Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    5 powodów, dla których na spacer wybieramy gondolę zamiast fotelika!

    10 października 2019

    Oczywiście, jeśli przewozimy dziecko w samochodzie, to bez dwóch zdań fotelik jest absolutną koniecznością i nie mam zamiaru na tym polu dyskutować 😉

    Jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli korzystanie z fotelika przedłuża się ponad niezbędne minimum, a fotelik zaczyna w życiu Małego człowieka… dominować… Dlaczego?

    Zobaczcie sami:

    – DZIECKO ZNAJDUJE SIĘ W WYMUSZONEJ POZYCJI, KTÓREJ NIE JEST W STANIE ZMIENIĆ

    Nie da się ukryć, że to, w jaki sposób wyprofilowany jest fotelik, determinuje pozycję dziecka, które będzie w nim przebywało.

    Oczywiście, że pozycja wygląda na wygodną! Przecież Maluch jest otulony i wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że mu tak dobrze!

    Niewykluczone, że tak właśnie jest! Niemal wszystkie niemowlęta uwielbiają być przecież przytulane, lubią czuć granice swojego ciała…

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    Dlaczego ta pozycja mogłaby więc szkodzić?

    Odpowiedź jest prosta! Przebywając w foteliku samochodowym, dziecko ma ograniczone możliwości zmiany pozycji, co w dłuższej perspektywie związane jest ze zwiększonym naciskiem na tył jego ciała, a w szczególności główki Malucha i może przyczyniać się do powstania jej spłaszczenia. >>>KLIK<<< (Jak ocenić spłaszczenie >>>KLIK<<<)

    – OSUWA SIĘ

    Kiedy przyjrzymy się dokładniej pozycji dziecka w foteliku, szybko może okazać się, że nie jest ona idealnie symetryczna.

    Główka Malucha zazwyczaj pochylona jest na jedną ze stron, a jego tułów wygięty.

    Tak! Twój wzrok Cię nie myli! Dziecko jakby „opada” na boczek, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do utrwalenia takiej preferencji, a nawet… pojawienia się asymetrii…

    Oczywiście, nowo narodzone dziecko może układać się asymetrycznie i zdecydowana większość Maluchów posiada „swoją ulubioną stronę”, która związana jest najczęściej z pozycją, w jakiej przebywało dziecko w brzuchu mamy w ostatnich tygodniach ciąży, ale nic nie poradzi sobie z asymetrią lepiej niż… ruch 😉

    Przy odpowiedniej pielęgnacji >>>KLIK<<<, pilnowaniu tego, aby wykonywać poszczególne czynności naprzemiennie i samemu nie fundować Maluchowi utrwalania nieprawidłowych wzorców, większość preferencji przestaje być widoczna pomiędzy końcówką 2 a 4 miesiącem życia.

    Jeśli natomiast nie damy dziecku wystarczająco dużo swobody i będzie ono godzinami przebywało w foteliku samochodowym, bujaczku lub innym podobnym sprzęcie, siła grawitacji sprawi, że Maluch będzie osuwał się w dół, rozciągając „słabszą” stronę i utrwalając tym samym nieprawidłowe nawyki.

    – SPADA SATURACJA!- czyli wysycenie krwi tlenem- nie tylko u wcześniaków!

    O tym, że dzieci urodzone przedwcześnie znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia zaburzeń oddychania, wiemy od dawna. Badania naukowe potwierdziły, że u wcześniaków, pozycja w foteliku samochodowym, gdzie ułożone są w pozycji półleżącej, klatka piersiowa jest uciśnięta (przez co zmniejsza się pojemność oddechowa płuc), a główka zazwyczaj opada (co zawęża światło górnych dróg oddechowych), może pojawić się bezdech, spadki saturacji, a także zmniejszenie ilości uderzeń serca na minutę.

    Co ciekawe, ostatnie badania pokazują, że dzieje się tak nie tylko w przypadku wcześniaków. Dzieci urodzone o czasie również narażone są na spadek saturacji, czyli zmniejszenie wysycenia krwi tlenem.

