FIZJO-SŁOWNIK

 

 

WYSOKI PODPÓR

WYSOKI PODPÓR to nic innego, jak podpór na wyprostowanych rączkach. Dziecko opanowuje tę umiejętność w okolicach 6 miesiąca życia.

 

Na co zwrócić uwagę?

– główka nie powinna być zadarta w górę- wzrok powinien ustawiać się równolegle do podłoża (oczywiście maluch będzie się rozglądał, więc będzie to bardzo zmienne, natomiast ważne, aby wzrok nie był STALE skierowany w górę)

barki powinny znajdować się stosunkowo daleko od uszu– wtedy wiemy, że dziecko nie „zawiesza się” na obręczy barkowej, ale rzeczywiście, aktywnie pracuje

łokcie lekko ugięte, przed linią barków, nie w przeproście (wtedy znowu mamy do czynienia z małą aktywnością)

– dziecko podpiera się głównie na nasadach dłoni, dłoń ustawiona w pozycji pośredniej (palce nie kierują się do środka, ale w przód)

klatka piersiowa uniesiona nad podłoże

– miednica przylega do podłoża

– nóżki są swobodnie wyprostowane

 

NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE

Zgodnie z definicją, napięcie mięśniowe to pewien stale utrzymujący się stan skurczu żywych mięśni. To inaczej OPÓR, jaki stawia mięsień rozciągającej go sile.

Brzmi trochę skomplikowanie, ale można to bardzo fajnie zobrazować 🙂

 

Napięcie mięśniowe jest czymś innym niż siła mięśniowa i nie należy tych pojęć mylić.

Jego regulacja jest bardzo złożonym procesem i mają na nią wpływ zarówno uwarunkowania genetyczne, emocje, stan zdrowia, jak i funkcjonowanie układu nerwowego…

Rozróżnia się 3 rodzaje napięcia mięśni:

– Napięcie mięśniowe spoczynkowe– zapewnia utrzymanie położenia poszczególnych elementów narządu ruchu

– Napięcie mięśniowe posturalne– pozwala na przezwyciężenie siły grawitacji i utrzymanie ciała w określonej pozycji

– Napięcie mięśniowe wspierające- podtrzymuje gotowość do ruchu

 

Jakie powinno być?

Nie za małe, nie za duże, a w sam raz, czyli: „na tyle duże, by pokonać siłę grawitacji, ale też nie za wysokie, by nie hamować swobodnego wykonywania ruchów„* (* Matyja M., Gogola A. „Edukacja sensomotoryczna niemowląt”; Katowice 2012)

Warto pamiętać, że napięcie mięśniowe to nie tylko jego wielkość– to również jego dystrybucja, czyli rozkład, który w pierwszych miesiącach życia baaardzo się zmienia– ale o tym już niebawem 😉

  • Nieco więcej o napięciu mięśniowym można poczytać >>>TUTAJ<<<