Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    Bez kategorii Napięcie mięśniowe Siad Stopy

    Nasza historia z podparciem stóp…

    3 grudnia 2019

    Opowiem Wam dzisiaj pewną historię 🙂 Historię, która… w sumie trochę mnie zdziwiła, bo okazało się, że ja… taka ZAKRĘCONA na punkcie wspierania rozwoju dzieci mogłam przeoczyć coś… w zasadzie… na swoim własnym podwórku… 😉

    Teraz ta sytuacja trochę mnie bawi, ale pierwsze zderzenie było dla mnie przedziwnym doświadczeniem. Nauczyło mnie ono jednak, żeby nie popadać w schematy, ale starać się drążyć i szukać rozwiązań nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że „tak już musi być, bo przecież wszyscy tak mają”.

    Kto mnie zna, doskonale wie o tym, że mam 4 dzieci. Stosunkowo często przemieszczamy się samochodem, ponieważ po pierwsze- mieszkamy w małej miejscowości i jakiekolwiek zakupy czy wizyty u rodziny wiążą się z pokonaniem dłuższej trasy, a po drugie… sami też bardzo lubimy podróżować, więc nieobce jest nam to, że wsiadamy w samochód i jedziemy na drugi koniec Polski na weekend 🙂

    Pomimo tego, że wszyscy mamy z tego oczywistą frajdę już na miejscu, z komfortem podróżowania, kiedy masz na pokładzie 4 małych dzieci… bywało różnie. I o dziwo to nie najmłodszy bobas dawał się we znaki… Najstarszy też nie. Naszym głównym powodem, dla którego na dłuższe trasy wybieraliśmy się pod osłoną nocy, kiedy większa szansa na sen, były… dziewczyny.

    Tak naprawdę względny spokój podczas jazdy w ciągu dnia trwał zazwyczaj maksymalnie 10- 15 minut po czym padało moje ulubione pytanie- „Mamusiuuu, kiedy będziemy na miejscu?”– a mieliśmy np. do pokonania jeszcze 500km.

    Po wycieczce zawsze denerwowałam się, że wszystko w samochodzie jest skopane i zastanawiałam jak to jest, że nie mogą chociaż chwilę usiedzieć spokojnie na miejscu. Przecież przy dłuższych trasach robiliśmy przerwy nawet co 1,5 godziny… No ale cóż, widocznie dzieci już tak mają, przecież z kim nie rozmawiam, to ma dokładnie ten sam problem…

    I wtedy mignął mi na FB post, na którym zobaczyłam dziecko w foteliku samochodowym z podpartymi nóżkami na czymś o czym wcześniej nie miałam pojęcia, że istnieje.

    Zaintrygowało mnie to mocno i postanowiłam dotrzeć do dystrybutora tego produktu, bo chciałam przekonać się, czy to co właśnie zobaczyłam jest tym, co mogłoby nam pomóc.
    Nie uwierzycie, ale okazało się, że produkt ten do Polski sprowadzili rodzice, którzy jakiś czas wcześniej zmagali się z problemem wiszących nóżek swoich dzieci. Przeprowadziłam wnikliwą rozmowę z Panem Grzegorzem, który jest pomysłodawcą akcji “Stop zwisającym nogom w aucie“. Okazało się, że całkiem niedawno widział mój wpis na na Instagramie dotyczący tego, jak ważne jest podparcie stóp u siedzącego dziecka. 🙂

    Rzeczywiście, jakiś czas temu umieszczałam zdjęcie mojego Tadzia w foteliku do karmienia, do którego dorobiłam specjalny podnóżek, bo naprawdę nie wyobrażałam sobie sadzania dziecka bez tego. Podparcie stóp to przecież stabilność miednicy, a stabilność miednicy to stabilność wszystkiego, co powyżej- w tym również obręczy barkowej i… głowy!

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    I w tym momencie moje szare komórki zaczęły łączyć fakty…

    Przecież podparcie nóg podczas siedzenia jest ważne nie tylko w czasie rozszerzania diety! To temat aktualny cały czas! Gdyby tak nie było… czy siadając na krześle barowym odruchowo szukałabym czegoś, na czym mogę oprzeć stopy? Albo… czy mojej pierwszoklasistce, która siedząc przy biurku i pisząc literki nie dosięga do podłogi podkładałabym podnóżek? Nooo… raczej nie!

    To dlaczego do tej pory nie wpadłam na to, żeby podeprzeć dzieciom stopy kiedy siedzą w samochodzie!? Nie mam pojęcia…

    Pan Grzegorz zaproponował mi, żebyśmy przetestowali podnóżek KneeGuardKids (więcej na jego temat tutaj >>>KLIK<<<), bo jak to ujął, kto lepiej doceni walory tego produktu jak nie mama fizjoterapeuta 🙂

    Jest to produkt, przeznaczony dla dzieci pomiędzy 2 a 9- 10 rokiem życia (więc starcza na naprawdę długo), który może być z powodzeniem stosowany z każdym fotelikiem samochodowym montowanym przodem do kierunku jazdy.

    Tak, wiem, jazda tyłem jest dla dziecka najbezpieczniejszą pozycją i tak naprawdę warto transportować w ten sposób Malucha tak długo, jak to tylko możliwe (obecnie istnieją foteliki umożliwiające jazdę tyłem do 25kg i 125cm wzrostu), ale w związku z tym, że całkiem niedawno moja pięciolatka dołączyła do siostry jeżdżącej już przodem, postanowiliśmy, że spróbujemy.

    Montaż był bardzo prosty i w zasadzie w kilka minut mieliśmy w samochodzie 2 podnóżki. (Jak się okazało, Franek go nie potrzebował, ponieważ nasz samochód jest wyposażony w miejsce, gdzie pasażer, jadący w drugim rzędzie siedzeń może podeprzeć swoje stopy)

    Byłam bardzo ciekawa czy moje przypuszczenia się sprawdzą. Czy naprawdę to, że wcześniej brakowało podparcia stóp mogło sprawić, że dziewczyny nie mogły wysiedzieć na miejscu??? To wydawało się naprawdę sensowne, ale nie przesądzałam tej sprawy, bo przecież wszyscy wiedzą, że moje córeczki są bardzo energiczne 🙂

    Pierwszy większy test odbył się we Wszystkich Świętych. Mieliśmy do pokonania mniej więcej godzinną trasę i… o dziwo odbyła się ona w ciszy! Na miejscu nawet mój mąż był zdziwiony i stwierdził, że chyba pierwszy raz tak spokojnie mu się jechało. 🙂

    Pomyślałam sobie- kurczę- to chyba działa! No… chyba, że to tylko przypadek?

    Ale sytuacja powtórzyła się nie tylko wtedy, kiedy wracaliśmy, ale też wtedy, gdy do pokonania mieliśmy inne trasy.

    Teraz byłam już pewna!

    W zasadzie… sama się sobie dziwię, że wcześniej na to nie wpadłam. Przecież wystarczy przyjrzeć się pozycji dziecka, które siedzi w foteliku nie podpierając stóp. U takiego Malucha uda są cały czas uciśnięte co wpływa niekorzystnie na krążenie krwi i limfy– dziecku zwyczajnie cierpną nogi, więc… cóż w tym dziwnego, że zaczyna się wiercić i szukać pozycji, w której ten dyskomfort się zmniejszy?

    Kiedy stopy nie są podparte i zwisają, „pociąga” to za sobą resztę ciała- miednica ustawia się w przodopochyleniu, a co za tym idzie odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie przylega do oparcia fotelika. Jeśli miednica nie jest ustawiona prawidłowo, w pozycji pośredniej, to przecież wszystko co wyżej też straci stabilność…

    Zapieranie się nogami o oparcie fotela, który jest z przodu? Teraz wiem, że to nie złośliwość i chęć wbicia szpilki w plecy współpasażera 😉 Przecież w sytuacji gwałtowniejszego hamowania my sami automatycznie zapieramy się o podłoże… Takie zapieranie się podnosi aktywność naszych mięśni, powoduje, że mobilizujemy nasze ciało by je uchronić. A dziecko? O co ma się zaprzeć? Przecież w sytuacji ewentualnego wypadku taka mobilizacja może uchronić nasze życie lub zdrowie…

    Po prawie 7 tygodniach intensywnego użytkowania podnóżka KneeGuardKids muszę przyznać, że teraz nie wyobrażam sobie jazdy bez niego- moje córeczki zresztą też, bo kiedy pewnego dnia pojechałam po nie do szkoły drugim samochodem były bardzo zdziwione, że nie mają na czym podeprzeć stóp i stwierdziły, że jest im bardzo niewygodnie.

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    Oczywiście, podnóżek jest lekki i łatwy w montażu, dlatego bez trudu można przekładać go pomiędzy samochodami, ale wtedy wiedziałam, że jest to jednorazowa dwuminutowa wycieczka, więc dadzą radę 🙂

    Pamiętam, że ciekawiło mnie też bezpieczeństwo jego stosowania– czy jest ono podparte stosownymi testami. Okazało się, że tak! Testy zderzeniowe wykazały, że w chwili wypadku pozostaje on na swoim miejscu. To wbrew pozorom bardzo istotne! Przecież doskonale wiemy, że podczas zderzenia nawet pojedyncza butelka z wodą mineralną pozostawiona bez zabezpieczenia może być bardzo niebezpieczna…

    W mojej ocenie jest to produkt naprawdę wart uwagi każdego podróżującego z dzieckiem Rodzica 🙂. Jeśli chcecie poczytać o nim więcej, zerknijcie tutaj >>>KLIK<<<

    Mam też dla Was coś specjalnego! Kupując ten produkt za pośrednictwem zaprzyjaźnionego sklepu, na hasło MAMAFIZJOTERAPEUTA, otrzymacie 5% rabatu na podnóżek KneeGuardKids.  >>>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<< 

    *Wiem też, że jeszcze tylko przez kilka dni sklep oferuje darmową dostawę 😉

    Ps. A my tymczasem spieszymy donieść, że mamy za sobą również wycieczkę z podnóżkiem spod Krakowa do Gdańska i z powrotem (w ciągu dnia!!!)… a nasze zdrowie psychiczne zupełnie na tym nie ucierpiało! 😉

    Podnóżek dał się też zaskakująco łatwo wyczyścić z naniesionego piasku 😉

    *Z hasłem MAMAFIZJOTERAPEUTA 5% rabatu na podnóżek KneeGuardKids >>> PRZEJDŹ DO SKLEPU I ZOBACZ PRODUKT<<<

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    podparcie stópsiad
    • Idzie nowe! ;)

    • Czy moje dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym będzie opóźnione w rozwoju???

    Zobacz również

    Za późno? Za wcześnie? A może… W SAM RAZ???

    30 grudnia 2019

    Niskie napięcie mięśniowe

    16 marca 2018

    Bujaczek- jak rozpoznać… czy nie szkodzi?

    22 lipca 2018

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy! 🙂
Pomimo tego, że praca w sieci nigdy nie ma końca, bo zawsze można chcieć robić więcej i więcej... zależy nam, aby w tym wszystkim nie stracić tego, co najważniejsze... ❤
Życzymy Wam dobrego czasu!
Dbajcie o siebie i bawcie się dobrze! 🙂
Ps. Pomysłów na zabawy z Maluchem możecie szukać na blogu. Link do jednego z wpisów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mojewszystko #jestemmama #jestemzona #weekend
Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
🔘 wzrok,
🔘 słuch,
🔘 węch,
🔘 smak,
🔘 dotyk, 
🔘 czucie głębokie,
🔘 zmysł równowagi,
🔘 czucie trzewne...

To świat naszych zmysłów...
Ale... które z nich to te najważniejsze? BAZOWE, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach odgrywają w życiu dziecka kluczową rolę?🤔
Możesz wybrać 3.🙂
A... jeśli masz wątpliwości, zerknij do wpisu, który wczoraj wskoczył na mojego bloga.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #zabawyzdzieckiem #wcosiebawic #mojewszystko #jestembojestes #instamama #instacorka #instasyn #rodzew2020 #rodzew2021 #bedemama
Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie przymierzają się do rozszerzania diety, a jeszcze nie ogarnęły pozycji siedzącej?
Jeśli tak, to zerknijcie do wpisu na blogu! 
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 
👉W poniedziałek, temat gotowości fizycznej do rozszerzania diety, poruszałyśmy również wspólnie z Anią z @alaantkoweblw 
Jeśli nie udało się Wam być na żywo,  powtórkę możecie obejrzeć tutaj: @alaantkoweblw 
Rozwikłana zostanie tam zagadka dziwnie wyglądającej pozycji ze zdjęcia 😜
A może... macie jakiś pomysł dlaczego mój synek, posadzony w foteliku, w ten sposób zapierał się stópkami???🤔

#mamafizjoterapeuta #rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #noszeniemaznaczenie #jestembojestes #mojewszystko #bedemama #niemowle #rozwojdziecka #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #instamama #nieidealna #przyjaznapielęgnacja
Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność #przyjaznapielegnacja
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny