka projektu: relacyjne.pl
Jesteśmy specjalistkami “od relacji”. Pomagamy parom budować związki pełne bliskości oraz ciepła i pokazujemy im jak czerpać radość z bycia razem, kiedy w ich życiu pojawia się dziecko.
W naszej >>>STREFIE RELACJI<<< znajdziesz więcej RELACYJNYCH TREŚCI
MALUSZEK POJAWIŁ SIĘ NA ŚWIECIE I CHCESZ Z LEKKOŚCIĄ WSPIERAĆ JEGO ROZWÓJ? SPRAWDŹ!
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️