    W jednym z badań, wspomniane poziomy spadały zarówno u wcześniaków, jak i u niemowląt urodzonych o czasie z 97% do 94% po godzinie korzystania z fotelika samochodowego. U 7, z przebadanych 100 niemowląt, saturacja spadała poniżej 90%, co uznaje się już za hipoksję, czyli niedotlenienie.

    Nie muszę chyba pisać, jakie skutki dla rozwijającego się mózgu może przynieść długotrwałe ograniczenie ilości dostarczanego mu tlenu…

    Dodam, że jeśli mówimy o noworodku, to po przyjściu na świat poziomy saturacji utrzymujące się na poziomie niższym niż 95% stanowią podstawę do wdrożenia diagnostyki w kierunku występowania wad serduszka…

    Inne badanie, w którym udział brało 200 noworodków pokazuje, jak wygląda poziom saturacji u dzieci przebywających w foteliku samochodowym w porównaniu z łóżeczkiem szpitalnym:

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    – średni poziom nasycenia krwi tlenem w foteliku samochodowym wynosił 95% (łóżeczko szpitalne: 97,9%)

    – średni minimalny poziom w foteliku samochodowym: 83,6% (łóżeczko szpitalne: 87,4%)

    – średni całkowity czas spędzony z poziomem saturacji poniżej 95% w foteliku samochodowym: 23,9% (łóżeczko szpitalne: 6,5%)

    Jeśli o mnie chodzi, to chyba argument, który przemawia do mnie najbardziej i w zasadzie… na tym mogłabym skończyć już ten wpis 😉

    Wspomnę jednak jeszcze króciutko o 2 kwestiach:

    – KSZTAŁT KRĘGOSŁUPA

    Kiedy przyglądamy się kręgosłupowi noworodka i porównujemy go z kształtem kręgosłupa dorosłego człowieka, szybko dochodzimy do wniosku, że znacząco różnią się one między sobą…

    Kręgosłup noworodka przypomina kształt litery C, podczas gdy u dorosłego człowieka możemy wyraźnie zauważyć krzywizny: lordozę szyjną i lędźwiową, oraz kifozę piersiową.

    Warto mieć świadomość, że nie pojawiają się one „z niczego”, ale są efektem przyjmowania przez dziecko nowych, coraz to wyższych pozycji.

    Lordoza szyjna- zaczyna kształtować się od momentu, kiedy Maluch, położony na brzuszku unosi główkę nad podłoże.

    Kifoza piersiowa- zaczyna pojawiać się w chwili, kiedy dziecko zaczyna przygodę z samodzielnym siadem

    Lordoza lędźwiowa- wtedy, kiedy Maluch zaczyna się pionizować- od klęku, poprzez samodzielne stanie i chód.

    Czy fotelik może to zaburzać?

    Nie dotarłam do żadnych badań na ten temat, ale przy odrobinie wyobraźni można łatwo dojść do wniosku, że długotrwałe przebywanie dziecka w foteliku samochodowym nie jest zgodne z naturalnym „kierunkiem” rozwoju…

    – ZALECENIE DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO SNU NIEMOWLĄT

    O zaleceniach dotyczących bezpiecznego snu oraz o profilaktyce Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS) przeczytacie tutaj >>>KLIK<<<, ale warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii podkreśla wagę układania dziecka do snu na pleckach, na płaskiej, stosunkowo twardej powierzchni, a w ostatnim czasie pojawił się tam zapis o tym, by nie pozostawiać śpiącego niemowlęcia w foteliku samochodowym.

    Wiem…to trudne, bo przecież kiedy dziecko zaśnie w foteliku, to nie tak łatwo je wyciągnąć… Przecież się obudzi….! 😉

    Znam to doskonale, choć przyznam szczerze, że przy mojej radosnej czwóreczce opanowałam już sposoby, dzięki którym przekładanie dziecka z fotelika do łóżeczka nie musiało wiązać się z pobudką 😉

    U młodszych Maluchów może sprawdzić się np. taki sposób:

    Ciekawostki:

    – badanie przeprowadzone na niemowlętach w wieku poniżej 5 miesięcy wykazało, że spędzają one nawet 5,7 h dziennie w foteliku samochodowym lub innym „sprzęcie” promującym pozycję bardziej spionizowaną typu bujaczek czy nosidło…

    – Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia incydentu bezdechu, bradykardii i spadków saturacji, u wszystkich dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży parametry te były monitorowane w foteliku samochodowym przed opuszczeniem szpitala.

    – umieszczanie dziecka w tego typu sprzętach może nasilać refluks oraz przyczyniać się do powstania plagiocefalii pozycyjnej.

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Żródła:

    • J R. Merchant, MD; C. Worwa; S. Porter; J. M. Coleman; R-A O. deRegnier: Respiratory Instability of Term and Near-Term Healthy Newborn Infants in Car Safety Seats; PediatricsSeptember 2001, Vol. 108 / Issue 3
    • Callahan CW, Sisler C: Use of seating devices in infants too young to sit. Arch Pediatr Adolesc Med. 1997;151(3):233–235
    • L. Kornhauser Cerar, C. V. Scirica, I. Štucin Gantar, D. Osredkar, D. Neubauer, T. B. Kinane: A Comparison of Respiratory Patterns in Healthy Term Infants Placed in Car Safety Seats and Beds; Pediatrics September 2009, Vol. 124 / Issue 3
    • AAP: SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment; Pediatrics, 2016; 138(5): 1-12
    2 komentarze
    fotelik samochodowyspacer z dzieckiem
    • Co to znaczy, że rozwój jest… TYPOWY???

    • Co było pierwsze- jajko czy kura? ;) -czyli który obrót najpierw: z plecków na brzuszek czy… odwrotnie?

    Zobacz również

    Spłaszczona główka

    27 listopada 2017

    Kiedy do tej SPACERÓWKI???

    26 października 2018

    Cofnięta rączka w leżeniu na brzuszku? Zobacz co może pomóc!

    13 marca 2019

    2 komentarze

  • Reply Ola 10 października 2019 at 22:44

    A jak to jest z fotelikami rozkładanymi? np. Cybex cloud z – rozkłada się ale nie całkiem na płasko. Czy taka pozycja jest ok?

  • Reply Sandra 27 października 2019 at 07:23

    Również jestem ciekawa opinii na temat rozkładanych fotelików. Czy wtedy możemy trochę dłużej °przetrzymać” nim dziecko poza autem?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat d Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większyc Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większych” umiejętności, nad którymi pracuje dziecko już od pierwszych dni swojego życia. 
Ale głowa nie mogłaby być w pełni stabilna gdyby nie rozwijająca się kontrola tułowia, obręczy barkowej, coraz silniejsze mięśnie brzuszka...
Jesteśmy całością i to właśnie jest piękne!❤️
To dlatego chcąc pomoc dziecku doskonalić kontrolę główki wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy uporczywie podciągać go do siadu...
Można to zrobić na wiele innych, ciekawszych sposobów!🙂💪

O kontroli główki pisałam na blogu. Link do jednego z tekstów znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #przyjaznapielęgnacja #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #instamama #instamateczki #nieinstamateczki #noworodek #bedemama #dzidziuś #mojewszystko
Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 a już przynajmniej kilka półek w domowej komodzie zajmują jego zabawki i inne akcesoria...
➡ Znasz to skądś? 😜
Jednak... aby mały człowiek rzeczywiście był w stanie na tyle zainteresować się zabawką, aby wysunąć w jej kierunku rączki, musi upłynąć jeszcze spoooro wody w rzece... 👀
👉 Zerknijcie  do wpisu na blogu.
Link w bio, czyli tutaj : @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #jestemmama #bedemama #niemowle
Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉 Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉
Myślałam, że mamy już to za sobą, ale nasze najmłodsze dziecko... jak widać... miewa czasami inne plany...😅
Zabawa do północy i pobudka przed 5 rano...
Powiedzcie, że nie jestem sama...🙈

Tak, wiem, pewnie w ciągu dnia Tadzio utnie sobie drzemkę, ale obawiam się, że ja mogę nie mieć okazji 😜🧒🏻🧒🏻👦🏼
Tak czy inaczej... nie zamieniłabym tego na nic w świecie!❤️

Ps. Jeśli Wasz dzień zapowiada się podobnie, podsyłam link do wpisów o zabawach. Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrej soboty! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #weekend #sobota #zabawazdzieckiem #pobudka #mojewszystko #synek #dziecko #mamaidziecko #rodzina
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny